Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ugrupowanie rządzące z nieco lepszymi wynikami w sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, PiS wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską mogłoby liczyć na poparcie 30 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów; KO na 17 proc., Polska 2050 na 11 proc., Konfederacja na 7 proc. - wynika z sondażu CBOS. Lewica i PSL znalazły się pod progiem wyborczym.

Tak jak w poprzednim miesiącu, chęć udziału w wyborach zadeklarowało 74 proc. badanych, po 13 proc. natomiast stanowią osoby, które nie mają zamiaru głosować oraz niezdecydowani.

Jak zaznacza CBOS, wyniki lutowego sondażu są podobne, jak te ze stycznia. W porównaniu z początkiem stycznia nieco zyskało ugrupowanie rządzące. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów deklaruje 30 proc. wyborców. To o 1 punkt procentowy więcej niż w ubiegłym miesiącu.

1 pkt proc. straciła natomiast Koalicja Obywatelska, którą popiera obecnie 17 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 mająca 11 proc. sympatyków. Partia Szymona Hołowni w porównaniu z ostatnim pomiarem również straciła 1 pkt proc.

Szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałaby jeszcze tylko Konfederacja WiN popierana przez 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów ( plus 2 pkt proc.).

Natomiast poniżej wyborczego progu znalazłyby się Lewica oraz PSL-Koalicja Polska mające wśród zdeklarowanych wyborców odpowiednio 3 oraz 2 proc. zwolenników - to taki sam wynik Lewicy jak w ubiegłym miesiącu, natomiast o 1 punkt procentowy gorszy w przypadku PSL.

Swoich zwolenników znalazły w zestawieniu CBOS partia Kukiz'15 - 1 proc. głosów, analogicznie jak w styczniu. CBOS w komunikacie podkreśla, że wszystkie odnotowane zmiany w obserwowanym poparciu są nieistotne statystycznie.

23 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o jeden punkt procentowy) na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć". Dodatkowo 5 proc. wyborców (bez zmian w stosunku do stycznia) z jakichś względów odmawia odpowiedzi na pytanie o preferencje partyjne. W sumie zatem preferencje partyjne aż 28 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 31 stycznia i 10 lutego na reprezentatywnej, imiennej próbie 1 tys. 65 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru numerów PESEL. Respondenci mieli do wyboru trzy metody ankietowania: CAPI (wywiad osobisty) - 53 proc. badanych, CATI (wywiad telefoniczny) - 30 proc. badanych oraz CAWI (wywiad internetowy) - 17 proc. badanych.

KW Prawo i Sprawiedliwość 30%
Koalicja Obywatelska 17%
Polska 2050 11%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 7%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 3%
Komitet Wyborczy PSL 2%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Ugrupowanie rządzące z nieco lepszymi wynikami w sondażu

 • Krzysztof 2022-02-16 10:25:09
  Super sondaż. PiS 236, KO 117, KONFEDERACJA 40 i P2050 66 posłów. :)
 • kerry 2022-02-12 17:38:56
  Aż 30% niezdecydowanych?????
 • ... 2022-02-12 03:05:48
  "Jesteś ludzkim (...) i dobrze o tym wiesz. Dosyć twojej propagandy na wnp. Skończyła się. Przykro mi. Wypieprzaj na nczas." - skończ już i oszczędź sobie wstydu i hańby oraz partii jaką wspierasz lub partiom jakie wspierasz
 • Do propagandowego (...) Konfederacji 2022-02-11 23:16:52
  Jesteś ludzkim (...) i dobrze o tym wiesz. Dosyć twojej propagandy na wnp. Skończyła się. Przykro mi. Wypieprzaj na nczas.
 • Do obrażającego lewicowo-liberalnego psychopaty 2022-02-11 22:55:01
  1."Jesteś ludzkim (...) i dobrze o tym wiesz." - nie, nie wiem o tym bo ja nim nie jestem, to ty niestety jesteś ludzkim (...) i doskonale o tym wiesz, twoje komentarze już wielokrotnie to dowiodły. 2."Dosyć twojej propagandy na wnp. Skończyła się" - Nie wiem o czym mówisz, jak się skończyło coś czego nie było? Chyba już postradałeś zmysły. 3."Przykro mi." - mi też przykro, na twoją przypadłość chyba nie ma ratunku ani lekarstwa. 4."Wypieprzaj na nczas." - nie chce mi się, wolę być tutaj, sam możesz wypieprzać gdziekolwiek chcesz i dobrze zrobisz zresztą jak tak postąpisz, przynajmniej będzie spokój od twojej agresji, nienawiści, wyzywania i obrażania.
 • Do debila popierającego Konfederację 2022-02-11 22:30:43
  Jesteś ludzkim (...) i dobrze o tym wiesz. Dosyć twojej propagandy na wnp. Skończyła się. Przykro mi. Wypieprzaj na nczas.
 • A ten tylko kopiuje swoje smuty 2022-02-11 22:10:38
  w akcie bezgranicznej desperacji i frustracji
 • do debila propagandzisty śmieciowatej Konfederacji 2022-02-11 21:56:00
  Spotkałem wielu tępych wyborców pisu czy konfederacji w internecie, ale ty bydlaku bijesz ich wszystkich na łeb.
 • no comment 2022-02-11 21:28:59
  I cyk znowu twoje "kopiuj-wklej" w akcie bezgranicznej desperacji i frustracji, odpowiedź już dostałeś, niepotrzebnie się powtarzasz.
 • Do debila popierającego Konfederację 2022-02-11 21:21:55
  Spotkałem wielu tępych wyborców pisu czy konfederacji w internecie, ale ty bydlaku bijesz ich wszystkich na łeb.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!