Sondaż wyborczy Według CBOS do Sejmu weszłyby trzy partie

Gdyby wybory odbyły się w maju, w parlamencie znalazłyby się: PiS - z poparciem 36 proc. badanych, KO z 19 proc. poparciem i Polska 2050, na którą oddałoby głos 9 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Lewica - 4 proc., Konfederacja - 3 proc. i PSL-KP - 2 proc. poparcia.

CBOS podkreśla, że początek maja okazał się korzystny dla rządzących. Wśród osób mających sprecyzowane sympatie partyjne najwięcej sympatyków ma rządzące ugrupowanie - na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów chce głosować ponad jedna trzecia zdeklarowanych uczestników wyborów - 36 proc. W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca PiS wraz koalicjantami zyskał 4 proc. zwolenników.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, popierana przez 19 proc. - to 2 pkt proc. więcej niż w kwietniu. Na trzecim miejscu pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni, która jednak w tym miesiącu nieco straciła, obecnie popiera ją co jedenasty ankietowany - 9 proc.; w stosunku do kwietnia to spadek o 2 pkt proc.

CBOS podkreśla, że gdyby wybory odbywały się już teraz, a wszystkie partie wystartowałyby w nich w obecnej konstelacji politycznej, tylko te trzy ugrupowania weszłyby do parlamentu, a pozostałe partie miałyby problem z przekroczeniem wyborczego progu.

Tak jak w kwietniu - 4 proc. wyborców zadeklarowało chęć głosownia na Lewicę (tyle samo co przed miesiącem). Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem po raz kolejny straciła Konfederacja (3 proc., spadek o 1 pkt). Od czterech miesięcy na tym samym poziomie utrzymuje się także liczba zwolenników PSL - Koalicji Polskiej - 2 proc.

CBOS zwraca przy tym uwagę na postępującą od trzech miesięcy erozję poparcia dla Konfederacji - od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego ugrupowanie to, którego prominentny przedstawiciel w publicznych wypowiedziach co najmniej ze zrozumieniem podchodził do też putinowskiej propagandy, straciło ponad połowę sympatyków.

Ponadto, sondażownia zaznacza też, że po kwietniowym spadku, w tym miesiącu odnotowano niewielki wzrost zainteresowania Polaków krajową polityką i czynnym udziałem w procedurach demokratycznych. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku maja, udział w nich wzięłoby, wedle własnych zapowiedzi, blisko trzy czwarte uprawnionych do głosowania (74 proc.). W porównaniu z badaniem z kwietnia odsetek respondentów chcących uczestniczyć w wyborach wzrósł o 3 punkty procentowe i jest taki sam jak w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Nieco mniej badanych niż na początku kwietnia nie jest pewne, czy wzięłoby udział w ewentualnym głosowaniu (12 proc., spadek o 2 punkty). Również minimalnie obniżył się odsetek dorosłych Polaków z góry odrzucający udział w wyborach (14 proc., spadek o 1 punkt).

W maju nieco obniżył się odsetek osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale nie wiedzą, kogo wybrać, lub też powstrzymują się od jednoznacznego poparcia którejkolwiek partii - nadal jednak jest on bardzo duży. Niemal co piąty zdeklarowany uczestnik wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałby swój głos (19 proc., spadek o 5 punktów procentowych). Tak jak w poprzednim sondażu 4 proc. wyborców z jakichś względów odmawia odpowiedzi na pytanie o swoje preferencje partyjne.

Sondażownia podkreśla również, że wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.

CBOS podsumowuje, że tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna wpływa na konsolidację Polaków wokół aktualnie rządzących. Powiększa się zatem przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad szeroko rozumianą opozycją, a z drugiej strony ewoluuje układ sił wewnątrz opozycji. W maju nieco straciła Polska 2050 Szymona Hołowni, natomiast zyskała - Koalicja Obywatelska. Pozostałe ugrupowania, jeśli chciałyby startować samodzielnie, mają w tej chwili raczej niewielkie szanse na wprowadzenie swych przedstawicieli do Sejmu.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 2 do 12 maja 2022 roku na próbie liczącej 1087 osób (w tym: 58,9 proc. metodą CAPI, 28,7 proc. - CATI i 12,4 proc. - CAWI).

