Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

TNS Polska: 42 proc. chcących głosować popiera PiS

42 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 17 proc. na PO, 12 proc. na formację Kukiz'15, a 10 proc. na Nowoczesną - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL, które ma obecnie swoich posłów.

W badaniu zrealizowanym półtora miesiąca po wyborach parlamentarnych, na koalicję Zjednoczona Lewica chciało oddać swój głos 4 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.), a na PSL 3 proc. (w wypadku partii próg wyborczy to 5 proc.).

Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 2 proc. i 1 proc. respondentów.

TNS Polska porównał także wyniki najnowszego badania z analogicznym z listopada. W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca o 2 pkt proc. niższy wynik uzyskuje PiS, o 3 pkt proc. wyższy – Ruch Kukiza, a o 2 pkt proc. wyższy – Nowoczesna. Różnice te (z wyłączeniem Ruchu Kukiza oraz Nowoczesnej, których wyniki ulegają systematycznej poprawie) – z punktu widzenia statystyki – są nieistotne i zmian tych nie należy interpretować w kontekście wzrostów, spadków notowań - zaznaczył TNS Polska.

W sondażu zestawiono także aktualne preferencje partyjnych i wyników październikowych wyborów. Porównanie to zostało dokonana z wyłączeniem z podstawy procentowania osób, które nie miały sprecyzowanych preferencji.

Jak wynika z tego zestawienia, PiS traci względem listopadowego badania TNS Polska 2,5 pkt proc. (45,7 proc. w grudniu wobec 48,2 proc. w badaniu z listopada). Wynik wyborczy partii Jarosław Kaczyńskiego to 37,58 proc. PO zyskała 0,5 pkt proc. (19,2 proc. i 18,7 proc. w porównaniu wyników badań z grudnia i listopada). Na PO głosowało w ostatnich wyborach parlamentarnych 24,09 proc.

Ruch Kukiz'15 w porównaniu wyników badania z grudnia i listopada zyskał 3 pkt proc. (odpowiednio 13,3 proc. i 10,3 proc.). W wyborach zagłosowało na tę formację 8,81 proc. wyborców.

Nowoczesna Ryszarda Petru w analogicznym porównaniu zyskała 3,2 pkt proc. (11,4 proc. wobec 8,2 proc.). 25 października głosowało na tę partię 7,6 proc. Polaków. Zjednoczona Lewica straciła 1,1 pkt. proc. (3,9 proc. wobec 5 proc.). W wyborach na tę koalicję głosowało 7,6 proc. wyborców.

PSL uzyskało wynik gorszy o 1,6 pkt. proc. (3,1 proc. wobec 4,7 proc.). W wyborach ta partia uzyskała 5,13 proc. głosów. Porównując wyniki badania z grudnia i listopada gorszy wynik o 0,7 pkt proc. uzyskał KORWIN (2,2 proc. wobec 2,9 proc.) W wyborach ten wynik wyniósł 4,8 proc. Swoje notowania pogorszyła też partia Razem - o 0,3 pkt proc. (1,2 proc. wobec 1,5 proc.). W wyborach na to ugrupowanie swój głos oddało 3,6 proc. Polaków.

W grudniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 28 proc. osób zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 15 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli, 18 proc., że na pewno by nie poszli, a 5 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

Uzyskane teraz odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie (nieznacznie tylko wyższym), co w badaniu zrealizowanym w listopadzie - wskazuje TNS Polska. Wówczas 25 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn, tymczasem w dniu 25 października, lokale wyborcze odwiedziło 50,92 proc. uprawnionych. Oznacza to, że po wyborach, gotowość głosowania wśród elektoratów nie spadła w sposób znaczący - podsumowuje TNS Polska.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 4 – 9 grudnia 2015 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 973 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

(PAP)

KW Prawo i Sprawiedliwość 42%
KW Platforma Obywatelska RP 17%
KWW Kukiz'15 12%
KW Nowoczesna 10%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) 4%
Komitet Wyborczy PSL 3%
KORWIN 2%
KW Partia Razem 1%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TNS Polska: 42 proc. chcących głosować popiera PiS

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!