Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Zmiana na stanowisku lidera opozycji. Polska 2050 traci poparcie

W badaniu United Surveys dla "DGP" na początku maja Zjednoczona Prawica miała 33,5 proc. Na drugim miejscu była Polska 2050 z poparciem na poziomie 21,9 proc. KO miała wówczas zaledwie 12,1 proc.

Z sondażu przeprowadzonego 5 lipca wynika z kolei, że gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 33 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską 18,6 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni 16,6 proc.

Gdyby przełożyć badanie na mandaty, wybory wygrałby PiS, uzyskując 196 mandatów. "Jednak miałby spore kłopoty z utrzymaniem rządu, gdyż potrzebowałby do tego 25 głosów Konfederacji. Musiałby się też porozumieć z PSL - 19 posłów. W takim przypadku bardziej prawdopodobny jest koalicyjny rząd obecnych ugrupowań anty-PiS, który miałby 239 głosów" - oceniono.

- Widać dobry wiatr dla opozycji, której nawet podział na kilka ugrupowań pozwala na osiągnięcie dobrego wyniku w Sejmie. Myślę, że to początek trendu i najbliższe tygodnie oraz miesiące powinny pokazać, że możliwe jest odebranie władzy PiS - komentuje rzecznik KO Jan Grabiec.

Respondenci zostali zapytani także o to, czy ich zdaniem powrót Donalda Tuska doprowadzi do odebrania władzy PiS w kolejnych wyborach. 42,3 proc. odpowiedziało twierdząco (11 proc. "zdecydowanie tak"; 31,3 proc. "raczej tak"). Negatywną odpowiedź udzieliło 49,6 proc. badanych (13,3 proc. "zdecydowanie nie"; 36,3 proc. "raczej nie").

"DGP" wyjaśnia, że "taki podział to głównie efekt szczegółowych opinii w poszczególnych elektoratach". "O ile 76 proc. wyborców PiS uważa, że Tusk nie doprowadzi do zmiany układu rządzącego, o tyle wśród wyborców KO czy Lewicy przeciwnego zdania jest około dwie trzecie, a więc zbyt mało, by przeważyć szalę na korzyść Tuska. Co więcej 30 proc. wyborców zarówno KO, jak i Lewicy, w taki efekt powrotu Tuska wątpi" - napisano.

- Nawet w elektoracie Tuska nie widać euforii z powodu jego powrotu. Wydaje się, że wyborcy PO nie zostali porwani tym agresywnym wejściem - komentuje wyniki badania Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS.

Sondaż przeprowadzono 5 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KW Prawo i Sprawiedliwość 33%
Koalicja Obywatelska 18.6%
Polska 2050 16.6%
Koalicja lewicowa: SLD, Wiosna, Razem 7.8%
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość 7%
Komitet Wyborczy PSL 6%

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (13)

