Sondaż wyborczy Według CBOS PiS nadal na czele, ale z mniejszym poparciem

W drugiej połowie października na PiS chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach; to o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie miesiąca. KO otrzymałaby 17 proc. głosów, co oznacza wzrost o 2 pkt proc., a Polska 2050 - 12 proc. poparcia, to wzrost o 1 pkt proc.

Na Konfederację chciałoby zagłosować 8 proc. wyborców, a na Lewicę - 5 proc. Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie października, chciałoby w nich wziąć udział 74 proc. uprawnionych do głosowania , o 4 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie tego miesiąca.

CBOS podkreśla, że drugi z październikowych pomiarów, w odróżnieniu od pierwszego, przyniósł dość wyraźną zmianę w układzie sił na naszej scenie politycznej. Jak zaznaczono, choć tak jak w poprzednich miesiącach najwięcej głosów zdeklarowanych uczestników wyborów nadal zbiera rządzące Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, to ugrupowanie to ma mniejsze poparcie niż jeszcze dwa tygodnie temu.

Na PiS (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) chce głosować 28 proc. dorosłych Polaków zapowiadających swój pewny udział w wyborach, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie października.

CBOS zauważa, że od momentu wyborów w październiku 2019 r. podobny w skali spadek notowań rządzącej partii (o 9 pkt) odnotowano tylko raz - w 2020 roku. "Co dziwne, również w podobnym okresie - między wrześniowo-październikowym pomiarem a sondażem z drugiej połowy października 2020 roku. Ówczesny spadek okazał się trwały i od tego czasu średnie notowania PiS kształtowały się już na niższym poziomie niż wcześniej" - czytamy w komentarzu do badania.

Na drugim miejscu, podobnie jak poprzednio, znalazła się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) popierana przez 17 proc. głosujących - w porównaniu z początkiem października KO minimalnie zyskało - o 2 pkt proc.).

Trzecie miejsce zajmuje, jak dotychczas, Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chciałoby zagłosować 12 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 1 pkt w stosunku do sondażu z pierwszej połowy miesiąca).

Gdyby wybory odbywały się już teraz, w nowym parlamencie zasiedliby jeszcze przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość mający wśród zdeklarowanych uczestników głosowania 8 proc. sympatyków (o 2 pkt więcej niż w pierwszej połowie października).

Szanse na wprowadzenie do Sejmu swoich posłów miałaby też Lewica, której obecne poparcie kształtuje się na granicy wyborczego progu (5 proc., wzrost o 1 pkt).

Poniżej progu wyborczego plasują się notowania PSL-Koalicji Polskiej - 3 proc. (w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt).

Podobnie jak dwa tygodnie temu wyjątkowo liczna jest grupa osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale powstrzymują się od jednoznacznego wsparcia którejkolwiek partii albo po prostu nie wiedzą, kogo wybrać - podkreśla CBOS.

W obu październikowych pomiarach 23 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów po pytaniu o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć". Podobnie po 3 proc. wyborców za każdym razem z jakichś względów odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie października, chciałoby w nich wziąć udział 74 proc. uprawnionych do głosowania , o 4 pkt procentowe mniej niż w pierwszej połowie tego miesiąca. Wzrósł odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (14 proc., wzrost o 5 punktów), natomiast nieznacznie obniżyła się liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach (12 proc., spadek o 1 punkt).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 18 do 28 października 2021 roku na próbie liczącej 1157 osób (w tym: 56,4 proc. metodą CAPI, 27,4 proc. - CATI i 16,2 proc. - CAWI).

