Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Sondaże powyborcze zbliżone do wyników wyborów

PiS uzyskuje poparcie 39 proc. respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach do Sejmu, KO - 27 proc., Lewica - 14 proc., a PSL i Konfederacja po 7 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar w dniach 11-16 października.

W porównaniu do sondażu z września poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) zmniejszyło się o 1 punkt proc. Notowania Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni) poprawiły się o 3 punkty proc.

Poparcie dla Lewicy (SLD, Wiosna, Lewica Razem) zadeklarowało w październiku o 3 punkty proc. więcej ankietowanych niż we wrześniu. Notowania PSL (wraz z Kukiz'15) wzrosły o 1 punkt proc. a poparcie dla Konfederacji Wolności i Niepodległość (m.in. politycy partii KORWiN i Ruchu Narodowego) w październiku wzrosło o 5 punktów proc.

6 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach nie potrafiło powiedzieć, na kogo oddaliby głos - to o 11 punktów proc. mniej niż we wrześniu.

Chęć udziału w wyborach do Sejmu zadeklarowało łącznie 65 proc. ankietowanych; 33 proc. z nich wyraziło zdecydowanie w tej kwestii. Łącznie 27 proc. badanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w głosowaniu, z czego 12 proc. wyraziło tego pewność.

Grupa osób deklarujących udział w wyborach zmniejszyła się w październiku o 1 punkt proc., a odsetek tych niezamierzających głosować zmniejszył się o 5 punktów proc. W najnowszym sondażu 8 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych co do udziału w wyborach - to o 4 punkty proc. mniej niż w poprzednio.

PiS największym poparciem cieszy się wśród osób powyżej 65 roku życia - 51 proc. KO popiera 40 proc. osób w przedziale wiekowym 35-44 lata. Lewica cieszy się największym poparciem wśród osób w wieku 18-24 lata - 28 proc., zaś PSL wśród wyborców w przedziale wiekowym 24-34 lata - 13 proc. Spośród osób w przedziale wiekowym 24-34 lata najwięcej wyborców ma również Konfederacja - 14 proc.

"Wyniki badania preferencji partyjnych zrealizowanego (11-16 X) w okolicy wyborczej niedzieli oddają układ sceny politycznej zgodny z rezultatami głosowania z 13 października 2019 r. W porównaniu z wynikami badania wrześniowego, możemy w tym miesiącu odnotować wzrost poparcia Konfederacji, a także Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. W kolejnych badaniach zobaczymy, czy Konfederacja będzie umacniać swoją pozycję. Zdobyty w wyborach do Sejmu rezultat tego ugrupowania był sporym zaskoczeniem dla wielu komentatorów. Konfederacja ma największe poparcie wśród dwudziesto- i trzydziestolatków. Czy będzie to wierny elektorat - zobaczymy. W komentarzach powyborczych doceniano także efekty osiągnięte przez PSL/Kukiz'15. Wynik tego +duetu+ jest również zbudowany w znaczącym stopniu przez młodych wyborców. Chociaż jeszcze kilka miesięcy do wyborów prezydenckich, to warto już teraz zastanowić się, który kandydat zdobędzie głosy młodych" - napisano w komentarzu dołączonym do sondażu ośrodka Kantar.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar w dniach 11-16 października w reprezentatywnej grupie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje partyjne badano w grupie 650 osób deklarujących udział w wyborach.

KW Prawo i Sprawiedliwość 39%
Koalicja Obywatelska 27%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 14%
Komitet Wyborczy PSL 7%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 7%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

  • Różnie może być 2019-11-11 20:56:39
    Partie, które potencjalnie stracą parę procent poparcia to PSL( z uwagi na fakt prawdopodobieństwa odejścia ruchu Kukiz '15 od współpracy) oraz Koalicja Obywatelska( duże prawdopodobieństwo przejścia kilku- kilkunastu osobistości o poglądach lewicowych w tej formacji właśnie do Lewicy-SLD). Partie które odnotują wzrosty poparcia to Konfederacja i Lewica-SLD. Jak tylko dojdzie do półmetku kadencji rządów PIS to wyniki sondażowe mogą malować się następująco: PIS: 38-42% poparcia, Koalicja Obywatelska: 22-24% poparcia( zakładam, że koalicjanci Zieloni i Inicjatywa Polska przejdą do Lewicy), teraz niespodzianka - Konfederacja: 12-16% poparcia, następnie Lewica: 7-9% poparcia( tak znaczący spadek będzie spowodowany faktem, że tak na prawdę to SLD będzie tam cokolwiek znaczyło i takiż poziom poparcia jest dla nich możliwy, dobrze wiemy, że Wiosna to już partia martwa, nie istnieje, a tym bardziej bez Biedronia, zadaniem tej partii było wypromowanie na nowo Lewicy i rychłe wygaśnięcie, SLD zatem wykorzystało młodość partii Wiosna by wprowadzić swoich graczy, często wiekowych i zaufanych do sejmowych ław, a z kolei partia Razem planując trzymanie się osobno nic na tym nie ugra będąc kołem poselskim, więc raczej pozostanie im porzucenie idei i zbratanie się z SLD). I na końcu ochłapy w postaci 5-6% poparcia na upartego dostaną się PSL-owi. Jeśli chodzi o ilość mandatów to PIS prawdopodobnie utrzyma ich tyle aby rządzić samodzielnie czyli na poziomie 234-236 mandatów, Koalicja Obywatelska zanotuje spadek być może nawet do poziomu 120 mandatów. Wzrost w tej kadencji odnotuje Lewica - może dojść do osiągnięcia nawet powyżej 60 mandatów. Podobnie będzie z Konfederacją - dzięki ewentualnemu przejściu działaczy z Kukiz '15 mogliby osiągnąć wymagane 15 mandatów do utworzenia klubu poselskiego. Jeśli chodzi o PSL - spadek do 23-25 mandatów, z uwagi na możliwe odejście Kukiza '15. Chociaż jeśli chodzi o sondaże układ może być także zupełnie inny, że owszem PIS będzie przodował ale zamiast drugiej pozycji PO(KO) wejdzie Lewica SLD, a czemu? Z prostej przyczyny - marazm, stagnacja i czerstwość w Koalicji Obywatelskiej i brak pomysłów na cokolwiek spowodują zainteresowanie Lewicą jako tą siłą, której się chce, a im się chce, bo 4 lata w sejmie nie byli to są spragnieni działania. Koalicja Obywatelska może nawet przegrać z Konfederacją i tym samym spaść do 4 pozycji sondażowej. A więc układ może być następujący w kolejności takiej: PIS, SLD, Konfederacja, PO(KO), PSL.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!