Sondaż wyborczy Sondaże powyborcze zbliżone do wyników wyborów

PiS uzyskuje poparcie 39 proc. respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach do Sejmu, KO - 27 proc., Lewica - 14 proc., a PSL i Konfederacja po 7 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar w dniach 11-16 października.

W porównaniu do sondażu z września poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) zmniejszyło się o 1 punkt proc. Notowania Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni) poprawiły się o 3 punkty proc.

Poparcie dla Lewicy (SLD, Wiosna, Lewica Razem) zadeklarowało w październiku o 3 punkty proc. więcej ankietowanych niż we wrześniu. Notowania PSL (wraz z Kukiz'15) wzrosły o 1 punkt proc. a poparcie dla Konfederacji Wolności i Niepodległość (m.in. politycy partii KORWiN i Ruchu Narodowego) w październiku wzrosło o 5 punktów proc.

6 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach nie potrafiło powiedzieć, na kogo oddaliby głos - to o 11 punktów proc. mniej niż we wrześniu.

Chęć udziału w wyborach do Sejmu zadeklarowało łącznie 65 proc. ankietowanych; 33 proc. z nich wyraziło zdecydowanie w tej kwestii. Łącznie 27 proc. badanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w głosowaniu, z czego 12 proc. wyraziło tego pewność.

Grupa osób deklarujących udział w wyborach zmniejszyła się w październiku o 1 punkt proc., a odsetek tych niezamierzających głosować zmniejszył się o 5 punktów proc. W najnowszym sondażu 8 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych co do udziału w wyborach - to o 4 punkty proc. mniej niż w poprzednio.

PiS największym poparciem cieszy się wśród osób powyżej 65 roku życia - 51 proc. KO popiera 40 proc. osób w przedziale wiekowym 35-44 lata. Lewica cieszy się największym poparciem wśród osób w wieku 18-24 lata - 28 proc., zaś PSL wśród wyborców w przedziale wiekowym 24-34 lata - 13 proc. Spośród osób w przedziale wiekowym 24-34 lata najwięcej wyborców ma również Konfederacja - 14 proc.

"Wyniki badania preferencji partyjnych zrealizowanego (11-16 X) w okolicy wyborczej niedzieli oddają układ sceny politycznej zgodny z rezultatami głosowania z 13 października 2019 r. W porównaniu z wynikami badania wrześniowego, możemy w tym miesiącu odnotować wzrost poparcia Konfederacji, a także Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. W kolejnych badaniach zobaczymy, czy Konfederacja będzie umacniać swoją pozycję. Zdobyty w wyborach do Sejmu rezultat tego ugrupowania był sporym zaskoczeniem dla wielu komentatorów. Konfederacja ma największe poparcie wśród dwudziesto- i trzydziestolatków. Czy będzie to wierny elektorat - zobaczymy. W komentarzach powyborczych doceniano także efekty osiągnięte przez PSL/Kukiz'15. Wynik tego +duetu+ jest również zbudowany w znaczącym stopniu przez młodych wyborców. Chociaż jeszcze kilka miesięcy do wyborów prezydenckich, to warto już teraz zastanowić się, który kandydat zdobędzie głosy młodych" - napisano w komentarzu dołączonym do sondażu ośrodka Kantar.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar w dniach 11-16 października w reprezentatywnej grupie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje partyjne badano w grupie 650 osób deklarujących udział w wyborach.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 39%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 27%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 14%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%

KOMENTARZE (1)

  • Różnie może być 2019-11-11 20:56:39
    Partie, które potencjalnie stracą parę procent poparcia to PSL( z uwagi na fakt prawdopodobieństwa odejścia ruchu Kukiz '15 od współpracy) oraz Koalicja Obywatelska( duże prawdopodobieństwo przejścia kilku- kilkunastu osobistości o poglądach lewicowych w tej formacji właśnie do Lewicy-SLD). Partie które odnotują wzrosty poparcia to Konfederacja i Lewica-SLD. Jak tylko dojdzie do półmetku kadencji rządów PIS to wyniki sondażowe mogą malować się następująco: PIS: 38-42% poparcia, Koalicja Obywatelska: 22-24% poparcia( zakładam, że koalicjanci Zieloni i Inicjatywa Polska przejdą do Lewicy), teraz niespodzianka - Konfederacja: 12-16% poparcia, następnie Lewica: 7-9% poparcia( tak znaczący spadek będzie spowodowany faktem, że tak na prawdę to SLD będzie tam cokolwiek znaczyło i takiż poziom poparcia jest dla nich możliwy, dobrze wiemy, że Wiosna to już partia martwa, nie istnieje, a tym bardziej bez Biedronia, zadaniem tej partii było wypromowanie na nowo Lewicy i rychłe wygaśnięcie, SLD zatem wykorzystało młodość partii Wiosna by wprowadzić swoich graczy, często wiekowych i zaufanych do sejmowych ław, a z kolei partia Razem planując trzymanie się osobno nic na tym nie ugra będąc kołem poselskim, więc raczej pozostanie im porzucenie idei i zbratanie się z SLD). I na końcu ochłapy w postaci 5-6% poparcia na upartego dostaną się PSL-owi. Jeśli chodzi o ilość mandatów to PIS prawdopodobnie utrzyma ich tyle aby rządzić samodzielnie czyli na poziomie 234-236 mandatów, Koalicja Obywatelska zanotuje spadek być może nawet do poziomu 120 mandatów. Wzrost w tej kadencji odnotuje Lewica - może dojść do osiągnięcia nawet powyżej 60 mandatów. Podobnie będzie z Konfederacją - dzięki ewentualnemu przejściu działaczy z Kukiz '15 mogliby osiągnąć wymagane 15 mandatów do utworzenia klubu poselskiego. Jeśli chodzi o PSL - spadek do 23-25 mandatów, z uwagi na możliwe odejście Kukiza '15. Chociaż jeśli chodzi o sondaże układ może być także zupełnie inny, że owszem PIS będzie przodował ale zamiast drugiej pozycji PO(KO) wejdzie Lewica SLD, a czemu? Z prostej przyczyny - marazm, stagnacja i czerstwość w Koalicji Obywatelskiej i brak pomysłów na cokolwiek spowodują zainteresowanie Lewicą jako tą siłą, której się chce, a im się chce, bo 4 lata w sejmie nie byli to są spragnieni działania. Koalicja Obywatelska może nawet przegrać z Konfederacją i tym samym spaść do 4 pozycji sondażowej. A więc układ może być następujący w kolejności takiej: PIS, SLD, Konfederacja, PO(KO), PSL.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!