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 28%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 17%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 12%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%

KOMENTARZE (56)

 • Tylko KOALICJA! 2021-11-01 18:53:00
  Ja to widzę tak: Plusiactwo szuka roboty, karawana jedzie dalej. Do zobaczenia na wyborach, w których z największą przyjemnością oddam głos na Platformę Obywatelską, jak czynię to od ponad dekady odkąd mogę głosować. #Tusk2021
 • Sprostowanie 2021-11-01 13:13:59
  do poprzedniego komentarza - gdyby uwzględnić cenę 1$ wtedy i dziś, to w czasach rządów PO cena za baryłkę ropy była by nadal większa niż obecnie . Ale już niewiele większa . Ale uwzglednij do tego podwyżki płac dla pracowników, prądu, zarobki przeciętnego Kowalskiego - to wyjdzie ci że obecne ceny paliwa są śmiesznie niskie w porównaniu z czasami gdy rządziła PO .
 • do do do tylko koalicja 2021-11-01 11:59:58
  Człowieku, ten komentarz o cenie 1$ ,to był tylko dodatek do poprzedniego komentarza, a co pominąłem . Chodziło mi o to, że gdy zsumujesz wszystkie czynniki jak : ówczesne płace, koszty utrzymania stacji benzynowych, kurs dolara - to suma summarum wtedy przeciętnego Kowalskiego było stać na mniej benzyny niż obecnie . Oczywiście gdy uwzględniać tylko cenę 1$, to wyjdzie ci że cena benzyny była tańsza w proporcji do ceny baryłki obecnie . Ale tacy jak ty "zapominają" zwykle dodać że pracownik stacji zarabiał wtedy znacznie mniej, to samo kierowca cysterny, że cena za prąd (opłaty klimatyczne ciągnięte przez UE stanowią ok. 50%ceny prądu) była znacznie niższa . O tym cisza . Skończyłeś podstawówkę (?) ,bo o maturę nawet nie pytam.
 • do "do tylko koalicja" 2021-11-01 11:21:17
  Cena ropy? Czysta manipulacja? Mówisz, że wtedy dolar był wart 3+ PLN, a teraz na giełdzie jest wart ok. 4 zł (w chwili obecnej poniżej). To przeliczmy to: { 125*3 = 375zł ; 85*4 = 340zł }. Jak widać mimo wszystko była droższa, choć dzisiaj w Polsce baryłka jest droższa niż wtedy. Nie wiem, co ty tu nazywasz manipulacją, ale matury byś nie zdał.
 • do tylko koalicja 2021-11-01 09:06:00
  No właśnie - PO zadłużali kraj jak nikt inny, to co nierentowne likwidowali, wyprzedawali majątek narodowy, zabrali 150 mld zł (dziś było by to warte jakieś 200 mld), podatki podwyższali, wiek podwyższali, nie płacili podwykonawcom za budowę dróg, przekręty na paliwach, przekręty na VAT 240 mld , ........ - a kasy na socjal nie było . To co się stało z tymi piniendzmi (?) - Nowak chyba nie ma takich wielkich ścian .
 • do tylko koalicja 2021-11-01 08:39:04
  Zwróć uwagę proszę, że gdy cana baryłki kosztowała 125 $, to 1$ kosztował nieco ponad 3 PLN. Ale oczywiście tacy jak ty zwracają uwagę tylko na niektóre sprawy, inne pomijając . Czysta manipulacja .
 • do tylko koalicja 2021-11-01 08:25:59
  Co do ceny benzyny , oczywiście zapomniałeś dopisać jaka była wtedy średnia pensja , ile kosztowało utrzymanie stacji benzynowych gdy baryłka kosztowała 125$ . Wtedy utrzymanie stacji benzynowych było o wiele tańsze . Moja żona zarabiała wtedy 4zł/godz, teraz 20 (ta sama praca) - to ile benzyny mogła sobie wtedy kupić i ile dzisiaj ? . A co do tego nieróbstwa i 500+ ; przecież POlitycy deklarują że nie zlikwidują , a nawet będą ten program rozszerzać gdy tylko dojdą do władzy ; Tusk mówił przecież że mieli już przygotowany podobny program, tyle że przegrali wybory i nie zdążyli go wdrożyć . Czyżby POlitycy łgali w żywe oczy , czyżby byli obłudnikami ? Więc ty głosujesz przeciw programom socjalnym, na partie która deklaruje że utrzyma te programy socjalne, a nawet będzie je rozszerzać . Cóż za popis logiki i mądrości , nigdy nie wątpiłem w rozwagę wyborców KO , ale tak to jest gdy w życiu kieruje się emocjami zamiast rozumkiem . Aaa, i jeszcze małe pytanko - skoro za czasów rządów PO zadłużali Polskę jak nikt dotąd, podwyższali podatki, podwyższali wiek emerytalny, zajumali ponad 150 mld ówczesnych zł z OFE, 240 mld z VAT, wszystko wyprzedawali - i nie rozdawali na nierobów - a "piniendzy nie ma i nie będzie" ;; to pytam GDZIE PODZIAŁY SIĘ TE PINIONDZE ?? Może zainwestowane gdzieś w ścianach ? Nie wiem, wyjaśnij ciemnemu ludowi gdzie ta kasa ; wyjaśnij prostakom logikę głosowania przeciw programom socjalnym na partię która obiecuje pozostawić programy socjalne a nawet je rozszerzyć . Mój mózg tego nie ogarnia, a emocje z definicji nie kierują się logiką .
 • Do Tylko KOALICJA 2021-11-01 08:25:08
  Hmm, a czy czasem w programie KO nie ma czegoś o dodatku 600 zł do pensji minimalnej? To już nie jest socjal? A dlaczego KO nie chce uciąć finansowania Kościoła z budżetu państwa? (Dla porównania Polska 2050 chce i na ich stronie wytłumaczone jest jak chce to zrobić) Dlaczego słowem KO się nie zająknęli o walce z usmieciowieniem rynku pracy? Obejrzyj sobie najpierw to, a potem pisz o tym jak super sobie radzili w czasie kryzysu 2009-2012: bit.ly/3EzMLOd P.S. Nie pochwalałbym radzenia sobie z kryzysem polegającym na tym, ze zamyka się szkoły na wsiach, przez co dzieci musza wstawać bladym świtem żeby zdążyć na autobus jadący do najbliższej szkoły i czekać kilka godzin na powrotny.
 • Tylko KOALICJA! 2021-11-01 06:52:04
  Ja nie wiem jakie było zadłużenie za PO i mało mnie to interesuje. W kryzysie światowym gdy baryłka ropy kosztowała 125 dolców na stajach było taniej niż teraz, gdy kosztuje 85 usd. Strasznie dużo szczekasz a mało co z tego wynika. Wybory zawsze wygrywało się emocjami, które mobilizuja elektoraty, kogo obchodzą jakieś programy gdzie są liczby i tabelki. Lepiej powiedzieć np że geje to nie ludzie, od razu się gotuje. Wyjesz bo czujesz zbliżający się przewrót w Polsce, koniec życia na koszt podatnika i konieczność podjęcia normalnej uczciwej pracy. Rośnie wku/ wienie społeczeństwa, do ludzi dociera że za inflacje i drożyzna odpowiada w dużej mierze rozbuchany socjal, który nie wytrzymał zderzenia z kryzysem pokoronawirusowym. Spada poparcie dla nieróbstwa i dziecioróbstwa, rośnie dla partii które znane były z dobrego zarządzania gospodarka w czasach kryzysów ekonomicznych, ergo PO-PSL w latach 2009-2012 gdy kryzys szalał w Polsce. Choćbyś się us/ ał trzeba będzie iść do roboty. Nie obronicie już tej władzy, wasze szeregi się wykruszają, jest was za mało. Ten sondaż WASZEJ sondazowni dobitnie to pokazuje. #Tusk2021
 • do tylko koalicja 2021-10-31 22:16:02
  Więc skoro program jest nieważny, to czym mam się kierować przy wyborze ? Emocjami ? Czyli u władzy ma być ten kto najwięcej krzyczy, najbardziej nienawidzi , najbardziej klnie ? Czy ty zdajesz sobie sprawę z tego co piszesz ? Czyli Polską nie mają rządzić ludzie mądrzy, mający jakiś plan, znający się na ekonomii - tylko emocje ? !! No, jeśli to emocje mają rządzić, to już koniec . Obalić rząd dla samego obalenia, dla samych rządów ,władzy - jprdl., tragedia .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!