Sondaż wyborczy Sondaż: PiS z wyraźną przewagą, Lewica na trzecim miejscu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (35,9 proc.); na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26,3 proc. badanych, Lewica zdobyłaby 9 proc. głosów; Polska 2050 - 8,6 proc. - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET.

W porównaniu z badaniem z końca marca największy wzrost poparcia odnotowała Lewica (o 2,7 pkt. proc.); rządząca koalicja odnotowała wzrost o 1,7 pkt. proc.; Polska 2050 Szymona Hołowni - o 0,3 pkt. proc.; Koalicja Obywatelska - o 0,1 pkt. proc.

W maju PSL-Koalicja Polska może liczyć na 5,1 proc. głosów (spadek - o 0,2 pkt. proc. w porównaniu do końca marca).

Kolejna w sondażu jest Konfederacja z poparciem 5 proc. i spadkiem od poprzedniego badania o 2,8 pkt. proc.

10,1 proc. potencjalnych wyborców nie wie, na kogo oddałoby swój głos. To spadek o 1,8 pkt. proc. w stosunku do badania z końca marca.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyborcza wyniosłaby 53,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków - mniej niż w poprzedniej edycji sondażu o 3,2 pkt. proc.). 43 proc. badanych zadeklarowało, że nie poszłoby do wyborów - więcej o 2,8 pkt. proc.; niezdecydowanych, czy wziąć udział, czy nie, jest 3,2 proc. badanych - w stosunku do końca marca więcej o 0,4 pkt. proc.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono 4 maja roku metodą telefoniczną CATI na próbie 1100 osób. Wyniki porównano z badaniem IBRiS na zlecenie Radia ZET z 30-31 marca.

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 35.9%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 26.3%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8.6%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5.1%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%

KOMENTARZE (11)

