AKO w Poznaniu: Oczekujemy podania prawdziwych i pełnych powodów odwołania szefa MONPAP/JS - 13 stycznia 2018 06:00


Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu "z rozgoryczeniem" przyjmuje decyzję o odwołaniu Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON. „Aby móc zaakceptować tę decyzję oczekujemy podania prawdziwych i pełnych powodów jej podjęcia” - czytamy w oświadczeniu AKO.

"Pan Minister został uhonorowany Medalem AKO Przemysła II - dlatego czujemy się zobowiązani zabrać głos w sprawie Jego dymisji. Nie znamy jej prawdziwych przyczyn, dowiadujemy się tylko, że spowodować ją miały naciski pana prezydenta. Aby móc zaakceptować tę decyzję oczekujemy jednak podania prawdziwych i pełnych powodów jej podjęcia" - podkreślił w przesłanym oświadczeniu przewodniczący AKO Poznań prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak.

"Od władz państwowych, a zwłaszcza od władz Prawa i Sprawiedliwości oczekujemy ponadto, że minister Antoni Macierewicz dostanie szansę służenia Ojczyźnie na stanowisku odpowiadającym Jego kwalifikacjom merytorycznym i moralnym" - podkreślono.

Przesłane oświadczenie zostało skierowane także do Prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Antoniego Macierewicza.

Członkowie AKO podkreślili, że decyzję o odwołaniu Antoniego Macierewicza ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej przyjęli "z wielkim zdziwieniem i rozgoryczeniem".

"W naszej ocenie był to najwybitniejszy minister obrony narodowej w powojennych dziejach Polski, który zapewnienie Polsce maksymalnej zdolności do obrony swoich granic uznał za najważniejszy cel swoich starań i działań. I w tym zakresie dokonał bardzo wiele. Oczyścił polską armię z kadr postkomunistycznych, uwikłanych w powiązania z państwem rosyjskim, zasadniczo zmienił kadry dowódcze polskiej armii, zainicjował procesy zwiększania jej liczebności - tu szczególnie ważne jest powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej" - podkreślono w oświadczeniu.

Według AKO to Antoni Macierewicz "rozpoczął proces przezbrajania i dozbrajania armii, w tym w nowoczesną broń polskiej produkcji, skonsolidował i stworzył szanse rozwojowe dla polskich firm zbrojeniowych, opracował nową strategię obronną i zasady dowodzenia polską armią". "Ale przede wszystkim doprowadził do stałego stacjonowania w Polsce sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i innych członków NATO" - czytamy w oświadczeniu.

"Minister Antoni Macierewicz to człowiek prawy i uczciwy, patriota najwyższej próby, który służbę Ojczyźnie rozpoczął jeszcze w okresie szkolnym i przez całe życie w niej trwał, bez względu na osobiście ponoszone koszty" - zaznaczono.

"Z wielką odwagą, nie bacząc na osobiste zagrożenia, podejmował działania, które uważał za słuszne i pożyteczne dla Polski, m. in. współtworzył Komitet Obrony Robotników, aktywnie uczestniczył w działaniach opozycji w latach osiemdziesiątych, dążył do przeprowadzenia lustracji, doprowadził do likwidacji WSI i uporczywie dążył do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. We wszystkich tych przedsięwzięciach wykazywał się determinacją i konsekwencją działania. Takim też był ministrem" - podkreślono.