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 36%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 19%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 9%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2%

KOMENTARZE (47)

 • Do "mądrości" Rotora cz.11 2022-05-19 02:42:37
  31.”Społeczeństwa się rozwijają” – to jest pojęcie względne, bo słowo „rozwój” można różnie postrzegać. 32.”i idą w dobrą stronę” – może nawet by i szły w dobrą stronę, ale niepotrzebny jest lewoskręt i liberalny „progresywizm” 33.”a wy chcecie skrajności i zaścianku.” – jakiej „skrajności”? Nie! Po prostu chcemy zdrowego rozsądku, umiaru, jakiego „zaścianku”? Nie! Po prostu chcemy poszanowania tradycji, obrony cywilizacji łacińskiej, konserwatywnych, chrześcijańskich wartości, fundamentalnych norm i zasad moralnych. To wszystko nie jest „skrajnością i zaściankiem” absolutnie. 34.”To pewna przegrana.” – przegraną pewną to jest krzywo pojmowany postęp, progres, nowoczesność.
 • Do "mądrości" Rotora cz.10 2022-05-19 02:42:09
  27.”Krzyczenie o kołchozie i zlodziejach, niewiele wnosi,” – nie wiem kogo masz na myśli, ale ja o takich rzeczach nie krzyczałem. 28.”bo to nie są fakty, ale emocje wsciekłego troglodyty, zupełnie oderwane od realiów.” – nawet jeśli założyć, że ja jestem tym „wściekłym troglodytą” to moje emocje( btw. wcale się nie unoszę emocjami, piszę spokojnie) wcale nie muszą być zaraz takie oderwane od realiów. Was interesują tylko fakty, dane, statystyki i co z tego macie? Naprawdę sądzicie, że wszystko co zobaczycie i/lub też usłyszycie w mediach publicznych to sama prawda? To dopiero jesteście naiwni, myślcie samodzielnie, budujcie własne zdanie, miejcie otwarty umysł – tego was media nie nauczą, porównywajcie źródła, nie płyńcie bezmyślnie i bezgranicznie z prądem, analizujcie, wyciągajcie wnioski. 29.”Drodzy tzw. prawicowcy o katolickim zacięciu i socjalistycznych poglądach gospodarczych.” – kurczę, chyba niepotrzebnie zabierałem głos, skoro swój wpis dedykowałeś obozowi rządzącemu, czyli PIS-owi. No trudno, ale pojawiły się w twoim wpisie kwestie jakie mnie zainteresowały, toteż zabrałem głos. 30.”Przegracie, nie ma innej możliwości.” – jak będzie, to dopiero wybory pokażą, ani ja ani ty nie wiemy kto wygra a kto przegra, nie od nas to zależy, ważne jest to, żeby głosowanie było uczciwe a wybory bezpieczne.
 • Do "mądrości" Rotora cz.9 2022-05-19 02:41:28
  22.”Dobrze, że idziemy w stronę UE,” – Ale my przecież jesteśmy w UE, tak jak napisałeś to mógłbyś mówić w 2003 roku, na rok przed wejściem do struktury. 23.”bo to postęp cywilizacyjny,” – e tam, lata świetności to Unia Europejska ma dawno dawno za sobą. Teraz się zwija, od wielu już lat przeżywa regres cywilizacyjny, Europa się starzeje, a do tego w wielu krajach rokrocznie zabijanych jest wiele nienarodzonych istot ludzkich, zresztą już dużo wcześniej zaczynano to robić. 24.”rozwój gospodarczy,” – ta, jasne, na pewno na zielonym eko-fanatyzmie daleko zajedziemy, na różnych zakazach, nakazach i ograniczeniach na tle krzywo pojmowanej ekologii. USA i Chiny się śmieją do rozpuku co Unia Europejska wymyśla w swoich krótkowzrocznych i nieprzemyślnych politykach. 25.”większy poziom zadowolenia z życia.” – tak było może jeszcze kilka lat temu. Im bardziej będzie wzrastał interwencjonizm unijny by dyktować co i jak kraje członkowskie mają u siebie robić tym owe zadowolenie z życia będzie spadać. 26.”Takie są fakty, tak wynika z badań i danych statystycznych.” – badania i dane statystyczne to jedno a realia to drugie, badania i dane statystyczne mogą być stronnicze, nieobiektywne, nie odzwierciedlać w pełni dobrze nastrojów społecznych, a realia pokazują, że nastroje mogą być różne.
