Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Większość Polaków nie ufa politykom

57 proc. badanych przez Kantar stwierdziło, że większości polityków nie można ufać; przeciwne zdanie wyraziło 25 proc. Najbardziej cenionym żyjącym polskim politykiem jest lider PiS Jarosław Kaczyński z 19 proc. wskazań. Aż 39 proc. ankietowanych nie ceni żadnego polityka.

Ankietowani odpowiedzieli na pytania, jakie odnoszą wrażenie, gdy słuchają polityków w telewizji.

Według 49 proc. badanych większość polityków to "ludzie, którzy nie znają spraw, o których mówią". Przeciwne zdanie ma 32 proc, a 18 proc. go nie wyraziło.

W ocenie 57 proc. respondentów większość polityków to "ludzie, którym nie można ufać", a według 25 proc. - można. Zdania na ten temat nie ma 11 proc.

51 proc. stwierdziło, że większość polityków to osoby nierozważne, a 28 proc. - rozważne. 21 proc. odpowiedziało: "Trudno powiedzieć".

Zdaniem 60 proc. badanych politycy to "ludzie, którzy nie słuchają racji innych". Pozytywne zdanie o politykach pod tym względem ma 23 proc., a 16 proc. nie wyraziło opinii.

W porównaniu z rokiem 2009 ocena polityków uległa poprawie. Wówczas 62 proc. badanych uważało, że większość polityków nie zna spraw, o których mówią, a według 79 proc. - nie można im ufać. 66 proc. uważało, że politycy to ludzie nierozważni, a 77 proc. - ludzie, którzy nie słuchają cudzych racji.

Badani przez Kantar zostali zapytani także o to, którego z żyjących polskich polityków cenią najbardziej. Najwięcej odpowiedzi brzmiało: Żadnego". Opcję "Trudno powiedzieć" wybrało 27 proc. Wskazań dokonało 34 proc. ankietowanych.

Najczęściej wskazywano Jarosława Kaczyńskiego, który osiągnął wynik 19 proc. Na drugim miejscu znaleźli się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki z 15 proc. wskazań.

Na b. premiera Donalda Tuska wskazało 12 proc., na b. prezydenta Lecha Wałęsę - 8 proc., a na b. premier Beatę Szydło oraz na b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - po 4 proc. Wśród liderów opozycji z 3 proc. wskazań w zestawieniu znalazł się szef Wiosny Robert Biedroń, a z 2 proc. - szef PO Grzegorz Schetyna i prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Również 2 proc. zyskał b. prezydent Bronisław Komorowski.

"Przed wyborami komitety wyborcze zwiększają starania, aby jak najlepiej wykreować wizerunek poszczególnych polityków oraz partii. Okazuje się jednak, że politycy od lat nie mają najlepszej prasy. Zdaniem większości Polaków, politycy są nierozważni, nie słuchają racji innych, nie są godni zaufania oraz nie znają się na rzeczach, o których mówią. Jednocześnie dwóch na trzech Polaków nie jest w stanie wskazać nazwiska żyjącego polityka, którego najbardziej ceni. Z naszych badań wynika jednak, że nie jest to oznaka upadku autorytetów, a raczej poprawa nastrojów społecznych w Polsce. W badaniu przeprowadzanym w 2009 r., wyniki wskazywały, że Polacy w większym stopniu, niż w przypadku rezultatów tegorocznych, mieli negatywne zdanie o klasie politycznej w każdym z podanych wymiarów. Wydaje się więc, że opinie Polaków na temat kompetencji polityków, a także zaufanie do nich mimo wszystko poprawiają się, choć nadal są na dość niskim poziomie. Czy jest to efekt wyższego poziomu umiejętności osób reprezentujących Polaków w Sejmie i w Senacie, czy też umiejętnego kreowania wizerunku polityków przez media? Już 13 października dowiemy się, kogo będziemy oceniać w najbliższych latach" - komentuje sondaż Anna Trząsalska, Senior Research Executive Kantar.

Kantar badanie przeprowadził 6-11 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

  • CICHY 2019-09-26 21:38:13
    Trzeba być kompletnym idiotą, żeby ufać osobom, które w swoim życiu nie splamili rąk normalną pracą, a całą swoją aktywność życiową kierują w działania nakierowane na dorwanie się do publicznych - czyli de facto wyrwanych nam - pieniędzy oraz możliwości ustawiania innym życia w formie "przestawiania pionków na szachownicy"...
  • Przedsiębiorca 2019-09-26 08:27:55
    Trudno mieć zaufanie do takich polityków którzy oderwani są od rzeczywistości i realizują swoje wizje !!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!