Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaż: wzrosły notowania prezydenta, Sejmu i Senatu

Na początku marca znacznie wzrosły oceny prezydentury Andrzeja Dudy, pozytywnie wypowiada się o niej 54 proc. respondentów, a negatywnie 38 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Przybyło również osób wypowiadających się pozytywnie o pracy Sejmu i Senatu.

W sondażu CBOS zapytano Polaków o opinie na temat działalności najważniejszych instytucji w państwie.

Z badania wynika, że w pierwszej dekadzie marca notowania parlamentu są lepsze niż przed miesiącem. Przybyło osób wypowiadających się pozytywnie o pracy Sejmu (wzrost o 6 punktów procentowych, do 28 proc.) i ubyło wyrażających niezadowolenie (spadek o 5 punktów, do 57 proc.).

O 4 punkty procentowe (do 36 proc.) zwiększył się odsetek dobrze oceniających działalność Senatu i jednocześnie mniej osób niż w lutym ocenia ją źle (spadek o 3 punkty, do 43 proc.).

Wyraźnie lepsze - nie tylko niż w ubiegłym miesiącu, ale także w dłuższym okresie - są notowania głowy państwa. Obecnie z uznaniem o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 54 proc. respondentów (wzrost o 9 punktów procentowych), a krytykuje ją 38 proc. (spadek o 5 punktów).

Opinie o działalności władz samorządowych są zbliżone do tych z poprzedniego badania sprzed pół roku. Pozytywnie o pracy samorządowców w swojej miejscowości wypowiada się 68 proc. ankietowanych, a negatywnie - 23 proc. Dobre oceny relatywnie częściej wystawiają mieszkańcy wsi, a złe - mieszkańcy małych (poniżej 20 000 ludności) i dużych (100 000 - 499 999 ludności) miast.

Stabilne na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy pozostają również notowania Trybunału Konstytucyjnego. Działalność TK pozytywnie ocenia 24 ankietowanych, a negatywnie - 42 proc.

Gorsze niż przed sześcioma miesiącami są opinie o pracy sądów, którą obecnie pozytywnie ocenia 30 proc. badanych, a negatywnie - 46 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych).

Minimalnie bardziej krytyczny jest także społeczny odbiór działalności prokuratury. Dobrze ocenia ją 27 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty), a źle - 39 proc. (wzrost o 5 punktów).

Znacznie lepsze niż sześć miesięcy temu są opinie o funkcjonowaniu wojska. Obecnie dobrze ocenia je 75 proc. badanych (od września 2021 r. wzrost o 9 punktów procentowych), a źle - 8 proc. (spadek o 2 punkty).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. - CATI i 15,6 proc. - CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sondaż: wzrosły notowania prezydenta, Sejmu i Senatu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!