Wedle nowego, kwietniowego badania opinii publicznej PiS, po 10 kwietnia, udało się odskoczyć rywalom. Formacja nadal utrzymuje się jako lider partii politycznych z poparciem 32,7 proc. To więcej niż w analogicznym badaniu sprzed miesiąca. Formacja Jarosława Kaczyńskiego podniosła swój wynik o 2,2 proc.
Platforma Obywatelska traci na przełomie miesiąca 3,5 proc. Stabilizuje poparcie w kwietniu powyżej 25 proc., dokładnie 25,7 proc. Pozostałe formacje, które obecnie mają reprezentacje parlamentarne układają się w następującej kolejności. Kukiz'15, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) i Nowoczesna.
Formacja niepartyjna jaką jest Kukiz'15, wypracowała poparcie na poziomie 8 proc., to niewielka zmiana względem zeszłego miesiąca, raptem 0,3 proc. więcej. Kukiz'15 oscyluje od dłuższego czasu w granicach 8, 9 proc.
PSL może się cieszyć, bo wynik partii w omawianym badaniu to dobre 7 proc. Więcej niż inne sondaże ostatnich tygodni.
Największe powody do zmartwień ma Ryszard Petru i jego posłowie z Nowoczesnej. Poparcie dla debiutujących w Sejmie posłów i partii to 6,3 proc. i to o ponad procent mniej (1,1) niż w marcu.
SLD z poparciem 5,9 proc. ustabilizowało się, bo to taki sam wynik, jak miesiąc temu. Poniżej progu wyborczego partia Razem (4,5 proc.), co pozwala formacji utożsamianej z Adrianem Zandbergiem myśleć o kolejnych działaniach. Inne formacje polityczne (Wolność, Prawica RP, Kongres Nowej Prawicy) mają śladowe poparcie (0,5 proc.).
Tylko 42,8 proc. respondentów zdecydowanie wzięłaby udział w wyborach,
Badanie wykonał ośrodek badania opinii publicznej IBRiS, a jego zleceniodawcami byli Radio Zet i redakcja dziennika Fakt. Przebadano 11 kwietnia grupę 1100 dorosłych Polaków.