Asesorzy. Poseł Arkadiusz Myrcha z PO broni KRSGP - 03 listopada 2017 10:55


Po decyzji Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) ws. oddalenia prośby o dopuszczenie do asesury 265 aplikujących rozpętała się burza polityczna. Polityk PO, poseł Arkadiusz Myrcha, broni KRS.

• W ocenie posła, KRS nie mógł postąpić inaczej, bo ustawa jasno decyduje, jak musi wyglądać podanie o dopuszczenie do asesury.

• Sam wchodziłem w zawód radcy, więc pamiętam, jak to jest być młodym prawnikiem – powoływał się na własne doświadczenia sprzed lat poseł.

• PiS, według polityka PO, szuka kolejnych zaczepek wobec sędziów i ich środowiska.

• Asesura to wykonywanie obowiązków sędziego "na próbę". KRS, jako ciało samorządu sędziowskiego, dopuszcza do wykonywania tych obowiązków.

Sytuacja wokół Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) stała się kolejną odsłoną sporu o sądy, po tym, jak KRS zdecydował oddalić prośby o dopuszczenie do asesury wszystkich kandydatów z ostatniej listy Ministerstwa Sprawiedliwości. Było ich 265. KRS stwierdził, że dostarczone przez nich dokumenty "nie spełniają kryteriów ustawowych".

KRS nie mógł postąpić inaczej

W TVP Info, w programie "Minęła 8" w piątek (3 listopada), odniósł się do sprawy poseł opozycji Arkadiusz Myrcha. Jest on prawnikiem z wykształcenia, ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a od 2009 roku jest także radcą prawnym. Materia prawna jest więc mu dobrze znana.

– W sporze KRS – PiS stoję po stronie przepisów ustawy, jak każdy prawnik – akcentował swoją determinację opozycyjny polityk. – Sam wchodziłem w zawód radcy, więc pamiętam, jak to jest być młodym prawnikiem. Przepisy są klarowne, a KRS też jest zobowiązany prawem – poseł opozycyjnej PO twierdzi, że Rada nie mogła postąpić inaczej, jeśli aplikanci do asesury rzeczywiście nie dopełnili formalności.

– Przepisy nie przewidują trybu o uzupełnienie: albo dostarcza się komplet dokumentów i wypełnia warunki formalne, albo nie – stwierdził jeszcze poseł.

Czytaj też: Ziobro: wszystkie uwagi prezydenta do ustaw o SN i KRS zostały uwzględnione

PiS szuka zaczepki wobec sędziów

Prawo i Sprawiedliwość stoi w sporze po stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Popiera apel aplikujących wystosowany w czwartek 2 listopada. W piśmie czytamy:

– Krajowa Rada Sądownictwa procedowała w sposób uniemożliwiający kandydatom usunięcie ewentualnych braków bądź też wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości – napisali w stanowisku przekazanym przez asesora Piotra Buzka-Garzyńskiego chcący wejść do zawodu sędziowskiego.

– Stanowisko zostało wypracowane wspólnie w ramach zamkniętej grupy na portalu społecznościowym i poparte w zasadzie przez wszystkie znajdujące się tam osoby – wyjaśnił Buzek-Garzyński.

Przeczytaj stanowisko aplikujących tutaj.

Dla PO, co także podkreślał w piątek Myrcha, PiS w zależności od sytuacji dopasowuje przekazy partyjne, by atakować sędziów jako grupę zawodową. – Jeszcze niedawno wszyscy politycy PiS grzmieli, że sędziów jest za wiele, a dzisiaj poseł Schreiber zaznacza, że środowisko się zamyka – wspomniany bydgoski poseł PiS był w ostatnich dniach kilka razy w mediach.

W Polskim Radiu polityk PiS mówił po decyzji KRS: – Część zarzutów przedstawionych przez KRS, w sprawie powołania asesorów sądowych, była absurdalna – to wypowiedź z audycji "Sygnały dnia," którą emitowano w rozgłośni 2 listopada.

Kim jest asesor?

Asesura to urząd w sądach administracyjnych, prokuraturach, notariacie oraz izbach komorniczych, który obejmuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje (najczęściej po zdanym egzaminie zawodowym) w celu przejścia swoistego okresu próby, który uprawnia do otrzymania bezterminowej nominacji (np. sędziowskiej).

Asesor posiada prawnokarny status funkcjonariusza publicznego w zakresie, w jakim na podstawie przepisów prawa wykonuje funkcje właściwe dla zastępowanego organu.

W przypadku asesury sędziowskiej KRS, jako organ kontrolujący zawód sędziowski, decyduje o przyznaniu prawa do wykonywania obowiązków sędziego.