 • konstantyn 2022-05-06 14:20:05
  Na straży starego imperialnego porządku tj panów i poddanych stoi oprócz rosji niemiec watykan. Swoją kontrolę nad ciałem i duszą poddanych sprawuja przy pomocy broni, UE, kosciła i 5-tej kolumny.
 • Do Maxa 2022-05-06 11:51:29
  1."Konfederacja łącząc się z proukraińską histerią POPiSu" - nie mam pojęcia o czym mówisz Maksiu, POPiS może i ma takową histerię, nie twierdzę, że nie, ale nie dostrzegam tego aby Konfederacja dołączała się do identycznej retoryki co znany nam wszystkim duopol sceny politycznej. Konfederacja w swojej narracji nie jest ani prorosyjska ani proukraińska. Jest za to jedyną propolską siłą i wypowiadając się na różne tematy zawsze staje po stronie Polski, by prowadzone polityki były korzystne dla kraju i obywateli. 2."odchodzi w niebyt." - szczerze wątpię, zresztą każde takie sondaże(nie tylko IBRIS-a) dające Konfederacji poniżej 10% poparcia uznaję za zmowę, dlaczego? Dlatego, że po pierwsze nie ma żadnych mediów publicznych(prasa, radio, telewizja to już w ogóle), które chciałyby wesprzeć konfederatów to raz(zatem nie można mówić absolutnie o tym, że Konfederacja jest faworyzowana czy nadto dopingowana) to już pokazuje jak mają utrudnione warunki działania na tle innych formacji i koalicji pod względem rozgłosu i siły przebicia, po drugie to jest celowe działanie mające podcinać im skrzydła, a wyborców zniechęcać ku rozważaniu oddania głosu na nich, a po trzecie warto zobaczyć co dzieje się od czasu do czasu na e-wybory. eu. Obecnie trwa tam wciąż trzecia sonda wyborcza. Pierwsze dwie sondy wygrała Konfederacja, w tej trzeciej zajmuje drugie miejsce(pierwsze ma tym razem KO). PIS jest trzeci a Lewica zdaje się walczyć z nim o tą pozycję - w poprzednich sondach raz był PIS nad Lewicą a raz Lewica nad PIS-em na trzeciej pozycji. Polska 2050 Hołowni cienko przędzie w tych sondach - piąta pozycja, nawet 10% nie mają. PSL wypada strasznie słabo - nawet 2% nie osiąga w tych sondach( Agrounia okazuje się być od niego ciekawszą opcją), a Kukiz '15 to już w ogóle.
 • Max 2022-05-06 08:32:42
  Konfederacja łącząc się z proukraińską histerią POPiSu odchodzi w niebyt.
 • Kaczor 2022-05-06 08:01:13
  Kwa idealnie.
 • Do Che.rwonego 2022-05-06 00:17:54
  1."I pięknie" - pięknie to by było jakbyś zajął się czym innym a nie dowalaniem się do Konfederacji. 2."faszystowskie gówienko," - nie widzę żadnego jak ty to ująłeś "faszystowskiego gówienka" na scenie politycznej, natomiast dostrzegam dwa gówienka inne - jedno neokomunistyczne( środowisk lewicowo-liberalnych, z czego SLD ma najwięcej działaczy) - kolor czerwony ustąpił czy ustępuje różowemu i tęczowemu, a drugie neonazistowskie( PIS i malutcy koalicjanci). Czemu uważam PIS/ZP za "neonazistów"? Z prostej przyczyny - ich konserwatywnie(światopogląd) socjaldemokratyczna(program) polityka przypomina narodowy socjalizm okresu III Rzeszy w Niemczech. Niestety ale pewne analogie da się dostrzec w sposobie uprawiania polityki. 3."Koniobijcy" - tak często o tym mówisz, ty masz chyba naprawdę z tym jakieś poważne problemy, wcale bym się nie zdziwił, jakbyś trafił na bezludną wyspę to byś chyba tego '"konia" zabił. 4."spływa tam, gdzie jego miejsce - na dno." - to twoja głupota spływa tam, gdzie jej miejsce - na dno. Wystarczy zobaczyć sondę wyborczą(i wcześniejsze) na e-wybory. eu. i niech się schowają te wszystkie sondaże tutaj przeprowadzane na zlecenie stronniczych i nieobiektywnych mediów.
 • Che 2022-05-05 21:44:08
  I pięknie faszystowskie gówienko, Koniobijcy spływa tam, gdzie jego miejsce - na dno.
 • Mateusz 2022-05-05 20:57:00
  Też nie lubię PIS ale taki mental postsowiecki jeszcze nieźle sietrzyma.
 • Siły na: I, II i V pozycji dostały troszkę poparcia kosztem siły na pozycji VI 3 2022-05-05 19:42:14
  5.1% PSL - spokojnie 2.1% PSL kosztem Konfederacji w tym sondażu uzyskał. PSL nie ma więcej poparcia jak 2-3%. 5% Konfederacja - by zracjonalizować i nadać zarazem więcej obiektywizmu temu sondażowi( gdyż nie tylko on ale sporo innych próbuje marginalizować Konfederację i mocno podcinać im skrzydła, by wywołać sztuczny "efekt zniechęcenia" u wyborców ku rozważaniu głosowania na nią) to należy dodać 1.9%( zabrane z poparcia sondażowego PIS) a także 1.3%(zabrane z poparcia sondażowego KO) oraz 2.1%(zabrane z poparcia sondażowego PSL). Wówczas w tym sondażu Konfederacja uplasowałaby się na trzecim miejscu osiągając wynik 10.3%. I to byłaby prawda, bo w "gorszym" porywie Konfederacja spokojnie uzyskuje wyniki na poziomie 10-11%. Biorąc ponadto pod uwagę, że wskaźnik niezdecydowanych w tym sondażu wynosi 10.1% i na pewno coś tam z tego przypadłoby na Konfederację to 12-13% spokojnie by było, po finalnym rozrachunku. Maksymalnie do późnej jesieni 2022 roku Konfederacja wejdzie na 14-15%, zaś w okresie kampanii wyborczych 2023 Konfederacja powinna osiągać wyniki na poziomie 16-19%.
 • Siły na: I, II i V pozycji dostały troszkę poparcia kosztem siły na pozycji VI 2 2022-05-05 19:41:46
  9% Lewica - taki wynik byłby możliwy, pod warunkiem, że partia Razem oficjalnie przyłączyłaby się do duetu SLD i Wiosny, a nie trzymała się z boku, wtedy owszem do 9% maks. ich trio dociągnęłoby. Blok liberalno-lewicowy mógłby uzyskać 12-13% czy odrobinę więcej nawet(14-15%), gdyby do tego wspomnianego trio dodać jeszcze liberalno-lewicujące osobistości z PO, Nowoczesną, Zielonych, Inicjatywę Polską i pozasejmowe, niszowe formacje jak UP, RSS/PPS, WIR, SDPL. Tylko dzięki mnogości sił koalicyjnych lewicowcy i liberałowie mieliby te delikatne kilkanaście procent poparcia. 8.6% Polska 2050 - na razie powiedziałbym, że 9-10% Polska 2050 ma, ale tak czy inaczej jak była tak jest na umiarkowanej tendencji spadkowej, maksymalnie do późnej jesieni 2022 roku tak gdzieś ustabilizuje się im poparcie na 7-8% i będzie zastój, raczej tylu broniliby już do wyborów wówczas.
 • Siły na: I, II i V pozycji dostały troszkę poparcia kosztem siły na pozycji VI 1 2022-05-05 19:41:07
  35.9% PIS - obóz rządzący z pewnością dostał w tym sondażu te 1.9% kosztem Konfederacji. Zjednoczona Prawica( PIS z malutkimi koalicjantami) notuje przeważnie wyniki na poziomie albo 30-32% albo 33-34% góra maks. Wyniki typu 35-36% to naprawdę rzadkość, raczej przekonanie należy mieć do tamtych przedziałów poparcia. 26.3% Koalicja Obywatelska - tutaj nastąpiło nieco podobne zagranie, 1.3% spokojnie KO dostała w tym sondażu kosztem Konfederacji. Koalicja Obywatelska w obecnej formule koalicyjnej tj. PO z Nowoczesną, Zielonymi, Inicjatywą Polską na pewno uzyskałaby wynik z przedziału 21-23%, przy odrobinie szczęścia zdobyliby góra 24-25%. Żeby były wyniki 26-28% albo nawet troszkę wyższe to centryści/chadecy, umiarkowani konserwatyści z PO powinni pójść do wyborów z Polską 2050, PSL-em i Porozumieniem. Taki blok, który w światopoglądzie byłby centrowy, chadecki, umiarkowanie konserwatywny zaś w programie liberalny. Taki układ pozwoliłby im na konkurowanie zarówno o wyborcę PIS-u jak i o wyborcę Konfederacji. Odrzucić liberalizm światopoglądowy, niepotrzebne spory i sztuczne wojenki, hucpy prowokacyjne i tak dalej, a także odrzucić programową socjaldemokrację( która jest bliska zarówno PIS-owi jak i Lewicy).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.74.241
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!