Unia Europejska potrzebuje reform. Potrzebuje większego nacisku na politykę informacyjną, tak by uświadamiać młodych ludzi, czym rzeczywiście jest - podkreśla Patrycja Serafin z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Jak wynika z sondażu „Młoda Europa" przeprowadzonego przez instytut YouGov na zlecenie niemieckiej Fundacji TUI, młodzi Europejczycy czują się mocno związani z Unią Europejską. Poparcie dla zjednoczonej unii w grupie respondentów między 16. a 26. rokiem życia oscyluje między 61 proc. w Szwecji i we Włoszech po 79 proc. w Hiszpanii. Tylu młodych Europejczyków w danym kraju zagłosowałoby w referendum za pozostaniem we Wspólnocie. W Niemczech „za” głosowałoby 74 proc. młodych ludzi, a w Polsce 73 proc.
Jednak by Unia była miejscem, w którym młodzi będą czuć się dobrze, potrzebne jest przeprowadzenie reform. Na ich konieczność uwagę zwracali uczestnicy debaty otwierającej XI Europejski Kongres Gospodarczy "Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka".
- Cieszymy się, że głos młodych ludzi jest słuchany i słyszany. Często jednak tego dialogu brakuje. Widzieliśmy to przede wszystkim przy głosowaniu nad ACTA2. Głosu młodych nie było, a wolność przede wszystkim w internecie jest dla nas bardzo ważna - zwraca uwagę Patrycja Serafin z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Dyrektywa ACTA2 nakłada na strony internetowe obowiązek filtrowania treści pod kątem tego, czy nie zostały one nielegalnie skopiowane.
Przeczytaj więcej: Parlament Europejski poparł kontrowersyjną dyrektywę ACTA2 o prawach autorskich
Patrycja Serafin wraz z Maciejem Tomeckim z Uniwersytetu w Cambridge, alumnem Fundacji im. Lesława A. Pagi, Julią Grzybowską ze Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów oraz Kamilem Baranem z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland była prelegentką debaty "Nowa Unia – młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka".
Zobacz także naszą rozmowę z Maciejem Tomeckim z Uniwersytetu w Cambridge