 • Nic nie zostało wyjaśnione 2021-07-09 00:34:32
  "Twoja wypowiedz o covidzie to dobry przyklad" - ale co z niej konkretnie? brak precyzji. "Pytałeś czym jest foliarz." - owszem. "Np wiec chyba najlepsza definicja będzie taka:" - proszę o oryginalną definicję, a nie taką jaka będzie wedle twojego uznania. "jeśli członek lub sympatyk konfederacji" - nie musi to być członek lub sympatyk konfederacji, robisz to specjalnie, wykazując się cyniczną uszczypliwością. "mówi o kimś," - to znaczy o kim? znów brak precyzji. "ze ma na jakiś temat obiektywne i niezależne zdanie" - no, jeśli jest to np. doktor, profesor, lekarz, który nie uległ lobby szczepionkowemu czy nie jest na smyczy globalistycznych koncernów czy korporacji medyczno-farmaceutycznych to jest to niewątpliwie osoba mająca obiektywne i niezależne zdanie. "to na 100% osoba o której tak mówi jest foliarzem :-)" - szczerze wątpię :-), poza tym w dalszym ciągu nie wyjaśniłeś konkretnie kim jest ten foliarz i/lub co on robi, twoja "definicja" pozostawiała wiele do życzenia, nic a nic nie dało się z niej zrozumieć, interpretowałeś po swojemu. Prawda jest taka, że definicja "foliarza" nie istnieje, bo nie ma kogoś takiego, to jest neologizm, nie istnieje taka osoba jak "foliarz" ani zawód od tego "foliarstwo".
 • Twoja wypowiedz o covidzie to dobry przyklad 2021-07-08 23:48:31
  Pytałeś czym jest foliarz. Np wiec chyba najlepsza definicja będzie taka: jeśli członek lub sympatyk konfederacji mówi o kimś, ze ma na jakiś temat obiektywne i niezależne zdanie to na 100% osoba o której tak mówi jest foliarzem :-)
 • Do heh 2021-07-08 22:36:59
  "Pojechał po bandzie z tym Covidem," - no co? źle mówi? skoro uważasz, że źle to uzasadnij. "słyszałeś o tym że prezydent Tanzanii umarł na Covid po tym jak kazał ludziom go leczyć modlitwami i wdychaniem opary." - a jakiś link do tej rewelacji podesłać to nie łaska? widać bardzo trudne, poza tym nie wiadomo czy umarł na covid( pod covida można podpiąć cokolwiek by to nie było), ludziom, którzy zachorowali na co innego albo chorowali na nowotwór dopisywano covida do akt zgonu, by statystyki podrasować, by groźniej wyglądały, kolejna rzecz, nie kazał aby go leczono modlitwami a jak już to poprosił o modlitwy w intencji jego powrotu do zdrowia, a co do wdychania oparów to nie wiem o co tutaj chodzi. "Masz przynajmniej w domu mikroskop?" - A do czego to pytanie? Mam czy nie mam to bez znaczenia i jeszcze to "xD", co tu było śmiesznego? nie wiem.
 • heh 2021-07-08 22:11:08
  Pojechał po bandzie z tym Covidem, słyszałeś o tym że prezydent Tanzanii umarł na Covid po tym jak kazał ludziom go leczyć modlitwami i wdychaniem opary. Masz przynajmniej w domu mikroskop? xD
 • Do nazywającego innych od kuców 2021-07-08 21:01:13
  "Kucu," - nie nazywaj ludzi od zwierząt, jak chcesz mogę się do ciebie zwracać "Psie", odpowiadałoby ci to? nie sądzę. "nie do Ciebie kierowana byla moja odpowiedź" - ale o co ci chodzi? zainteresować się nie mogłem, rany, straszne rzeczy, tylko dlatego, że zabrałem głos to robisz problemy, wyluzuj. "Skocz lepiej po maseczkę dla Pana Brauna," - Nie skoczę, sam maseczki nie noszę i wszyscy normalni ludzie niech nie noszą, nie są przecież niewolnikami tej sanitarnej tyranii, cyrku, ściemy, którą fundują nam media rządowe i opozycyjne, obóz rządzący i większość opozycji, jesteśmy wolnymi ludźmi, a nie jak psy w kagańcach i na grube