Sondaż wyborczy Zjednoczona prawica wyraźnie na prowadzeniu

Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. wyborców, KO - 23, Lewica - 6 proc., nowe ruchy "Polska 2050" Szymona Hołowni i "Nowa Solidarność" - po 5 proc.; Konfederacja - 4 proc., a PSL-Kukiz15 - 3 proc.- to wyniki sierpniowego sondażu Kantar.

Kantar oprócz standardowej wersji preferencji partyjnych przeprowadził na początku sierpnia tego roku badanie z uwzględnieniem nowych ruchów społecznych - "Polski 2050" Szymona Hołowni oraz "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego.

Zgodnie z sondażem Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. wyborców, KO - 23, Lewica - 6 proc., a nowe ruchy "Polska 2050" Szymona Hołowni i "Nowa Solidarność" Rafała Trzaskowskiego - po 5 proc. Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Na Konfederację zadeklarowało oddanie głosu 4 proc. wyborców, na Koalicję Polską (PSL - Kukiz15) - 3 proc. Ponadto 10 proc. wyborców jest niezdecydowanych, a 6 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje partyjne.

W komentarzu do badania Kantar podkreślił, że niezależnie od tego, czy ostatecznie ruchy Hołowni i Trzaskowskiego znajdą się na listach wyborczych w kolejnych wyborach parlamentarnych, czy nie, sondażownia zdecydowała się sprawdzić ich potencjał wyborczy, a także w jaki sposób ich udział na scenie politycznej wpłynąłby na losy już obecnych tam ugrupowań.

"Zarówno ruch Szymona Hołowni, jak i Rafała Trzaskowskiego, nie miałyby większego wpływu na poparcie prawicowych partii. +Nowa Solidarność+ skupiłaby bardziej lewicowych wyborców, przede wszystkim tych, którzy głosują na Koalicję Obywatelską. +Polska 2050+ przemówiłaby natomiast do różnorodnego elektoratu - z jednej strony wyborców KO i Lewicy, z drugiej - Koalicji Polskiej, a nawet Konfederacji" - ocenia Kantar.

"Stosunkowo wysoki odsetek osób +nie wiem/trudno powiedzieć+ w strukturze wyborców obu ruchów społecznych wskazuje na to, że tego typu ugrupowania miałyby również szansę zapełnić lukę na scenie politycznej i zdobyć głosy osób, które do tej pory nie głosowały" - dodała pracownia.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-12 sierpnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie zdecydowanych wziąć udział w wyborach 971 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadów bezpośrednich wspieranych komputerowo (CAPI).

KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 38%
Koalicja Obywatelska - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 23%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 6%
Polska 2050 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 5%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%

KOMENTARZE (5)

 • kerry 2020-08-21 23:01:40
  Do nanader: Następne za 3 lata!!!!
 • do kerry: 2020-08-19 16:52:33
  Oj już się nie podniecaj tak tą Konfederacją. Czepiasz się jak rzep psiego ogona. Było minęło - ci z wyborców Konfederacji, którzy zagłosowali na Trzaskowskiego nie wiadomo co im do głowy strzeliło ale na pewno nie było to 50% głosujących, były też głosy nieważne. Zamiast się cieszyć, że Duda wygrał i zamknąć ten temat to tak świdrujesz i świdrujesz i po co to? Daj Pan spokój, chyba, że swoją wypowiedzią usilnie dążysz ku temu by grać na wyniszczanie tej opcji na scenie politycznej, bo z tego to tak wynika, jakbyś próbował - radzę odpuść, próżne twe starania.
 • kerry 2020-08-19 06:44:43
  Do Podsumowując: Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało!!! Sam nie mogłem wyjść z podziwu skąd oni wytrzasnęli tego Hołownię. O mało nie przeszedł do drugiej tury , gdyby nie miękka "faja" czyli Czaskowski. Jeśli wejdzie Hołownia i stworzy jakiś ruch lub partię , to PO_KO i Lewica mają pozamiatane . Lecą w dół o ca 5%. Konfederacja sama sobie strzeliła w kolano w 50% glosując na Czaskowskiego. Dyplomaci za dychę!!! Opłaciło się?????
 • nanader 2020-08-19 01:16:10
  Dobrze, że oprócz sondaży, mamy też prawdziwe wybory - wtedy liczy się głosy, i propaganda tego nie zasłoni.
 • Podsumowując 2020-08-18 21:02:29
  W tym sondażu wszyscy mają mniej lub bardziej poobniżane poparcia( najbardziej krzywdzące jest to w przypadkach: Konfederacji - karygodnie niskie poparcie i zdaje się dogorywającego tutaj PSL-u - tragedia antyczna, Lewica też jest mocno stratna) ale pojawia się ruch Hołowni, który wchodzi między wódkę a zakąskę, tak jakby celowo chcąc o sobie przypomnieć. O nieobecnych w sejmie nie powinno się zbyt dużo mówić, jak wejdą do sejmu - wtedy pogadamy, na razie nie ma co zawczasu insynuować o tym ruchu jakiś szerszych wizji. Sondaż jest daleki od obiektywizmu, jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na ruch Hołowni i nic poza tym, wyniki tego sondażu nie są adekwatne do realiów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.95.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!