 • Do "mądrości" Rotora cz.8 2022-05-19 02:41:00
  17.”Teraz pomału mogą” – ale co mogą? Przecież jak mogli tak mogą żyć po swojemu, nikt się im nie wtrąca, nie wiem skąd to przeświadczenie pośród „postępowych” środowisk, że osobom LGBTQ+ ktoś ciągle coś chce narzucać i im zmieniać. A niech sobie żyją jak chcą, ale praw, które przysługują wyłącznie osobom heteroseksualnym nie uzyskają i się muszą z tym pogodzić. 18.”a prawo w Polsce w końcu zmieni się tak, że będą mogli tyle samo co osoby heteroseksualne.” – szczerze wątpię, musiałyby mieć środowiska lewicowo-liberalne naprawdę silne poparcie, mając w sejmie i senacie dużo mandatów i jeszcze przychylnego prezydenta dla swoich pomysłów zaprowadzania równości bezwzględnej. Na to nie zanosiło się i nie zanosi. 19.”I tyle.” – no niestety, przykro mi, ale figa z makiem z tego będzie, im bardziej lewicowo-liberalni uprawiają wojenki światopoglądowe tym bardziej tracą na tym, a tylko i wyłącznie zyskują i umacniają się środowiska konserwatywne, prawicowe, katolickie, narodowe, wolnościowe. 20.”Nie zatrzyma tego żadna "wolnościowa" partia w stylu Konfederacji,” – Konfederacja to wolność i niepodległość, formacja o dwóch skrzydłach a nie tylko jednym. 21.”czy handlujący z kościołem o głosy ludzi PiS.” – to akurat prawda, PIS miewa takie tendencje do wykorzystywania Kościoła by on ich wspierał, dla celów politycznych. Jednakże tak czy inaczej Polska jest tak silnie konserwatywnym, prawicowym, narodowym, katolickim narodem, że skutecznie społeczeństwo polskie blokuje wszelkie pomysły lewicowo-liberalnych środowisk, a politycy widzą jakie są nastroje społeczne i nie zgodzą się na zaprowadzania żadnych zmian światopoglądowych, które miałyby być wychylone w „postępową” stronę.
 • Do "mądrości" Rotora cz.7 2022-05-19 02:40:22
  13.”statystyczne mają nawet bardziej trwałe małżeństwa (no masz!),” – kompletne bzdury, takie związki cechuje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo rozwiązłości, co więcej wiele par homoseksualnych nie zawiera związku małżeńskiego( oczywiście w krajach, gdzie to jest możliwe), bo… zwyczajnie wygodniej jest im żyć w związkach partnerskich( ba! Jest ten sam motyw co u hetero – bo nie trzeba sobie ślubować wierności, uczciwości i ze się nie opuści drugiej połówki aż do śmierci), czyli taki związek, który trwa tylko dla wygody, przyjemności, pewnych benefitów konsumpcyjno-materialistycznych i nic poza tym, wystarczy grubsza kłótnia/awantura i taki związek legnie w gruzach( bo niczego sobie przecież i tak nie obiecywały takie osoby) 14.”płacą podatki itd.” – a czemu mieliby nie płacić?, to obowiązek powszechny, kiedy jest się dorosłym. 15.”Zawsze w społeczeństwie byli,” – a jasne, że byli zawsze w społeczeństwie, ale stanowili bardzo znikomą mniejszość. 16.”ale nie zawsze mogli żyć jak chcieli.” – zawsze mogli żyć jak chcieli, zarówno u osób homoseksualnych jak i heteroseksualnych zdarzają się pary, które żyją w konkubinatach/związkach partnerskich przez wiele lat nie ślubując sobie niczego i co im można zrobić? Po prostu tak sobie żyją(„na kocią łapę”), można się dziwić, można ubolewać czy nawet współczuć ale co poradzić? Nic. Będziesz chciał im coś wytłumaczyć czy próbować bardziej naciskać to tylko taki związek poniszczysz i obydwie ze stron będą mieć pretensje i o wszystko ciebie obwiniać.
