Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż TNS Polska: 38 proc. dla PiS, 16 proc. PO. PSL poza Sejmem

38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15 - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL, które ma obecnie swoich posłów.

W badaniu zrealizowanym w połowie stycznia swój głos na PSL chciało oddać 3 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla partii politycznych to 5 proc.). Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.

TNS Polska podaje, że w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, o 4 punkty procentowe obniżyły się notowania PiS. O 1 punkt procentowy gorsze są notowania PO i formacji Kukiz'15. O 5 punktów procentowych polepszyły się notowania Nowoczesnej. Poparcie dla PSL było na takim samym poziomie, koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym.

W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; 6 proc. nie miało zdania.

Odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.

TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15-20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat

KW Prawo i Sprawiedliwość 38%
KW Platforma Obywatelska RP 16%
KW Nowoczesna 15%
KWW Kukiz'15 11%
Komitet Wyborczy PSL 3%
KORWIN 3%
KW Partia Razem 2%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

 • Renata 2016-01-27 00:19:12
  Super
 • kubas 2016-01-26 20:11:02
  Jeśli sondaże różnią się o ponad 50% znaczy że są nic nie warte. CBOS'u jest wyraźnie na zamówienie
 • Zaniepokojona o Polskę 2016-01-26 16:02:06
  Schetyna, premier pani Kopacz i inni z PO nadal straszą PIS-em, nawet przegrane wybory niczego ich nie nauczyły. PO doprowadzi do braterskiej wojny, to są niebezpieczni, i mściwi ludzie. Niewiedzą jednak, że ludzi pokrzywdzonych przez rządy PO, niekoniecznie zwolenników PIS jest więcej, i dlatego gdy dojdzie do konfrontacji, PO będzie bez szansy.
 • ania 2016-01-25 11:53:36
  Ha! Latanie 'na skargę' nie popłaca.
 • Patriota 2016-01-24 11:46:42
  Oby Polacy okazali się patriotami i głosowali na PiS. Nie dajcie się zwieść tej żydokomunie typu: nowoczesna, Platforma itp. Nie utrzymujcie tych skorumpowanych złodzieji i starych dziadów, czyli PSL, wprowadźcie korwina, wyprowadźcie z sejmu zdrajców ojczyzny. Pozdrawiam.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!