Sondaż wyborczy Sondaż: spada poparice dla PiS, rośnie dla KO

Zjednoczona Prawica (PiS wraz z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia) cieszy się poparciem 41 proc. badanych; Koalicja Obywatelska - 22 proc.; próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze ze Konfederacja (8 proc.) i Lewica (5 proc.). - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W sondażu notowania Zjednoczonej Prawicy w stosunku do poprzedniego badania, z sierpnia, spadły o 3 punkty proc., o tyle samo poprawiły się natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej.

Poparcie dla Konfederacji - 8 proc. - utrzymało się w stosunku do poprzedniego sondażu na tym samym poziomie. Poparcie dla Lewicy wzrosło natomiast o 1 punkt proc. - do 5 proc.

Głosowanie na PSL- Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15, UED) zadeklarowało we wrześniu 3 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sierpnia).

Ponadto 5 proc. badanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na inne ugrupowanie (wzrost o 1 punkt proc.), 13 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o 1 punkt proc.), a 4 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Gdyby wybory odbyły się we wrześniu udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.), a 14 proc. na pewno nie wzięłaby w nich udziału (2 punkty proc. więcej). 9 proc. badanych nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.).

W komentarzu do sondażu CBOS ocenił, że przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej mogły przyczynić się do niewielkiego spadu poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

"Trzeba zaznaczyć, że sondaż był przeprowadzony przed ostatnio ujawnionymi opinii publicznej konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej, a także przed krytyczną rezolucją PE na temat praworządności w Polsce, co mogłoby wpływać na postrzeganie rządzącej formacji. Zyskała natomiast najsilniejsza partia opozycyjna" - czytamy w komentarzu ośrodka.

"Choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050" - dodał CBOS.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Procedura mixed-mode oznacza, że badany mógł wybrać rodzaj przeprowadzenia sondażu: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 41%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 22%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%

KOMENTARZE (6)

 • Developer 2020-09-22 19:18:39
  Dziś Rafał Trzaskowski ogłosił iż w Warszawie jest kryzys, bardzo brakuje pieniędzy. Aby ratować sytuacje chce on sprzedawać działki należące do miasta developerą. Oczywiście na tych działkach , bardzo często atrakcyjnych bo zielonych i wartościowych przyrodniczo mogły by służyć mieszkańcom ale Warszawa wybrała cwaniaka więc zamiast zieleni będą osiedla przypominające fermy dla kur. Jeden zyskuje drugi traci , takie życie. I żeby nie było ,w Warszawie jest mnóstwo działek gdzie można by budować i nie niszczyć przy okazji otoczenia pod względem wizualnym i przyrodniczym , a jak developer chce to przecież mógł by drzew na swoim osiedlu nasadzić. Ale tak jest trudniej.
 • Wynik PiSu jest akurat tym razem dosyć wiarygodny. Nie wiem dlaczego kryzys w partii rządzącej miałby mocno wpłynąć na wynik wyborów. 2020-09-21 19:41:45
  Nick
 • Najniższy wynik PO od 15 lat - 24%, sondaże CBOS - 11-24% 2020-09-20 18:34:52
  Nick
 • W zasadzie nie ma się do czego przyczepić w sondażu 2020-09-20 00:05:17
  aczkolwiek pozytywnym zaskoczeniem ze strony CBOS-u jest fakt, że przyznał Konfederacji trzecią pozycję, pogardzając tym razem Lewicą, a o PSL-u nawet nie wspominając. Ogólnie rzecz biorąc sondaż niczym szczególnym nie zaskakuje, w sondażach konkurencji byłoby pewnie tak, że KO miałoby ciut więcej( w sondażach IBRIS-u), PIS odrobinę mniej a Lewica piastowałaby miejsce przed Konfederacją( tak bywało dawniej u większości sondaży ale bardzo prawdopodobne, że uległo to już dawno zmianie na korzyść Konfederacji). Tak czy inaczej Konfederacja na trzecią pozycję z wynikiem kilkunastoprocentowym uczciwie zasługuje. Lewica odkąd jest w sejmie ani nie poprawiła swojego wyniku z wieczoru wyborczego w sondażach a jeśli już to tylko pogarsza, czego dowodem jest choćby ten sondaż.
 • CBOSik zawsze lubił sobie zaniżyć KO, i zawyżyć PIS. 2020-09-18 19:05:38
  Nick
 • 41% i 22%, w porównaniu do ostatnich wyborów obu partiom spadło. 2020-09-18 18:52:18
  Nick

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!