Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Wspólna lista opozycji pokonałaby PiS w wyborach

Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. respondentów; na KO - 26 proc., a na Polskę 2050 - 13 proc. - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Do Sejmu dostałyby się także Konfederacja z 9 proc. poparcia i Lewica z 7 proc. poparcia.

Zgodnie z sondażem pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 39 proc. badanych. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 26 proc. respondentów, a na Polskę 2050 - 13 proc. badanych.

Do Sejmu dostałyby się także Konfederacja (9 proc. poparcia) i Lewica (7 proc.). Natomiast pod progiem wyborczym znalazły się: PSL - Koalicja Polska (3 proc.), Kukiz'15 (2 proc.) i Porozumienie (0 proc. poparcia). Na inne ugrupowanie chęć oddania głosu deklaruje 1 proc. badanych.

Deklarowana frekwencja wyniosłaby 55 proc.

Z badania wynika też, że gdyby partie opozycyjne (PO, Polska 2050, Lewica, PSL - Koalicja Polska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zbudowały jeden blok, pokonałaby Zjednoczoną Prawicę w stosunku 43 proc. do 39 proc.

Ankietowani zostali też zapytani, czy w Polsce powinny odbyć się przyspieszone wybory parlamentarne już w tym roku. 19 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 15 proc. "raczej tak". Natomiast "zdecydowanie nie" powiedziało 17 proc. respondentów, a "raczej nie" - 22 proc. Z kolei 27 proc. odparło, że "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1079 osób.

Badanie dotyczące przyspieszonych wyborów - jako jedyne z prezentowanych - zostało zrealizowane w dniach od 1 do 4 kwietnia 2022 roku.

Prawo i Sprawiedliwość 39%
Koalicja Obywatelska 26%
Polska 2050 13%
Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 9%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 7%
Komitet Wyborczy PSL 3%
KWW Kukiz'15 2%
Porozumienie Jarosława Gowina 0%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (40)

