Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Spada poparcie dla rządu

34 proc. Polaków popiera obecny rząd. 27 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy, a 34 proc. jest obojętne - wynika z sondażu CBOS z przełomu listopada i grudnia. W ciągu miesiąca rząd odnotował spadek poparcia o 8 pkt. proc. i jest ono najmniejsze, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył CBOS, obecnie do zdecydowanych zwolenników urzędującego gabinetu zalicza się 12 proc. ankietowanych, a 22 proc to zwolennicy umiarkowani. Od listopada znacząco przybyło badanych deklarujących obojętność wobec rządu (z 29 proc. do 34 proc.) oraz - w mniejszym stopniu - jego przeciwników (z 24 proc. do 27 proc.). Tak jak poprzednio co dwudziesty ankietowany nie potrafił określić swojego stosunku do obecnej Rady Ministrów (5 proc.).

Ostatni raz w tej kadencji parlamentu zwolennicy rządu byli tak mało liczni we wrześniu 2016 roku - podaje CBOS.

Jak wynika z sondażu, w porównaniu z wynikami uzyskanymi w poprzednim miesiącu Morawiecki stracił w oczach opinii społecznej mniej niż rząd. W pierwszej dekadzie grudnia 47 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie, że stoi on na czele rządu (od listopada spadek o 3 pkt. proc.), a niezadowolenie zadeklarowało 33 proc. (wzrost o 2 pkt.). 20 proc. wyraziło obojętność wobec osoby premiera (wzrost o 1 pkt).

Od poprzedniego miesiąca w mniejszym stopniu niż ogólne poparcie dla rządu spadły oceny efektów jego pracy. 49 proc. badanych wyniki działalności rządu Morawieckiego od czasu objęcia przezeń władzy ocenia pozytywnie (od listopada spadek o 4 pkt. proc.), a co trzeci ankietowany - negatywnie (33 proc., wzrost o 3 punkty). Blisko co piąty dorosły Polak nie potrafi ocenić rezultatów działalności obecnego rządu (18 proc., wzrost o 1 punkt).

Podobnie jak oceny wyników dotychczasowej działalności rządu, pogorszyły się oceny polityki gospodarczej. 48 proc. badanych uważa, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (od listopada spadek o 4 punkty procentowe), a 38 proc. jest przeciwnego zdania (wzrost o 3 punkty). Wyrobionej opinii w tej kwestii nie ma 14 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

Obecny rząd znacznie częściej popierają osoby w wieku powyżej 55 lat (43 proc. w grupie wiekowej 55-64 lata i 48 proc. w grupie powyżej 65 lat), natomiast ankietowani poniżej 35 roku życia na tle pozostałych wyróżniają się wysokim odsetkiem deklarujących obojętność wobec rządu (49 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata i 44 proc. w grupie 23-34 lata).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo od 29 listopada do 9 grudnia na 1016 dorosłych mieszkańcach Polski.

Mateusz Morawiecki 47% 20% 33%
 • Zdecydowanie ufa
 • Raczej ufa
 • Obojętność
 • Raczej nie ufa
 • Zdecydowanie nie ufa

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

 • olo2 2019-01-01 21:16:35
  Banksterom się nie ufa !
 • Jadwiga 2018-12-15 13:43:28
  Do Rrrrr: Ja tylko jedno - nie ma pojęcia o gospodarce. To,że mam racje wcześniej czy później pokaże rynek. Korzystać z koniunktury na ,świecie każdy głupi potrafi. Tak jak każdy może być prezesem monopolistycznego koncernu-też nie musi się na niczym znać. Dlatego właśnie jest potrzebne władzy dużo monopolistycznych państwowych koncernów - każdy będzie mógł być prezesem.Taka jest ta wymiana elit.
 • Adam 2018-12-15 12:14:40
  Do Rrrrr: Nareszcie ktoś zauważył, że Kaczyński chce dobrze, tylko Polacy to taki naród, który zawsze narzeka. Jak byliśmy oskubywani przez PO to też było źle.
 • Rrrrr 2018-12-14 21:57:09
  (...) przeciwnicy Pis-u, zastanówcie się nad sobą, tylko ''internety'', dwie Niemieckie telewizje Polsat i Tvn narzekają na władzę w Polsce. Co macie do Kaczyńskiego?? Że ma kota, i jest stary i brzydki... to tyle, gdyby miał coś na sumieniu dawno by mu wykręcili afere. Teraz ludzie zmądrzeli i zauważyli, że Kaczyński jest pierwszą osobą której zależy na Polsce od czasów Piłsudskiego. Nie sprzedał się nigdy, więc nie popisujcie się swoją niechęcią do gościa który reprezentuje ''polską normalność''.
 • Karol 2018-12-14 18:22:36
  Rząd Morawieckiego to najlepszy rząd od końca wojny. Merytoryczny, kompetentny, patriotyczny, sprawny i ludzki w działaniach. Kto tego nie dostrzega robi sobie krzywdę bo wrogowie nie śpią, działają w kraju, w sejmie, mediach, na ulicy i za granicą. Wrogowie to trzy pokolenia współpracowników obcego reżimu.
 • Kazimierz 2018-12-14 17:06:15
  Do Komuna u władzy: Komuna u władzy to... już była. Przez ponad 70 lat (z niewielka przerwą).
 • tak 2018-12-14 15:05:44
  Do Komuna u władzy: Zmień znajomych.
 • Komuna u władzy 2018-12-14 13:33:03
  Sondaż zrobiony na Uulicy Nowogrodzkiej. 0% tych którzy nie ufają Mateuszkowi - kłamczuszkowi vel Pinokio! Wśród moich znajomych i kolegów ta wartość wynosi 100%. Kłamca, mitoman, oszczerca.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!