Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Według CBOS do Sejmu weszłyby trzy partie

Gdyby wybory odbyły się w maju, w parlamencie znalazłyby się: PiS - z poparciem 36 proc. badanych, KO z 19 proc. poparciem i Polska 2050, na którą oddałoby głos 9 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Lewica - 4 proc., Konfederacja - 3 proc. i PSL-KP - 2 proc. poparcia.

CBOS podkreśla, że początek maja okazał się korzystny dla rządzących. Wśród osób mających sprecyzowane sympatie partyjne najwięcej sympatyków ma rządzące ugrupowanie - na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów chce głosować ponad jedna trzecia zdeklarowanych uczestników wyborów - 36 proc. W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca PiS wraz koalicjantami zyskał 4 proc. zwolenników.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, popierana przez 19 proc. - to 2 pkt proc. więcej niż w kwietniu. Na trzecim miejscu pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni, która jednak w tym miesiącu nieco straciła, obecnie popiera ją co jedenasty ankietowany - 9 proc.; w stosunku do kwietnia to spadek o 2 pkt proc.

CBOS podkreśla, że gdyby wybory odbywały się już teraz, a wszystkie partie wystartowałyby w nich w obecnej konstelacji politycznej, tylko te trzy ugrupowania weszłyby do parlamentu, a pozostałe partie miałyby problem z przekroczeniem wyborczego progu.

Tak jak w kwietniu - 4 proc. wyborców zadeklarowało chęć głosownia na Lewicę (tyle samo co przed miesiącem). Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem po raz kolejny straciła Konfederacja (3 proc., spadek o 1 pkt). Od czterech miesięcy na tym samym poziomie utrzymuje się także liczba zwolenników PSL - Koalicji Polskiej - 2 proc.

CBOS zwraca przy tym uwagę na postępującą od trzech miesięcy erozję poparcia dla Konfederacji - od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego ugrupowanie to, którego prominentny przedstawiciel w publicznych wypowiedziach co najmniej ze zrozumieniem podchodził do też putinowskiej propagandy, straciło ponad połowę sympatyków.

Ponadto, sondażownia zaznacza też, że po kwietniowym spadku, w tym miesiącu odnotowano niewielki wzrost zainteresowania Polaków krajową polityką i czynnym udziałem w procedurach demokratycznych. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku maja, udział w nich wzięłoby, wedle własnych zapowiedzi, blisko trzy czwarte uprawnionych do głosowania (74 proc.). W porównaniu z badaniem z kwietnia odsetek respondentów chcących uczestniczyć w wyborach wzrósł o 3 punkty procentowe i jest taki sam jak w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Nieco mniej badanych niż na początku kwietnia nie jest pewne, czy wzięłoby udział w ewentualnym głosowaniu (12 proc., spadek o 2 punkty). Również minimalnie obniżył się odsetek dorosłych Polaków z góry odrzucający udział w wyborach (14 proc., spadek o 1 punkt).

W maju nieco obniżył się odsetek osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale nie wiedzą, kogo wybrać, lub też powstrzymują się od jednoznacznego poparcia którejkolwiek partii - nadal jednak jest on bardzo duży. Niemal co piąty zdeklarowany uczestnik wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałby swój głos (19 proc., spadek o 5 punktów procentowych). Tak jak w poprzednim sondażu 4 proc. wyborców z jakichś względów odmawia odpowiedzi na pytanie o swoje preferencje partyjne.

Sondażownia podkreśla również, że wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.

CBOS podsumowuje, że tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna wpływa na konsolidację Polaków wokół aktualnie rządzących. Powiększa się zatem przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad szeroko rozumianą opozycją, a z drugiej strony ewoluuje układ sił wewnątrz opozycji. W maju nieco straciła Polska 2050 Szymona Hołowni, natomiast zyskała - Koalicja Obywatelska. Pozostałe ugrupowania, jeśli chciałyby startować samodzielnie, mają w tej chwili raczej niewielkie szanse na wprowadzenie swych przedstawicieli do Sejmu.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 2 do 12 maja 2022 roku na próbie liczącej 1087 osób (w tym: 58,9 proc. metodą CAPI, 28,7 proc. - CATI i 12,4 proc. - CAWI).

