Beata Szydło: Prawo powinno chronić seniorów przed nieuczciwymi firmamiPAP/JS - 14 marca 2018 16:19


Potrzebne są zmiany prawa, by chronić osoby starsze przed nieuczciwymi przedsiębiorcami – oceniła wicepremier Beata Szydło, informując o powołaniu roboczego zespołu w tej sprawie.

Wiceprezes Rady Ministrów, która przewodniczy Komitetowi Społecznemu Rady Ministrów, zapowiedziała także podczas konferencji w Warszawie kampanię skierowaną m.in. do seniorów, ostrzegającą, że sprzedawcy nie zawsze uczciwie traktują konsumentów oraz informującą o tym, gdzie szukać pomocy i wskazówek na temat swoich praw.

"Na Komitecie Społecznym zostały zaproponowane zmiany, powołano zespół, który przygotuje zmiany legislacyjne i przedstawimy je Radzie Ministrów" - powiedziała wicepremier.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał przekazał, że jednym z rozważanych rozwiązań jest utworzenie rejestru firm prowadzących poza swoją siedzibą prezentacje produktów i usług.

UOKiK informował w lutym o ukaraniu firm sprzedających towary podczas prezentacji i pokazów. Aby skłonić starszych, schorowanych ludzi do zakupu, podmioty te ukrywały prawdziwy cel spotkań, wprowadzały w błąd co do właściwości produktów, wykorzystywały sprzeczne z prawem weksle. Wabikiem były m.in. bezpłatne - trwające 10-20 sekund badania, domowa rehabilitacja, prelekcje o zdrowym stylu życia i prezenty.