 • Do "mądrości" Rotora cz.6 2022-05-19 02:39:42
  10.”nic im się nie stanie w związku z wyrównaniem prawa rodzinnego z osobami LGBT.” – osobom heteroseksualnym(dorosłym) się nic nie stanie, ale dzieciom się już stać może, jeśli prawo rodzinne zostałoby „wyrównane”(chodzi o adopcję dzieci przez pary homoseksualne). Dziecko ma naturalne i niezbywalne prawo do posiadania zarówno matki jak i ojca. Ojciec nie zastąpi matki, a matka nie zastąpi ojca. Małżeństw homoseksualnych również nie będzie, bo małżeństwo to związek( sakramentalny jeśli dwoje ludzi bierze ślub kościelny) przysługujący mężczyźnie i kobiecie, Konstytucja o tym jasno mówi, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. 11.”Osoby LGBT są tak samo kreatywne,” –kreatywne są, nie powiem, że nie, sporo uzdolnionych artystów, piosenkarzy/piosenkarek, aktorów/aktorek jest homoseksualnych, to akurat prawda, że mają dużą wrażliwość twórczą, lecz nie wiadomo do końca z czego ona wynika. 12.”pracowite,” – polemizowałbym, to od człowieka zależy czy jest pracowity czy nie, a nie jego orientacja, tylko po prostu cecha charakteru.
 • Do "mądrości" Rotora cz.5 2022-05-19 02:38:56
  6.”Liczą się tylko fundamentalne zasady prawa: nie czynienie innemu krzywdy. szanowanie praw do wolności innych ludzi i korzystania ze swoich swobód.” – Jak to? A konstytucja? Przecież tam są podstawowe prawa i wolności człowieka/obywatela opisane. Jakby było tylko tak jak ty tu opisałeś to zaraz doszłoby do nadużyć. 7.”Ten cały krzyk o LGBT” – ale tutaj na forum nikt nie krzyczał o tym, nie wiem po co wywołujesz ten temat, kiedy nie był on poruszany( prawdopodobnie celowo, nie zdziwiłbym się) 8.”i przerażenie, że Ci ludzie podnieśli głowy i nie muszą się chować po kontach jest po prostu żałosny i zbędny.” – ale jakie przerażenie i jaki krzyk raz jeszcze? No to sobie podnieśli głowy, nikt im przecież nie kazał być zgarbionymi i sobie na tych durnych hucpach tęczowych łażą, a co do chowania się po kątach( nie kontach) to musisz wiedzieć, że osoby faktycznie homoseksualne( a nie takie jak na marszach równości co to orientację seksualną wykorzystują jako coś „cool” „trendy” czy „sposób na życie”) lepiej się w Polsce czuły zanim były te całe parady równości. Żałosne i zbędne to są te parady równości, osoby homoseksualne stanowiły i stanowią skrajną mniejszość w społeczeństwie, a społeczeństwo polskie jest tolerancyjne ale na swój sposób a nie na sposób jaki chcą tego uczyć środowiska lewicowo-liberalne. 9.”Ludzie heteroseksualni i tak będą stanowili większość,” – jak stanowili, tak stanowią i stanowić będą zdecydowaną większość osoby heteroseksualne w społeczeństwie, bo z takich związków rodziły się, rodzą i rodzić będą dzieci, dwóch facetów czy dwie kobiety w naturalny sposób choćby nie wiem jak mocno się wysilały to dziecka nie spłodzą.
 • Do "mądrości" Rotora cz.4 2022-05-19 02:38:12