KW Prawo i Sprawiedliwość 36%
Koalicja Obywatelska 19%
Polska 2050 9%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 4%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 3%
Komitet Wyborczy PSL 2%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (63)

 • jADWIGA 2022-06-27 11:14:12
  PIS TRONI DOROEK POPRZEDNICH PARTII
 • JADWIGA LENARDT 2022-06-27 11:12:58
  NIE GŁOSUJE NA PS , BO ŻLE DZIADZI
 • Taki paradoks 2022-05-24 13:29:04
  Lewicowo-liberalni w łapki sobie grają( i na tym tylko polu wygrywają), ale w wyborach przegrywają( i to sromotnie)
 • A samo plusujące siebie bydle Konfederacji nadal nie zbanowane 2022-05-19 21:34:28
  Nudny jesteś patafianie. Twoje życie jest przegrane. Pajacu, którego nawet własna matka nienawidzi. Odejdź z tej strony na zawsze. Tego chcą wszyscy użytkownicy oprócz ciebie.
 • No to niech będzie dla przypomnienia 2022-05-19 21:07:56
  Minusowanie niewygodnych i nieprzychylnych lewicowo-liberalnemu spojrzeniu komentarzy jako bezskuteczna próba "wyciszenia" trudnego przeciwnika, desperackie pragnienie cenzury, wyzywanie( "bydle", "pajac" "patafian") , wypowiadanie się za innych a nie za siebie, ("tego chcą wszyscy"), wycieczki personalne mające na celu spowodowanie obniżenia nastroju u odbiorcy takiego tekstu( "twoje życie jest przegrane", "którego nienawidzi własna matka") oraz metoda "kopiuj-wklej" czyli powielanie tych samych komentarzy( "A samo plusujące siebie bydle Konfederacji nadal nie zbanowane" oraz "Mokry sen Kaczyńskiego - opłacony lub zmanipulowany sondaż" a także jak się okazuje "do przeciwnika normalnego świata") - oto jakże "szlachetna i wrażliwa" działalność na tym forum cyfrowego bojówkarza sił liberalno-lewicowych, "demokratycznego" KOD-ziarza, zwolennika eurokomunistycznego eurokołchozu czyli dyktatu(ry) urzędników, komisarzy, wszelkiej maści dygnitarzy, decydentów i innych berlińsko-brukselskich towarzyszy-komsomolców, antifiarza, pucybuta Sorosowego. I on myśli, że takim zachowaniem pomoże opozycji wygrać wybory( i może jeszcze go nagrodzą za tak "dzielną" działalność tutaj)? - ta, na pewno, chyba już dawno opozycja go przeklina za to jak notorycznie strzela jej w stopę.
 • A samo plusujące siebie bydle Konfederacji nadal nie zbanowane 2022-05-19 15:44:57
  Nudny jesteś patafianie. Twoje życie jest przegrane. Pajacu, którego nawet własna matka nienawidzi. Odejdź z tej strony na zawsze. Tego chcą wszyscy użytkownicy oprócz ciebie.
 • Mokry sen Kaczyńskiego - opłacony lub zmanipulowany sondaż 2022-05-19 15:44:41
  W rzeczywistości Lewica ma ponad 10 procent, a KO blisko 30.
 • do przeciwnika normalnego świata 2022-05-19 15:44:21
  Ty się nigdy nie zmienisz. Konfederacja uzyska 6 procent, a ty nadal będziesz wymyślał bzdury pisząc że powinna mieć 13-14. Napiszesz każdą bzdurę, żeby bronić tych konserwatywnych i antyeuropejskich tłumoków.
 • Iwona 2022-05-19 14:52:49
  wogole wam nie wierzę!!!! pisiorska
 • Do Rotora zatem jeszcze trochę uwag cz.5 2022-05-19 11:52:44
  18.”Tyle, że to nie osoby homoseksualne w tym układzie powinny coś zmieniać, czy się dostosowywać i to nie one i ich związki są tu problemem do rozwiązania.” – No i jeszcze czego?, od kiedy skrajna mniejszość seksualna miałaby rościć sobie prawa do tego by to większość miała się dostosowywać i podporządkowywać pod nią( bo z twojego tutaj cytatu wynika, że problemem do rozwiązania jest heteroseksualna znacząca większość społeczeństwa i takie związki – i to wszystko jakby stanowi problem/przeszkodę ku temu, że homoseksualne osoby nie mogą mieć „wyrównanych” praw)? Rotor, już drugi tekst twój przeczytałem i odnoszę wrażenie, że strasznie w lewo skręcasz, nie byłeś taki dawniej( a przynajmniej nie pamiętam, byś taki był), szokujesz mnie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!