Sondaż wyborczy Zdecydowana większość Polaków dobrze ocenia prezydenta

W grudniu 63 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, 29 proc. - negatywnie. O pracy Sejmu nowej kadencji dobrze mówi 37 proc., a negatywnie 47 proc. O działalności Senatu nowej kadencji dobrą opinię ma 40 proc. badanych, a złą - 30 proc.

Grudniowe notowania głowy państwa są zbliżone do tych z poprzedniego miesiąca. Prezydenturę Dudy dobrze ocenia obecnie 63 proc. respondentów, to o 2 pkt proc. słabszy wynik niż w listopadzie. Negatywnie ocenia ją 29 proc. (bez zmian), a 8 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat (wzrost o 2 pkt proc.).

CBOS zauważył, że mimo nieznacznego ubytku opinii pozytywnych w stosunku do wyników listopadowych, notowania głowy państwa można określić jako względnie stabilne, szczególnie jeśli chodzi o skalę niezadowolenia z obecnej prezydentury.

W grudniowym badaniu ankietowani po raz pierwszy ocenili pracę nowo wybranych posłów i senatorów. CBOS zwrócił uwagę, że ostatnie notowania obu izb starego parlamentu były wyjątkowo dobre. "Na tym tle nowy Sejm wypada gorzej, a nowy Senat nieco lepiej" - podkreślono.

Działalność Sejmu nowej kadencji dobrze w grudniu ocenia 37 proc. badanych (spadek o 8 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca); niezadowolenie z pracy Sejmu wyraża 47 proc. (wzrost o 8 pkt proc.). Opinii na temat pracy posłów nie ma 16 proc. respondentów (bez zmian).

O pracy senatorów nowej kadencji pozytywnie wypowiada się 40 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), a 30 proc. (spadek o 5 pkt proc.) jest przeciwnego zdania. Wyrobionego zdania o pracy senatorów nie ma 30 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc. wobec poprzedniego badania).

Jak podkreśla CBOS w początkowym okresie działalności nowy Sejm jest oceniany gorzej niż stary w ostatnim miesiącu funkcjonowania, ale "lepiej niż tamten na starcie".

"Lepiej wypada izba wyższa, której działalność nie tylko częściej jest chwalona niż krytykowana, ale w porównaniu z tą z poprzedniej kadencji mniej osób wyraża niezadowolenie z jej funkcjonowania" - czytamy.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 listopada - 5 grudnia br. na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KOMENTARZE (3)

  • Eugeniusz 2019-12-13 09:28:58
    Jaką mamy prezydencję, każdy sobie zdanie wyrobi, nie na podstawie sondaży tylko rzeczywistości. Dokładniej taką można mieć nadzieję, przynajmniej od tej mniejszości między Odrą a Bugiem, która rozróżnia ustawę od "ustawki". Rzekoma większość ma "swojego człowieka" w "pałacu" i może nawet czyta hologramy na tym budynku, który niejedno widział i widzi... milcząco. Mniejszość czyta hologramy na premierowskiej siedzibie. Niby w tym samym języku, ale nie sposób odnieść innego wrażenia. W tej sytuacji trudno nie zapytać o poczynania Pana Mariusza PEGASUS Kamińskiego i Jego podwładnych: czy na pewno wiedzą co Kto czyta?
  • Polski patriota 2019-12-12 16:48:35
    no cóż, mówi to co chce słyszeć ciemnogród, przykre to jest , ale to cały czas gra w stylu Kurskiego " ...ciemny lud to kupi..." i o zgrozo ludzie wierzą w te kretyństwa, kłamstwa i najnormalniejsze dyrdymały !!!
  • gesia 2019-12-12 15:49:35
    Chyba nawet gmin jest więcej niż pytanych o opinię. Dlatego trzeba się wspomóc komputerem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.104.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!