Sondaż wyborczy Według Kantara PiS traci wyborców

Jak wynika z sondażu Kantar, w grudniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 28 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej ponad jedną czwartą głosów (26 proc.). Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Poza czołową trójką uplasowała się Konfederacja uzyskująca poparcie na poziomie 8 proc. głosów oraz Lewica otrzymująca 7 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 3 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz'15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do listopada odnotowano wzrost poparcia dla Konfederacji (o 3 punkty procentowe), Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe) oraz Ruchu Polska 2050 (o 1 punkt procentowy).

Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 punkt procentowy), PSL-Koalicja Polska (o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz'15 (o 1 punkt procentowy).

Lewica oraz Porozumienie nie odnotowały zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W grudniu 66 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę (12 grudnia). 29 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 24 proc. respondentów - 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w listopadzie, o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować. Odsetek osób, które raczej poszłyby oddać swój głos odnotował spadek o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych raczej nieplanujących głosować wzrósł o 3 punkty procentowe, natomiast udzielających odpowiedzi "zdecydowanie nie" odnotował spadek o 1 punkt procentowy.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej próbie 975 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=646 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach) Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 28%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 26%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 11%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 8%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 7%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1%
Porozumienie Jarosława Gowina - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 1%

KOMENTARZE (22)

 • Do Tylko Koalicja 2021-12-20 12:33:24
  Pudło Trollu, bo akurat Rotor ani nie jest za PiSem, ani na brak pracy nie narzeka :P Pozdro od zwolenników Szymona #Polska2050
 • Tylko KOALICJA! 2021-12-20 02:17:31
  Znalazłeś już robotę czy dalej pasożytujesz na podatkach ciężko pracującej części społeczeństwa? Za dwa lata o pracę będzie trudniej niż obecnie, bo wtedy wszyscy jak jeden mąż rzucą się do UP. Lepiej zrobić coś zawczasu, to dobra rada ode mnie. #Tusk2021
 • Rotor 2021-12-19 00:26:02
  Czytam wpis kogoś kto tytułuje się Tylko Koalicja i widzę, że zwolennicy PiS przyjęli dość przewrotną metodę zniechęcania do Tuska. Niby to wpis chwalący Tuska, ale jest w nim tyle arogancji agresji i próby poniżenia z uwagi na niskie dochody, że zdecydowanie odnosi odwrotny skutek od tego niby zamierzonego. Nie chcę mi się wierzyć żeby ktoś popierający danego polityka wysmarował coś takiego.
 • xD 2021-12-18 23:43:12
  Ja mogę zrobić sondaż gdzie PiS będzie miał 110%, jeśli dobrze zapłacą. Będzie to tak samo realne jak 38%.
 • Marcin 2021-12-18 23:41:40
  I tu się mulisz, jeśli duża część społeczeństwo owo marzenie popiera to w zupełności wystarczy. A raczej popiera, ostatnie wybory prezydenckie PiS wygrał o włos albo nawet pół włosa, a w tamtym czasie nie mieliśmy nawet 1/10 tych problemów z którymi zmagamy się dziś. Trzeba być wyjątkowym ignorantem aby uważać że pomimo tragicznej sytuacji na wszystkich możliwych frontach poparcie dla PiSu rosło.
 • Tylko KOALICJA! 2021-12-18 14:56:59
  Urzędy pracy pękają w szwach, bo plusiactwo czuje że ich łajba nabiera wody. Niedługo będą sprzątać półki w Lidlach i Biedronkach. I dobrze. #Tusk2021
 • Rotor 2021-12-17 23:55:27
  Te sondaże to coraz bardziej ponury żart. PiS już lata od 38% do 28% a takie skromne 10 pkt.% różnicy. PO, które ledwo zipie i jest coraz bardziej groteskowe z tymi chaotycznymi atakami Tuska i jego marzenien o przejmowaniu głosów... PiS właśnie wspięło się na 28%:-) No jasne! Nie zdziwię się jeśli w wyborach PO osiągnie 20%. Przecież ta partia nie proponuje absolutnie nic poza marzeniem odsunięcia PiS od władzy. Tak się nie wygrywa wyborów...
 • Dawid 2021-12-17 21:25:53
  Brawo precz zdyktaturą i nowymi podatkami i złodziejami
 • Do Emeryt 2021-12-16 20:07:42
  I rozumiem ze podludzie będą kontrolowani przez tych 1000-letnich z nadrzeszy za pomocą szczepionek?
 • Długopiszący odpowiada 2021-12-16 15:12:19
  1."Do piszącego długo osobnika" - pisuję długo, ale to akurat do rzeczy nic nie ma. 2."Niestety postrzeganie poparcia Konfederacji, które forsujesz w swoich komentarzach" - ja niczego nie forsuję, stwierdzam fakt, że Konfederacja jest na poziomie poparciem z Polską 2050, równa się z nią albo ma minimalnie mniejsze poparcie od niej i nic poza tym. 3."jest zbyt nieobiektywne" - ta jasne, chyba dla ciebie, sam jesteś zbyt nieobiektywny( tam gdzie byłoby ci wygodnie to byś pewnie był obiektywny, a tam gdzie już niewygodnie to nie, jakby jakiejś sile opozycyjnej poza Konfederacją zawyżono poparcie to zapewne nie miałbyś nic przeciwko i udał, że tego nie widzisz). Konfederacja ma niejednokrotnie zaniżane poparcie, jak żadna inna siła. 4."abym mógł Cię poważnie traktować." - ojoj, jakie wywyższanie się, duże ego, mniemanie o sobie, przemówiła jakaś "ważna persona" "jaśniepan" doprawdy. Ja też poważnie nie traktuje ludzi, którzy patrzą na innych ludzi z góry. 5."Nie dostrzegasz różnicy między argumentacją a agitacją" - jasne, że dostrzegam, agitacja(polityczna) byłaby wtedy gdybym promował Konfederację, wychwalał ją, dawał rozgłos, mówił w pozytywnych barwach. To jest agitacja( czasem mi się to zdarza, nie powiem, że nie), agitacją zaś nie jest to, że stwierdzam fakt, że Konfederacja z powodzeniem przekracza już dwucyfrowy wynik poparcia i przy okazji nie jest to stwierdzenie nieobiektywne ani zbyt nieobiektywne. Argumentacja to zaś zupełnie co innego niż agitacja i dobrze o tym wiesz tak jak ja wiem. Argumentacja to wyjaśnianie, dyskutowanie, objaśnianie czyli coś co robię udzielając właśnie odpowiedzi. 6."więc nie zamierzam z Tobą dyskutować." - a to nie dyskutuj, nie zmuszam cię do tego, ja też nie zamierzam dyskutować z takim dumnym osobnikiem, z dużym ego i mniemaniem o sobie, patrzącym na innych z góry jak jakiś XVIII-wieczny książę zadufany w sobie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!