Sondaż wyborczy Stabilizacja na scenie politycznej

Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 41 proc. respondentów, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzedniej turze badań - wynika z sondażu pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl. KO cieszy się poparciem 23 proc. ankietowanych.

Z badania przeprowadzonego w dniach 20-24 grudnia wynika, że na scenie politycznej wciąż mamy stabilizację: poszczególne ugrupowania zyskują - lub tracą - najwyżej po 1 punkcie procentowym - czytamy na portalu wPolityce.pl.

Na pierwszym miejscu - jak wynika z sondażu - znalazła się Zjednoczona Prawica, na którą chęć głosowania zadeklarowało 41 proc. respondentów. Formacja Jarosława Kaczyńskiego w porównaniu z poprzednim badaniem Social Changes zyskała 1 punkt.

Nie zmieniło się poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą chciałoby głosować 23 proc. ankietowanych.

Lewica nadal utrzymuje kontakt z KO: na formację tworzoną przez SLD, Wiosnę i Razem chce głosować 17 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 punkt w porównaniu z badaniem z zeszłego tygodnia.

1 punkt traci również Konfederacja, ciesząca się poparciem 9 proc. badanych.

Zyskuje za to - również 1 punkt - Polskie Stronnictwo Ludowe; na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza chce głosować 9 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków.

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 41%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 23%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 17%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%

KOMENTARZE (3)

  • Arek 2020-01-14 21:32:58
    Polak
  • W sejmie powinno zajść nieco przemeblowania 2019-12-29 21:26:04
    41% PIS, 23% KO, 17% Lewica, 9% Konfederacja, 9% PSL - takie wyniki zatem przedstawia tenże sondaż. I powiem tak - W 80% zgadza się ten sondaż z moimi przewidywaniami, a były i są one następujące: PIS 38-42%, KO(PO) 22-24%, Lewica 17-19% i tutaj już zgodności nie ma, bo Konfederacja ma więcej poparcia, oscyluje ono pomiędzy 12-16% poparcia, choć żadne sondaże nie będą w stanie tego wprost przyznać, co do PSL, to oni mają od 5-7% maksymalnie, ta garstka osób, która tam jest od Kukiz '15 nic tam nie znaczy, nie mają żadnej siły przebicia, jedyną szansą na wypłynięcie na szerokie wody dla Kukiz '15 jest dołączenie do Konfederacji, bo skoro ugrupowania Wolność i Ruch Narodowy pomimo sprzeczności programowych potrafiły się dogadać, jednocześnie zachowując swoje autonomie to tak samo mogłoby się dogadać ugrupowanie Kukiz '15. I w ogóle jak ładnie brzmiałaby nazwa - Konfederacja Wolności( Wolność/KORWIN), Niepodległości( Ruch narodowy) i Demokracji Bezpośredniej( Kukiz '15). Przewodniczącym klubu poselskiego tej formacji( bo zakładamy, że wymagane 15 posłów udałoby się przekroczyć) byłaby osoba Grzegorza Brauna, jako, że jest on osobistością z pogranicza - nie należy ani do Ruchu Narodowego ani partii Wolność, jednakże jest fundamentem spajającym te środowiska, tak on właśnie mógłby być tym, który przewodziłby współpracy środowisk narodowych, wolnościowych, antysystemowych i patriotycznych. Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską mówię szczerze - potrzebne jest rozbicie na dwie frakcje(a więc projekt KO do śmietnika definitywnie) - jedną będzie Chadecja Centrum, w skład której wejdzie PO i PSL i nikt inny, drugą zaś odnogą będzie front liberalny o elementach lewicujących światopoglądowo, który zwać się będzie Nowoczesna Inicjatywa Polska. W przypadku Zielonych ich los jest niemal przesądzony - wylądują w projekcie pt. "Nowa Lewica", podobny los czekać będzie partię Razem. Zieloni i partia Razem mają niski budżet i małą reprezentatywność w sejmie, stąd aby móc się utrzymać siłą rzecz zmuszeni będą wejść do Nowej Lewicy, a będą tam wszelkie lewicowe formacje: SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, PPS, RSS, UP, WIR - słowem wszystko co w duszy i we krwi ma lewicowość. Na scenie politycznej będziemy mieć zatem następujący porządek: 1. Zjednoczona Prawica(Socjaldemokratyczna) ZPS( PIS, Porozumienie, Solidarna Polska), 2. Chadecja Centrum CHC( PO, PSL), 3. Nowa Lewica NL( SLD, Wiosna, Razem, Zieloni, UP, RSS, PPS, WIR itp. itd.), 4. Konfederacja Wolności, Niepodległości i Demokracji Bezpośredniej KWNIDB( Wolność, Ruch Narodowy, Kukiz '15) opcjonalnie mogą tutaj dołączać także ugrupowania konserwatywne i prawicowe mało znane spoza sejmowych murów, wszystkie partie wchodzące w skład owej Konfederacji będą miały zachowaną autonomię programową. 5. Nowoczesna Inicjatywa Polska NIP( Nowoczesna, Inicjatywa Polska).
  • Rafał 2019-12-29 12:19:26
    Tu jest błąd. PSL ma 8%. W poprzednim tygodniu miał 7% wg Social Changes, a teraz wzrosło im o 1 punkt procentowy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.111.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!