  Do lat 60-tych i 70-tych nie dałoby się powrócić bo trzeba by było zrezygnować ze zbyt wielu(materialnych, które były pomoce w codziennym życiu i funkcjonowaniu) rzeczy( ale pod względem mentalnego usposobienia ludzi to czemu nie, mężczyzna czułby się mężczyzną a kobieta czułaby się kobietą, zupełnie inaczej wyglądałyby relacje rówieśnicze dzieci, młodzieży i ludzi młodych, ludzie starsi znów cieszyliby się autorytetem, każdy znałby swoje miejsce, każdy znałby swoje role społeczne i życiowe, po prostu byłoby normalnie i nie dochodziłoby do żadnych nieprawidłowości, prób zamieniania na siłę tego co dobrze funkcjonuje) ale osiągnąć taki poziom życia i funkcjonowania jaki kraje USA i zachodniej Europy miały w latach 80-tych i 90-tych to jest coś o co warto byłoby się starać. Podsumowując XXI wiek mógłby się stać takim połączeniem wszystkiego co najlepsze z lat 60 do lat 2000-2009. Gdybyśmy tylko chcieli to moglibyśmy sprawić ponad podziałami, że czasy w jakich mamy żyć my i przyszłe pokolenia byłyby czasami tak dobrymi jak te dekady dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego z drugiej połowy XX-wieku. Żyć i funkcjonować dałoby się tak jak było w latach 2000-2009, dodajmy do tego przyjacielskość, szczerość, spontaniczność i naturalność lat 90-tych i romantyczność lat 80-tych i mamy bardzo fajne czasy, mające swoje uroki i klimaty.
 • Do "mądrości" Rotora cz.3 2022-05-19 02:37:39
  5.”dalej latalibyśmy z pochodniami i mieszkali w szałasach.” – sam siebie posłuchaj co ty za bzdury wygadujesz. Gdybyśmy żyli tak jak się żyło w USA i krajach zachodniej Europy w latach 80-tych czy 90-tych to także uważasz, że to byłoby „latanie z pochodniami i mieszkanie w szałasach”? Weź się zastanów. Ja zwróciłem tylko uwagę, że wszystko co ludziom było i jest potrzebne do życia i funkcjonowania zostało już wynalezione i opracowane, osiągnęliśmy szczyt możliwości rozwojowych na świecie już w dekadzie 2000-2009. Lata 60-te, 70-te, 80-te i 90-te – to były dekady dynamicznego rozwoju i wzrastającego dobrobytu na świecie. Uważam, że powinno się dokonać pewnej rewizji obecnych czasów kolejnej już dekady( lata 20-ste XXI wieku) i wykorzystać to co było dobrego z tamtych okresów czasowych by zastosować w teraźniejszości, co było sprawdzone i dobre przywrócić w niezmienionej formie, niezmienionym kształcie, nie powielać zaś błędów i złych rzeczy.
 • Do "mądrości" Rotora cz.2 2022-05-19 02:36:55
  4.”Tymczasem gdybyśmy trzymali się tradycji i unikali postępu,” – nic nie stoi na przeszkodzie(jedno drugiemu wcale nie przeczy), można się trzymać tradycji( i powinno się, nie ma w tym absolutnie niczego złego) a jednocześnie być postępowym, na tym polega konserwatywny( w światopoglądzie) liberalizm( w programie). Przy czym należy pamiętać aby ów postęp nie był źle rozumowany, nie dotyczy to tylko spraw światopoglądowych ale także m.in. ekologii, ekonomii, prawodawstwa, spraw cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnych. Należy więc dążyć do zdroworozsądkowej harmonii, umiaru, równowagi, by „nie przedobrzyć”, zatem dążyć nie tyle do liberalizmu co do racjonalizmu gospodarczego(programowego) przy jednoczesnym zachowaniu konserwatyzmu światopoglądowego. Wtedy jest zachowany zdrowy balans.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.111.79
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!