Sondaż wyborczy TNS Polska: 42 proc. chcących głosować popiera PiS

42 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 17 proc. na PO, 12 proc. na formację Kukiz'15, a 10 proc. na Nowoczesną - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL, które ma obecnie swoich posłów.

W badaniu zrealizowanym półtora miesiąca po wyborach parlamentarnych, na koalicję Zjednoczona Lewica chciało oddać swój głos 4 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.), a na PSL 3 proc. (w wypadku partii próg wyborczy to 5 proc.).

Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 2 proc. i 1 proc. respondentów.

TNS Polska porównał także wyniki najnowszego badania z analogicznym z listopada. W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca o 2 pkt proc. niższy wynik uzyskuje PiS, o 3 pkt proc. wyższy – Ruch Kukiza, a o 2 pkt proc. wyższy – Nowoczesna. Różnice te (z wyłączeniem Ruchu Kukiza oraz Nowoczesnej, których wyniki ulegają systematycznej poprawie) – z punktu widzenia statystyki – są nieistotne i zmian tych nie należy interpretować w kontekście wzrostów, spadków notowań - zaznaczył TNS Polska.

W sondażu zestawiono także aktualne preferencje partyjnych i wyników październikowych wyborów. Porównanie to zostało dokonana z wyłączeniem z podstawy procentowania osób, które nie miały sprecyzowanych preferencji.

Jak wynika z tego zestawienia, PiS traci względem listopadowego badania TNS Polska 2,5 pkt proc. (45,7 proc. w grudniu wobec 48,2 proc. w badaniu z listopada). Wynik wyborczy partii Jarosław Kaczyńskiego to 37,58 proc. PO zyskała 0,5 pkt proc. (19,2 proc. i 18,7 proc. w porównaniu wyników badań z grudnia i listopada). Na PO głosowało w ostatnich wyborach parlamentarnych 24,09 proc.

Ruch Kukiz'15 w porównaniu wyników badania z grudnia i listopada zyskał 3 pkt proc. (odpowiednio 13,3 proc. i 10,3 proc.). W wyborach zagłosowało na tę formację 8,81 proc. wyborców.

Nowoczesna Ryszarda Petru w analogicznym porównaniu zyskała 3,2 pkt proc. (11,4 proc. wobec 8,2 proc.). 25 października głosowało na tę partię 7,6 proc. Polaków. Zjednoczona Lewica straciła 1,1 pkt. proc. (3,9 proc. wobec 5 proc.). W wyborach na tę koalicję głosowało 7,6 proc. wyborców.

PSL uzyskało wynik gorszy o 1,6 pkt. proc. (3,1 proc. wobec 4,7 proc.). W wyborach ta partia uzyskała 5,13 proc. głosów. Porównując wyniki badania z grudnia i listopada gorszy wynik o 0,7 pkt proc. uzyskał KORWIN (2,2 proc. wobec 2,9 proc.) W wyborach ten wynik wyniósł 4,8 proc. Swoje notowania pogorszyła też partia Razem - o 0,3 pkt proc. (1,2 proc. wobec 1,5 proc.). W wyborach na to ugrupowanie swój głos oddało 3,6 proc. Polaków.

W grudniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 28 proc. osób zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 15 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli, 18 proc., że na pewno by nie poszli, a 5 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

Uzyskane teraz odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie (nieznacznie tylko wyższym), co w badaniu zrealizowanym w listopadzie - wskazuje TNS Polska. Wówczas 25 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn, tymczasem w dniu 25 października, lokale wyborcze odwiedziło 50,92 proc. uprawnionych. Oznacza to, że po wyborach, gotowość głosowania wśród elektoratów nie spadła w sposób znaczący - podsumowuje TNS Polska.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 4 – 9 grudnia 2015 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 973 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

(PAP)

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 42%
KW Platforma Obywatelska RP - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 17%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 12%
KW Nowoczesna - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 10%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
KORWIN - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%
KW Partia Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1%

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!