Na początku marca znacznie wzrosły oceny prezydentury Andrzeja Dudy, pozytywnie wypowiada się o niej 54 proc. respondentów, a negatywnie 38 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Przybyło również osób wypowiadających się pozytywnie o pracy Sejmu i Senatu.
W sondażu CBOS zapytano Polaków o opinie na temat działalności najważniejszych instytucji w państwie.
Z badania wynika, że w pierwszej dekadzie marca notowania parlamentu są lepsze niż przed miesiącem. Przybyło osób wypowiadających się pozytywnie o pracy Sejmu (wzrost o 6 punktów procentowych, do 28 proc.) i ubyło wyrażających niezadowolenie (spadek o 5 punktów, do 57 proc.).
O 4 punkty procentowe (do 36 proc.) zwiększył się odsetek dobrze oceniających działalność Senatu i jednocześnie mniej osób niż w lutym ocenia ją źle (spadek o 3 punkty, do 43 proc.).
Wyraźnie lepsze - nie tylko niż w ubiegłym miesiącu, ale także w dłuższym okresie - są notowania głowy państwa. Obecnie z uznaniem o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 54 proc. respondentów (wzrost o 9 punktów procentowych), a krytykuje ją 38 proc. (spadek o 5 punktów).
Opinie o działalności władz samorządowych są zbliżone do tych z poprzedniego badania sprzed pół roku. Pozytywnie o pracy samorządowców w swojej miejscowości wypowiada się 68 proc. ankietowanych, a negatywnie - 23 proc. Dobre oceny relatywnie częściej wystawiają mieszkańcy wsi, a złe - mieszkańcy małych (poniżej 20 000 ludności) i dużych (100 000 - 499 999 ludności) miast.
Stabilne na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy pozostają również notowania Trybunału Konstytucyjnego. Działalność TK pozytywnie ocenia 24 ankietowanych, a negatywnie - 42 proc.
Gorsze niż przed sześcioma miesiącami są opinie o pracy sądów, którą obecnie pozytywnie ocenia 30 proc. badanych, a negatywnie - 46 proc. (wzrost o 5 punktów procentowych).
Minimalnie bardziej krytyczny jest także społeczny odbiór działalności prokuratury. Dobrze ocenia ją 27 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty), a źle - 39 proc. (wzrost o 5 punktów).
Znacznie lepsze niż sześć miesięcy temu są opinie o funkcjonowaniu wojska. Obecnie dobrze ocenia je 75 proc. badanych (od września 2021 r. wzrost o 9 punktów procentowych), a źle - 8 proc. (spadek o 2 punkty).
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. - CATI i 15,6 proc. - CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.