miesiące chodzić tak do każdego miejsca publicznego czy instytucji. "bo mu znowu nie pozwolą się na mównicy wypowiadać." - bo to są despoci i tyrani a nie posłowie i posłanki, siebie nawzajem niewolą w tak głupawy sposób i obywateli także, a liczy się to, żeby wchodzić w zadek korporacjom, koncernom medyczno-farmaceutycznym i hołdować lobby szczepiennemu, robiąc ze szczepień i szczepionek panaceum na wszystko, zaprowadzają na masową skalę eksperyment medyczny a w głowach mieć zakusy i zapędy o podłożu totalitarnym, segregacje sanitarne, reżimy, restrykcje, ograniczenia, zakazy, nakazy, przymusowe szczepienia. A lewakom widać bardzo podoba się ta równość w upodleniu każdej jednostki i jakby wspierają rząd czy chcą wspierać, aby na jesieni znowu zamordyzm covidowy zaczął powracać. "Szczęść Boże." - Daj Boże, daj Boże, żeby rządzący zmądrzeli i nie zaprowadzali segregacji sanitarnej, nie rozważali przymusu szczepień, nie zaprowadzali restrykcji, ograniczeń, reżimów, obostrzeń, zakazów i nakazów "bohatersko" walcząc z grypopodobnym wirusem( kuriozum i absurd), otrząsnęli się z tego idiotycznego cyrku z maseczkami także, nie świrowali i żeby media rządowe i opozycyjne przestały siać psychozy lęku, grozy i strachu na tle covida.
 • Kucu, nie do Ciebie kierowana byla moja odpowiedź 2021-07-08 20:42:30
  Skocz lepiej po maseczkę dla Pana Brauna, bo mu znowu nie pozwolą się na mównicy wypowiadać. Szczęść Boże.
 • odpowiadając "Do do Kuba" 2021-07-08 20:36:46
  "Dlatego wole dać szanse Holowni i Razem," - egzotyczne połączenie, partia Razem byłaby zbyt skrajna dla Hołowni i jego Polski 2050, z kolei Polska 2050 i osoba Hołowni są dla partii Razem "konserwami", nie wiadomo poza tym co miałoby niby połączyć te formacje ze sobą? ciężko powiedzieć. Hołownia/Polska 2050 i Zieloni to jeszcze byłoby może możliwe połączenie, bo zielonkawość w Polsce 2050 jest wyczuwalna z polityce, tutaj istniałaby nić współpracy. "czyli komuś, kto ma sensowny program" - ale kto z nich ma sensowny program Razem czy Polska 2050? Nie doprecyzowałeś. "i jeszcze nie był za sterami" - ani Razem Zandberga ani Polska 2050 nie były za sterami, (Konfederacja swoją drogą też nie była pragnę zauważyć), za to za sterami jest np. PIS, który jak widać przypominać zaczyna partię Razem w programie swoim, a partia Razem niby jest lewicą trzymającą się osobno i podobno nie przepadającą za PIS-em, a jednak jak się często okazuje potrafią z nimi współpracować. Więc kolejnych socjalistów w dodatku mocno ideowych nam nie trzeba. Co do Polski 2050/Zielonych te partie nie były za sterami. Odnoszę jednak wrażenie, że Zieloni czy też nawet Polska 2050 to niby takie opcje, które z pozoru wydają się być nie lewicowe lub niewiele lewicowe jednak nic bardziej mylnego, to jest też odłam lewicowości, eko-fanatyzm zielony, realizacja Agendy 2030, która naszpikowana jest zakazami, nakazami i ograniczeniami pod pozorem dbania o klimat, środowisko, ekologię. Także z tym Hołownią to była zmyła, że to on i jego Polska 2050 to chadecy, umiarkowani konserwatyści, centryści, nic z tych rzeczy, to jest tzw. lewica "na miękko", w przeciwieństwie do lewicy "na twardo", ideologicznej, zarówno programowej jak i światopoglądowej jaką jest Razem( SLD i zjedzona przez nich Wiosna to też lewica, ale Razem uważa się za tą najprawdziwszą z najprawdziwszych lewic) "- no i nie chce pod płaszczykiem „troski o