AGROunia rozdaje jabłka w centrum WarszawyPAP/rs - 20 marca 2019 09:08


Rolnicy zrzeszeni w AGROunii rozdają jabłka przed wejściem na stację metra Centrum. Jest to gest rozpaczy z naszej strony - powiedział prezes AGROunii Michał Kołodziejczak.

Prezes AGROunii Michał Kołodziejczak powiedział PAP, że kilkuosobowe grupy będą dziś cały dzień rozdawały jabłka w różnych miejscach stolicy, szczególnie w godzinach, kiedy warszawiacy jadą i wracają z pracy. "Jest to kolejny element AGROpowstania 2019. Chcemy pokazać jak duża jest różnica między ceną producenta, a tą w sklepie" - dodał.

Jak twierdzą sadownicy, otrzymują 9 gr za sztukę, tymczasem na jednej ze stacji paliw konsument musi zapłacić za jabłko 1,20 zł. Taką też informację można zobaczyć na naklejkach umieszczonych na rozdawanych owocach.

Zapytany o pobudki dzisiejszego wydarzenia odpowiedział, że jest to gest rozpaczy ze strony rolników. "Sytuacja, która miała miejsce tydzień temu miała pokazać, że nasze produkty są traktowane jako niemal bezwartościowe. A przecież nasze jabłka są większe i lepszej jakości, jednak nie mamy rynku zbytu w Polsce" - podsumował Kołodziejczak.

Rolnicy zrzeszeni w AGROunii rozdają dziś jabłka również w Lublinie i Poznaniu.