Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Tylko wielka koalicja jest w stanie pokonać PiS

Przeanalizowane zostały różne warianty startu opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. W przypadku osobnego startu wszystkich partii opozycyjnych najlepszy wynik notuje PiS - 43 proc. oraz PO - ponad 26 proc., a kolejny jest SLD - 5,9 proc. Reszta nie wchodzi do Sejmu: PSL - 4,4 proc., Wiosna - 4,2, Razem - 1,4. W wariancie tym do Sejmu oprócz PiS wchodzą więc tylko dwie partie: PO i SLD. Tylko w wariancie powtórzenia koalicji z wyborów europejskich (PO–N–PSL–SLD), uzupełnionej o wspólną listę Wiosny i Lewicy Razem opozycja mogłaby liczyć na większość - wynika z sondażu IBRiS.

Tylko w jednym wariancie – powtórzenia koalicji z wyborów europejskich (PO–N–PSL–SLD), uzupełnionej o wspólną listę Wiosny i Lewicy Razem – opozycja mogłaby liczyć na większość mandatów w Sejmie i procentową wygraną z PiS - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na najnowszy sondażu IBRiS przeprowadzonego na jej zlecenie.

Przeanalizowane zostały różne warianty startu opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. W przypadku osobnego startu wszystkich partii opozycyjnych - jak czytamy w dzienniku - najlepszy wynik notuje PO - ponad 26 proc., a kolejny jest SLD - 5,9 proc. "Reszta nie wchodzi do Sejmu: PSL - 4,4 proc., Wiosna - 4,2, Razem - 1,4. W wariancie tym do Sejmu oprócz PiS wchodzą więc tylko dwie partie: PO i SLD. A opozycja wspólnie osiąga 32 proc., co przy 43 proc. PiS jest wynikiem bardzo słabym, znacząco gorszym niż ponad 38 proc. z wyborów europejskich" - pisze "Rzeczpospolita".

Według sondażu, który publikuje gazeta, gdyby powtórzona została "wielka koalicja" z wyborów do Parlamentu Europejskiego, jej wynik byłby podobny, jak w maju (38,5 proc.). "Jeżeli jednak wspólną listę wystawiłyby Wiosna i Lewica Razem, mogłaby ona liczyć na 8 proc. głosów. Daje to opozycji siłę 48,6 proc. i zwycięstwo połączonych sił dwóch list nad PiS, które notuje 42,7 proc. poparcia" - twierdzi "Rz".

W wariancie "chadecko-lewicowym" zbadano z kolei dwie koalicje: chadecką: PO-PSL-N, oraz lewicową: SLD-Wiosna-Lewica Razem. "Ten układ przynosi równowagę, a być może oznacza powyborczy pat. PiS otrzymuje w nim swoje 43,2 proc., polityczne centrum ma 31,3 proc., a wspólna szeroka lista lewicy - 12,3 proc. To oznacza, że opozycja wspólnie zbiera 43,6 proc. wobec ponad 43 proc. PiS" - pisze dziennik.

W sondażu IBRIS zbadano też wariant "samotnej koniczynki". "PSL, startując samodzielnie, może przekroczyć próg wyborczy i otrzymać 5,4 proc. poparcia" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Gdyby z kolei powstała koalicja PO-N-SLD, mogłaby liczyć na prawie 35 proc. głosów. "Do Sejmu nie weszłaby jednak lewica, czyli Wiosna z Lewicą Razem, otrzymując 4,3 proc. poparcia. Potencjał całej opozycji w takim wariancie to niewiele ponad 39 proc. głosów wobec 42,6 proc. dla PiS. I bezpiecznej większości dla partii Jarosława Kaczyńskiego - 250 mandatów" - pisze "Rz".

*Wykres dotyczy wariantu w którym, każda partia startowałaby osobno oraz gdyby partie starowały w koalicji z wyborów do Parlamentu Europejskiego.

KW Prawo i Sprawiedliwość 43%
Koalicja Europejska 38.5%
KW Platforma Obywatelska RP 26%
Sojusz Lewicy Demokratycznej 5.9%
Komitet Wyborczy PSL 4.4%
Partia Wiosna Roberta Biedronia 4.2%
KW Partia Razem 1.4%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (68)

 • stanisław 2019-09-09 08:31:39
  glosuje na po
 • izak 2019-08-11 20:28:55
  czemu są tylko lewicowe partie a niema konfederacji i kukiza a takie po jest 2 razy
 • kerry 2019-07-21 17:38:46
  Do §.beda siedziec.: wonnnnnn (...) parachaty, swoje frustracje wylewaj sobie na szwabskich forach. Z palcem do d@@@@ nie możesz trafić pejsie, bo PIS wygrywa??? I wygra, a wy sobie możecie kolonię i szabesgoi młotkiem spod jarmułek wybić!!!
 • §.beda siedziec. 2019-07-21 14:52:47
  Do max: Ty ciemnoto nie pokazali Wam w TVP rezimowej jak Morawieckiego nagrali na tasmach,i mowil doslownie to: "wystarczy Im (robotnikom) puscic film z Chuck Norris,miske ryzu i beda zapier........... od rana do nocy.Ciemnoto zamknijcie morrdy,wasze madrosci zaprowadza was do dziadostwa,zgnilizno spolleczna,scierwa bez rozumu,szykujecie sobie sami petle na szyje bydlo.Slyszales jeden z drugim Pinokia klamcy i dewolpera karla jakie plany maja z wami cimnoto motlochu?
 • sesese 2019-07-21 13:25:21
  balcerowicz co o tym mowi
 • pisia 2019-07-21 13:21:24
  wygrana pewna ...
 • Prosta analiza pisowca 2019-07-21 11:01:21
  Czy towarzysze z KC PZPPS potrafią coś zbudować ? Wszystko rozwalają - sąsiedzi - sami wrogowie . Jedyne co potrafili to oddanie Polski w jasyr jankesom i ochłapy+ brane na kredyt by przygruchać sobie nierobów czyli patologię .
 • emeryt 2019-07-20 21:00:19
  Do didi: Ostatni gasi swiatlo
 • Niezależna Sondażownia 2019-07-20 18:24:59
  Sondaż przed wyborczy: Zjednoczona Prawica 51% Koalicja Obywatelska 28% Koalicja Polska Psl Kukiz15-12% Koalicja Lewicowa 6%
 • max 2019-07-20 13:48:21
  Do Ateista: Za Pisu jest więcej pieniędzy na rynku i firma ,, typowego Kowalskiego ,, ma szanse na istnienie i utrzciwe płace dla jej pracowników. Nie na rękę jest to pewnym grupom które chciały by zdominować i zmonopolizować rynek w Polsce. Dla nich Kowalski ma tyrać i dziękować że ma prace a nie otwierać własną działalność.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!