obywateli" - Razem chce pod płaszczykiem "troski o obywateli" zaprowadzać równość płci, krzywo pojmując, w sposób rewolucyjny obyczajowo-kulturowo "prawa człowieka". Tak się chcą "troszczyć", że nie widzą nic złego w zaprowadzaniu równości bezwzględnej, wyrównywania nierówności, nawet jeśli doprowadzałoby to absurdów i sprzeczności, nieporozumień. "i dbania o moralność”" - o moralność dbają duchowni, kościół, organizacje, stowarzyszenia, fundacje katolickie i niejednokrotnie bywają wspierane w swoich działalnościach przez partie konserwatywne, prawicowe, cudzysłowie tu niepotrzebne. "wprowadzać zamordyzmu obyczajowego jak konfederacja." - coś ci się pomyliło, to partie lewicowe chcą zaprowadzać zamordyzm obyczajowy, pod pozorem krzywo i dziwnie pojmowanej tolerancji, akceptacji, acha jasne, tak "tolerują" i "akceptują", że właśnie jest całkowicie na odwrót, dla nich osoby o konserwatywnych, katolickich, prawicowych poglądach to zaraz "skansen" "zabobony" "zaścianek" "średniowiecze" albo ostatnimi czasy najnowsze określenia "szury" ( cokolwiek to znaczy), "antyszczepionkowcy" czy też "foliarze"( cokolwiek to znaczy, kim jest foliarz nie ma bladego pojęcia, jaki zawód wykonuje też nie wiem, wiem, że to jakieś pogardliwe czy cyniczne określenie ale nikt mi jeszcze nie sprecyzował co ono oznacza), tylko dlatego takich wszystkich określeń używają, bo odmienni im poglądowo( stanowiący większość w kraju) prezentują poglądy "niepostępowe" "nieprogresywne" "nieliberalne" "nienowoczesne" i to ich boli i strasznie uwiera.
 • Do do Kuba 2021-07-08 19:16:19
  Poważnie mam wymieniać „zasługi” PO? Bezrobocie, seria afer od upadku stoczni gdańskiej poprzez hazardowa aż do mafii vatowskiej, i co najbardziej odrażające - represje w postaci wysyłania ABW nawet nie do redakcji „Wprost” po aferze podsłuchowej, ale na zwykłego chłopaczka, który sobie założył stronkę „Antykomor”. Zwłaszcza to ostatnie jest śmieszne gdy zestawimy to z ich obecna postawa obrońców wolności słowa. Mogę wymieniać dalej jeśli chcesz. Dlatego wole dać szanse Holowni i Razem, czyli komuś, kto ma sensowny program i jeszcze nie był za sterami - no i nie chce pod płaszczykiem „troski o obywateli i dbania o moralność” wprowadzać zamordyzmu obyczajowego jak konfederacja.
 • do Do Kuba 2021-07-08 17:44:50
  Podaj argumenty dla których wyrobiłeś swoje zdanie na temat dwóch kadencji PO i dlaczego świeży Hołownia może być lepszy, albo partia Razem, nie wystarczy mieć planu, trzeba go jeszcze umieć zrealizować, w chwili obecnej partia Lewica zachowuje się jak populiści.
 • Wygląda na to, że dodano sztucznie poparcie pierwszej i ostatniej sile kosztem przedostatniej 2021-07-08 15:51:29
  33% PIS - rany tak trudno to przyjąć do wiadomości, że PIS( bez względu na to czy z koalicjantami czy bez) mają 26-28%, nie mniej i nie więcej? no widać trudno. Zapracowali sobie wystarczająco i mocno postarali się o takie wyniki. Jak się nie zmienią i nie zaczną współpracować z Konfederacją, stając się prawdziwą prawicą z krwi i kości to z tą swoją socjaldemokracją i socjalizmem narobią ludziom wiele krzywdy, drożyzna już się pojawiła, rosną ceny usług, żywności, napojów, prądu, wody, podnoszą podatki i tworzą często nowe, zbędne i niekiedy szkodliwe, przekupują wyborców ich własnymi pieniędzmi( socjalne rozdawnictwo), niszczą przedsiębiorczość, biznesy i gospodarkę, dobijają służbę zdrowia, a to co robili