Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż: PiS wyraźnie prowadzi, a Lewica blisko Koalicji Obywatelskiej

Większość wyborców nadal popiera PiS, Lewica zmniejsza dystans dzielący ja od KO – informuje we wtorek wPolityce.pl, powołując się na sondaż przeprowadzony na zlecenie portalu.

Według badania pracowni Social Changes na partię Jarosława Kaczyńskiego zamierza głosować 42 proc. ankietowanych, ośrodek zanotował jednopunktowy wzrost w porównaniu z poprzednią ankietą.

O jeden punkt spadły natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej, na którą wskazało 23 proc. respondentów. SLD, z którego list startowali także politycy Wiosny i Razem - zyskało poparcie 18 proc. badanych - o dwa punkty procentowe więcej w porównaniu z poprzednim badaniem.

Bez zmian pozostaje poparcie dla Konfederacji - tak jak w ubiegłym tygodniu uzyskała ona 8 proc. Dwa punkty proc. utraciło PSL, na które również wskazało 8 proc. pytanych.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów internetowych 10-14 stycznia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1057-osobowej próbie.

KW Prawo i Sprawiedliwość 42%
Koalicja Obywatelska 23%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 18%
Komitet Wyborczy PSL 8%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 8%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

  • zgadzam się, jednakże... 2020-02-28 15:35:17
    Szczerze mówiąc wolałbym dr Mentzena na szefa partii Konfederacja, ale to tylko moja opinia.
  • Powyższy sondaż jest w znacznej mierze zgodny z prawdą 2020-01-21 20:07:48
    42% PIS, 23% KO, 18% Lewica, 8% Konfederacja, 8% PSL - No więc tak - Co do dwóch pierwszych wyników - zgoda, jeśli chodzi o trzeci wynik - Lewicy - podkreślę, że taki wynik jest możliwy ale wówczas jeśli zintegruje ona więcej środowisk lewicowo-liberalnych. Sondaże nie mówią prawdy, że obecnie Lewica to związek dwóch partii - SLD i Wiosny i tak naprawdę realne poparcie tylko tych dwóch partii to 7-9% maksymalnie. Lewica zatem chcąc cieszyć się poparciem 17-19% musi pod swoje skrzydła zaprosić także partię Razem( która postanowiła jak na razie trzymać się osobno), Zielonych, Inicjatywę Polską, Nowoczesną( wszystkie te partie obecnie wchodzą w skład Koalicji Obywatelskiej, ale nie stoi nic na przeszkodzie by podziękowały za współpracę i przeszły na lewą stronę, do której im bliżej). W takiej sytuacji partia PO nawiązałaby z powrotem współpracę z PSL-em odzyskując swój dawny styl, swoją twarz, tożsamość. Wtedy już autentycznie postawiliby tylko na centryzm, umiarkowany konserwatyzm, lekką prawicowość, chadeckość i basta, żadnego rozbuchanego liberalizmu, lewicowości - to wszystko niech się lewej strony trzyma. I w takiej sytuacji 5-6 osób z ruchu Kukiz '15 przeszłoby do Konfederacji, jednakże zachowując autonomię i tożsamość partyjną. Wówczas klubem poselskim( Konfederacja po dołączeniu Kukiz '15 osiągnęłaby wymagane 15 posłów) składającym się z partii Ruch Narodowy, Wolność, Kukiz '15 mógłby szefować Grzegorz Braun, myślę, że to odpowiednia osoba, na właściwym miejscu, o właściwym czasie. Przyszłościowo Konfederacja mogłaby pod swoje skrzydła ściągać także niszowe, mało znane, pozasejmowe środowiska konserwatywne, prawicowe, jeśli jakieś osobistości z nich znalazłyby się w sejmie. Wracając do wyników sondażowych - prawdą jest, że Konfederacja ma 8%, może nawet 9%. Tej formacji będzie tylko rosło poparcie, po ewentualnym dołączeniu Kukiz '15 mogą osiągać przedział 12-16% poparcia. Jeśli chodzi o sondażowy wynik PSL-u to raczej mija się z prawdą - sondaże dają PSL-owi 7-8% poparcia ale tak naprawdę dzięki komu? dzięki Kukiz '15, Sam PSL ma poparcie 5-6% maksymalnie. Te partie tylko dlatego poszły wspólnie do wyborów, bo walczyły o przetrwanie i nic poza tym - i jednym i drugim groziło wyautowanie z sejmu a tak to połączyli siły i dostali się, tyle tylko, że PSL na tym lepiej wyszedł( a w zasadzie zachował status quo, gdyż ma 23-24 mandaty w sejmie - chyba tyle samo co w poprzedniej kadencji) a Kukiz '15 jest podporządkowany i zdominowany.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!