 • Jonasz 2022-05-07 12:09:40
  Powinieneś się podpisać raczej jako "Wyborcza". Co do "bredni o Smoleńsku", to przyjrzyj się głównemu podwoziu rozbitego Tu154 i zechciej zauważyć, że jest wzmocnione. Składa się z dwóch "wózków" o umieszczonych parzyście sześciu kołach każdy. Jest to układ niepraktykowany w samolotach średniej wielkości (zwykle po dwa koła na goleń, czasem po cztery, nigdy po sześć) i ma umożliwić operowanie z lotnisk utwardzonych, gruntowych (sowiecka obsesja wojenna). Jeśli jest wzmocnione podwozie to jego zamocowanie w płacie również jest wzmocnione. Inaczej być nie może. Taki płat nie ustępuje przed brzozą na wysokości kilkunastu metrów, tylko ją ścina. Komisja Anodiny podała jako przyczynę wypadku wybuch oparów paliwa w centropłacie. Zaś komisje Millera i Laska postanowiły być "bardziej papieskie niż papież" i o wybuchu nie wspomniały. Nota bene taki wybuch nie jest możliwy, gdyż od spodniej strony płata, blisko jego końca. znajdują się w Tu154 otwory, pełniące funkcję wentyli, przez które zarówno opary paliwa, jak i nadmiar paliwa znajdują ujście. Wiem co mówię, bo zdarzyło mi się sprzątać takie rozlewiska na płycie lotniska gdy (...) "przetankował" maszynę. Zdarzyło mi się też widzieć gwałtowne zetknięcie płata z przedmiotami znacznie mocniejszymi niż brzoza, bez uszczerbku na pokryciu płata, oraz w głębi jego struktury (bardzo dokładne badanie z tygodniowym wyłączeniem samolotu z eksploatacji) . Jedynym wytłumaczeniem katastrofy TEGO Tu154 jest wybuch. A więc zamach. Nie piszę o tym by cie przekonać, bo to zdaje się nierealne, ale by uświadomić ci, że z perspektywy mych czterdziestu lat pracy operacyjnej na Okęciu, każda opcja poza eksplozja jest nonsensem.
 • Jojnasz 2022-05-07 11:40:59
  Poljeznyj idiot. Wot szto..tolko pooljeznyj idiot. Albo sowiecka ambasada się kłania sądząc po głębinie intelektu
 • Jonasz 2022-05-07 11:38:13
  Wot szto... poleznyj idiot
 • Jonasz 2022-05-07 11:34:19
  No to rzygnij sobie. Rzygnij. To cię pokrzepi. Ale na głowę nie pomoże .
 • Do Mai 3 2022-05-06 12:41:22
  4."i kryzys po pandemii" - kryzys po pandemii całkowicie nie zniknąłby, gdyby władzę objęła inna partia( zarówno w punkcie 3 jak i w tym punkcie należy dodać, że to zależy też jaka partia miałaby to być), ale na pewno mógłby on być mniej dotkliwy dla obywateli. 5."Polak nigdzie nie przebywa, ale mówi, że wszędzie lepiej." - ci co tak mówią to są "polacy"( celowo tak napisałem) – to ci co nie utożsamiają się z tożsamością narodową, patriotyzmem, honorem, zasadami, wartościami chrześcijańskimi, oni są kosmopolitami, uważają, że "wszędzie jest lepiej gdzie nas nie ma" i uważają się za "światłych Europejczyków". "Europejskość"( ujmowana liberalno-lewicowym spojrzeniem) w nich może jest i duża, ale polskość w nich znikoma a czasem wręcz jej brak, polskojęzyczni to już owszem są. 6."Pojedź, zobacz, mów." - jak najbardziej należy tak powiedzieć lewicowo-liberalnym bo oni dużo mówią jak to "wszędzie jest lepiej" ale z reguły nie pojechali, nie zobaczyli w pełni. Bo krótkotrwały pobyt, taki turystyczny(wakacyjny) czy tymczasowy nie dłuższy niż 3 miesiące się nie liczy. Żeby wiedzieć jak jest to trzeba pożyć w takim kraju dłuższy czas, powiedziałbym nawet, że rok to za mało, kilka lat zaś to już coś, wtedy można rozmawiać.
 • Do Mai 2 2022-05-06 12:40:57
  3."inflacja," - inflacja całkowicie by nie zniknęła, gdyby władzę w Polsce objęła inna partia, ale byłaby na pewno większa szansa na to, aby inflację mocniej utemperować, okiełznać poprzez zmniejszenie rozdawnictwa pieniędzy czyli tzw. "transferów socjalnych" przy jednoczesnym obniżeniu podatków dla klasy średniej i likwidacji tych, które są zbędne a nawet szkodliwe. Lepiej dać ludziom pracować, zarabiać i bogacić się i w tych zakresach ich wesprzeć poprzez jakieś ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej i biznesów( a jeśli nie to przynajmniej nie przeszkadzać w życiu i funkcjonowaniu nadmiernym interwencjonizmem państwowym, który z reguły jest szkodliwy, bo z państwa opiekuńczego łatwo przejść w kierunku państwa nadopiekuńczego) aniżeli rozpasać pewne grupy społeczne rozdawnictwem pieniędzy, bo państwo to nie jest "dobry wujek" który daje pieniądze, to tak nie działa, żeby dać określonym grupom benefity finansowe to innym trzeba zabrać, a przez co się zabiera? ano przez podatki i klasa średnia narzeka, że zabiera jej się owoce pracy i jest drożyzna i inflacja, bo rozdawnictwo pieniędzy ma na to istotny wpływ, sami zaś beneficjenci programów wsparcia, zasiłków, zapomóg itp. dostrzegają, że za otrzymane pieniądze coraz mniej mogą kupić, bo pieniądz traci na wartości, ceny usług, towarów, prądu, gazu - wszystko rośnie, od podstawowych artykułów np. żywność i napoje po bardziej złożone jak np. materiały budowlane.
 • Do Mai 1 2022-05-06 12:40:37
  1."Tak bo jak nastanie inna partia" - trochę błędne sformułowanie, lepiej by brzmiało "jak inna partia obejmie rządy", ale to szczegół, przejdę dalej. 2."zniknie wojna," -czy zniknie czy nie zniknie to nie od rządów(jakie by one nie były) w Polsce zależy, to jest wojna Rosji z Ukrainą - to są strony konfliktu, naszego kraju w ten konflikt nie zaangażowano i oby tego nie zrobiono i aby także rząd sam z siebie się w to nie pchał. Jedno jest pewne - Ukraina musi obronić swoje ziemie, musi być wspierana finansowo, organizacyjnie i militarnie przez kraje na arenie międzynarodowej aby agresor jakim jest Rosja zaniechał dalszych działań, by dostrzegł, że zdecydowanie bardziej na tym traci aniżeli cokolwiek zyskuje( by dostrzegł nieopłacalność swoich działań i zamiarów czy też zakusów i zapędów), no i nie należy zapominać o sankcjach, które powinny być jak najbardziej dotkliwe dla Rosji.
 • Maja 2022-05-06 11:08:23
  Tak bo jak nastanie inna partia zniknie wojna, inflacja, i kryzys po pandemii 🤣 Polak nigdzie nie przebywa, ale mówi, że wszędzie lepiej. Pojedź, zobacz, mów.
 • Do KM 2022-05-06 01:43:46
  1."jak widzę ile osób się tu rospisalo" - no, doprawdy strasznie dużo się osób tu rozpisało i się zaiste bardzo zmęczyć można(o ironio!), jest powyżej 30 komentarzy, a w przeszłości i to nie tak bardzo odległej bywały sondaże które potrafiły dochodzić do 60-paru czy 70-paru wpisów. 2."to mi się żygać chce" - ale do czego komu potrzebna taka informacja? Zostaw to dla siebie. 3."a tu nie ma nic do gadania" - jak nie ma nic do gadania to po co zabierasz głos, kiedy dyskusje dawno były skończone? Widać jest coś do gadania jeśli pokusiłeś się zabrać głos. 4."i takie są fakty" - nie, fakty są takie, że dyskusje się tutaj dawno skończyły, a swój komentarz, który niczego konkretnego nie wnosi napisałeś tylko po to aby napisać, żal.
 • KM 2022-05-05 16:00:53
  jak widzę ile osób się tu rospisalo to mi się żygać chce a tu nie ma nic do gadania i takie są fakty

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!