wraz opozycyjnymi siłami i z mediami oraz mediami opozycyjnymi w kwestii psychozy lęku na tle grypopodobnego wirusa to jest karygodne. I oni wszyscy mają odrażające zakusy i zapędy w głowach dot. segregacji sanitarnej, wprowadzania przymusowych szczepień, a na jesieni znowu będą akcje z restrykcjami, obostrzeniami, reżimami, zakazami i nakazami. I tylko to się liczy by realizować durne wytyczne, agendy, dyrektywy UE i tzw. zrównoważonego rozwoju ONZ. Polityki światowe narzucane naszemu krajowi( i ni tylko) są zbędne i niekiedy wręcz szkodliwe, mówię nie tylko o kwestiach światopoglądowych sporów, ale polityczna poprawność obejmuje i inne dziedziny, ekonomii, ekologii i kwestii cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnych. 18.6% Koalicja Obywatelska - to nie jest wykluczone, że po powrocie Donalda Tuska KO może się odbić do 18-19%, natomiast on dopiero co powrócił i za wcześnie na taki obrót zdarzeń, KO na razie ma realnie i obiektywnie 14-15%. 16.6% Polska 2050 - no się wreszcie potwierdziło, to co było jasne( acz sondaże nie przyznawały), Polska 2050 jest w stanie maksymalnie 16-17% wycisnąć. KO z Polską 2050 biją się o wyborców, dlatego ich poparcia mogą być do siebie zbliżone, jedni mogą mieć więcej drudzy mniej i na odwrót. Wyborcy mają dylemat na kogo lepiej oddać głos, ale i tak koniec końców wyjdzie , że te siły będą ze sobą współpracowały w ramach koalicji. Polska 2050 jak nie będzie przedterminowych wyborów( które dawałyby im nadzieję na dobry, kilkunastoprocentowy wynik) to do 2023 roku przygaśnie, to już nie będzie to samo, znudzi się, świeżość zniknie i im sondaże będą pokazywać 7-8%. To jest partia sezonowa, nie ulega wątpliwości. 7.8% Lewica - zależy jak na to patrzeć ale wynik całkiem obiektywny, jeśli przyjmujemy Lewicę tylko jako SLD( Wiosna przecież wchłonięta i już nie istnieje, bo rozwiązana) to poparcie ich w lepszym powiewie wynosi 6-7%, w tym nieco gorszym 4-5%. Z trzymającą się osobno partią Razem Lewica do 8% może 9% dochodzi ale nie więcej. 7% Konfederacja - jak dalej sondaże uparcie będą pokazywać takie lub podobne wyniki dla Konfederacji to trzeba będzie mnożyć to przez 2, żeby uzyskać większy obiektywizm. Konfederacja może dojść do 14-15%, aczkolwiek obecnie i realnie dużo bardziej prawdopodobne jest to, że nie tylko przekracza wynik dwucyfrowy ale dochodzi do 12-13%. Jak sondaże ciągle dają wyniki od 6-8% dla Konfederacji to to jest nieprawda, takie wyniki były ale były bardzo dawno dawno temu, nieudolnie więc próbuje się pokazać, że Konfederacja z poparciem drepcze wciąż w miejscu. 6% PSL - sondaż jakimś cudem podniósł noty ludowcom. Co niby takiego PSL zrobił, żeby im tak wzrosło z 2-3% czy 3-4% na aż 6%? Raczej nic, ten sondaż to tylko taka próba ratowania partii chłopskiej ?% Kukiz '15 - nie uwzględniany coraz bardziej w sondażach, no ale cóż się dziwić, najwidoczniej coraz więcej obserwatorów dostrzega to, że ta formacja szczątkowa idzie ku podporządkowaniu się, uległości wobec PIS/ZP, byleby ci tylko zrealizowali jakieś postulaty, a skończy się na pokiwaniu głową i poklepaniu po plecach i to wszystko, Kukiz '15 czeka albo honorowe odejście po tej kadencji sejmowej, albo ludzie z tej formacji porozchodzą się do partii, do której im blisko( w końcu nie wszyscy muszą do obozu rządzącego koniecznie się udać albo jego koalicjantów).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!