Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż: rośnie poparcie dla PiS i KO; Konfederacja poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższym czasie, ZP mogłaby liczyć na 36 proc. głosów wyborców; KO - na 26,6 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni - na 10,7 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla portalu wp.pl. Lewica otrzymałaby 9,3 proc., a PSL/KP - 5,8 proc.

Pod progiem wyborczym znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 3,3 proc. 9,4 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wie, na kogo oddałoby głos w wyborach parlamentarnych.

W porównaniu do poprzedniego badania na początku kwietnia, jak informuje wp.pl, koalicja rządowa zyskała ponad 2 pkt proc., zaś KO - 2,9 pkt proc. "Tym samym różnica w poparciu pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a KO zmniejszyła się z 10 do 9,4 pkt proc." - zaznaczono w komunikacie wp.pl. Partia Szymona Hołowni w poprzednim badaniu mogła liczyć na 9,7 proc. poparcia - 1 pkt proc. mniej, wzrost o ponad 3 pkt proc. odnotowała natomiast Lewica - czytamy w komunikacie portalu. PSL/KP zyskało 0,4 pkt proc., a Konfederacja straciła 1,8 pkt proc.

Na pytanie o zamiar oddania głosu 64,9 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie poszłoby na wybory, 23,2 proc. - "raczej" oddałoby głos. Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 4,1 proc. respondentów, a "zdecydowanie nie" - 7,6 proc. 0,2 proc. respondentów było niezdecydowanych.

Wp.pl, powołując się na analizę socjologa z UJ Jarosława Flisa, szacuje, że przy takich wynikach Zjednoczona Prawica zdobyłaby 211 mandatów w Sejmie, KO - 149, Polska 2050 - 46, Lewicę - 39, a PSL - 14.

Prawo i Sprawiedliwość 36%
Koalicja Obywatelska 26.6%
Polska 2050 10.7%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 9.3%
Komitet Wyborczy PSL 5.8%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 3.3%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!