Sondaż wyborczy Sondaż: przy niskiej frekwencji zdecydowane zwycięstwo Andrzeja Dudy

57 proc. respondentów deklaruje chęć głosowania na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo z poparciem 11 proc. - kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podaje wPolityce.pl, w badaniu nie wskazano, jaką metodą miałoby się odbyć głosowanie w wyborach prezydenckich - korespondencyjną czy "klasyczną". Ankietowanym zadano pytanie, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory na prezydenta RP odbywały się "w najbliższą niedzielę".

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 37 proc. badanych (25 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 12 proc. "raczej tak"). "Zdecydowanie" uczestniczyć w wyborach nie przewiduje 42 proc. pytanych; 12 proc. odpowiedziało, że "raczej nie". 9 proc. nie było w stanie jednoznacznie określić się w tej sprawie.

Jeśli chodzi o preferencje wyborcze, to 57 proc. badanych (w sondażu nie uwzględniono osób niezdecydowanych) wskazało na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę (to o 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim badaniu).

Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo: kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska (wzrost o 2 punkty proc.) oraz lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (wzrost o 1 punkt proc.). Tuż za nimi uplasował się publicysta Szymon Hołownia z poparciem 9 proc. badanych (wzrost poparcia o 1 punkt proc.). Na Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji, chce zagłosować 6 proc. badanych (spadek o 2 punkty proc.).

Nie zmieniło się poparcie dla kandydata Lewicy Roberta Biedronia - wyniosło 5 proc. 1 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla byłego posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka.

Portal wPolityce zamieścił też dla porównania wyniki sondażu, w którym ankietowanych zapytano o głosowanie drogą korespondencyjną. Najwięcej zyskał urzędujący prezydent, na którego chciałoby w ten sposób oddać głos 65 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia (10 proc.), następnie: Krzysztof Bosak (7 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (6 proc.), Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń (po 5 proc.) i Marek Jakubiak (2 proc.).

Badanie Social Changes zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 17 do 20 kwietnia 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1063.

Andrzej Duda
Andrzej Duda 57%
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz 11%
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska 11%
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia 9%
Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak 6%
Robert Biedroń
Robert Biedroń 5%
Marek Jakubiak
Marek Jakubiak 2%

KOMENTARZE (14)

 • Max 2020-04-28 22:00:53
  Artek w punkt. Teraz Wałęsa krzyczy socjalizm - nie, wypaczenia - tak
 • artek 2020-04-27 17:33:48
  Czy Solidarność czasem nie szła po władzę zgodnie z hasłem: socjalizm - tak, wypaczenia - nie? No to Kaczyński to realizuje.
 • Tylko KOALICJA! 2020-04-27 15:41:07
  @Jadwiga - podejrzana pewność, że wygra. Zamierzacie sfałszować te wybory?
 • Jadwiga 2020-04-27 13:33:31
  Ja nie rozumiem całego tego zamieszania wokół terminu wyborów. Czy w maju , czy jesienią , czy za rok wygra Andrzej Duda. Czy nie można raz zorganizować coś porządnie przemyślanie , tylko wszystko na odwal się , na szybko , byle jak. Tak niekończąca się dyskusja jest zaplanowana , wszyscy maja się tylko tym zajmować ,a nie nad swym losem , jeszcze zaczęli by myśleć. Należymy do cywilizacji Wschodu i nic tego nie zmieni , lubimy bałagan , prowizorki. To, że 30 lat temu coś się zmieniło to był przypadek , chichot historii. Większość chciała socjalizmu z ludzką twarzą , a niektórzy uwierzyli, że może być normalnie. U nas nie może być normalnie a i socjalizmu z ludzka twarzą nie będzie bo nie istnieje. Do takiego wniosku doszłam dzisiaj , czytając list działaczy solidarności do Gowina. Smutne , ale prawdziwe. Zainwestowałam całe moje życie , wiedzę pracę w walkę o normalność a umrę w PRL-u .
 • kerry 2020-04-27 12:00:29
  Do Polesiak: Coś czuję ,że UE dogorywa i stąd ta zmiana retoryki!!!
 • Polesiak 2020-04-27 10:35:02
  No jestem w szoku. Normalna dyskusja na forum, żadnych tam faszystowskich kurdupli, dudopisów, kłamczuszków mateuszków, sfanatyzowanego motłochu. Może gdyby nie jątrzące zagraniczne media to byśmy się nawet dogadali, no takie mam jakieś marzenia na początek tygodnia.
 • Miroslaw 2020-04-27 08:43:14
  Gratuluję pięknej polszczyzny i kultury dyskusji.
 • Taka strategia wydaje się najbardziej optymalna 2020-04-27 05:02:52
  Niemiałbym absolutnie nic przeciwko temu aby do drugiej tury wyborów weszli Krzysztof Bosak( Konfederacja) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz(PSL). Niech szansę mają wreszcie tacy kandydaci na prezydenta, którzy reprezentują frakcje/partie z jakich prezydentów jeszcze nie mieliśmy. Z ramienia Lewicy( wtedy SLD) prezydent już był - Aleksander Kwaśniewski w latach 1995-2005. Z ramienia PIS( partii uważanej powszechnie za prawicową) prezydenci byli w latach 2005-2010 - Lech Kaczyński oraz w latach 2015-2020 Andrzej Duda( ubiega się o reelekcję). Był także prezydent z ramienia PO( partii, która wówczas uważała się za centrum) - Bronisław Komorowski w latach 2010-2015. Jacy ci wszyscy prezydenci byli( a jeszcze na samym początku lat 90-tych był Bol... to znaczy Lech Wałęsa do 1995 roku) to każdy po własnemu rozumowaniu sobie ocenia, raz pozytywnie a raz negatywnie - było minęło, czasu się nie cofnie, powiadają, że przeszłości nie da się cofnąć ale można się od niej wiele nauczyć, wyciągać wnioski by nie popełnić błędów na przyszłość. I teraz taka okazja się nadarza, by nie wybierać z pomiędzy duopolu PO-PIS, partii, które chcą sobie zabetonowywać scenę polityczną, mieć monopole na prawdy i patriotyzmy ale jest szansa by ten mur wykruszyć i zagrać nieszablonowo, tak więc do drugiej tury powinien przejść Krzysztof Bosak( Konfederacja) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz(PSL).
 • Tylko KOALICJA! 2020-04-27 01:51:11
  Social Changes dla wPolityce.pl...
 • Marcin 2020-04-27 00:13:24
  Już zgłosiłem przez fb, że jest błąd. Na wykresie znajduje się p. Biedroń z wynikiem 5%, ale nie znajduje się p. Bosak z wynikiem 6%. Otrzymałem już potwierdzenie, że zostało to zgłoszone, z prośbą, aby skorygować to jak najszybciej. Tak więc jutro rano powinno być poprawione.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!