REKLAMA

Demonstracje przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym w polskich miastach

 • Autor: PAP/AH
 • 04 lipca 2018 06:49
Demonstracje przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym w polskich miastach fot. twitter.com/ArkadiuszMyrcha/

Przed sądami w niektórych polskich miastach - m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie - we wtorek odbyły się demonstracje przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym. Protestujący przekonywali, że ustawa o SN jest niekonstytucyjna.

 • Protestujący wyrażali poparcie dla I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.
 • Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy sędzia Józef Iwulski, dotychczasowy prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, zastąpi prof. Gersdorf i będzie pełnił obowiązki I Prezesa SN.
 • Zmiana na tym urzędzie wynika z przepisów nowej ustawy o SN, która weszła w życie 3 kwietnia.

Prof. Gersdorf oświadczyła we wtorek (3.07.) wieczorem w Sejmie, że jej status I Prezesa SN nie się zmienił. Zaznaczyła, że - zgodnie z konstytucją - kadencja I Prezesa SN trwa 6 lat. Poinformowała, że desygnowała prezesa Izby Pracy Józef Iwulskiego do wykonywania obowiązków w czasie jej nieobecności, ponieważ zamierza iść na urlop.

Protestujący na stołecznym pl. Krasińskich, gdzie mieści się gmach SN, przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone i Unii Europejskiej, a także transparenty z hasłami: "Konstytucja", "Wolne sądy", "Ręce precz od Sądu Najwyższego". Trzymające w rękach parasolki uczestniczki protestu utworzyły napis "Niezawisłe sądy".

Prof. Gersdorf, która także pojawiła się na manifestacji, po raz kolejny powiedziała, że jej "kadencja konstytucyjna trwa do 2020 r.". "W moim ślubowaniu przed prezydentem RP przysięgałam na tę konstytucję, która teraz obowiązuje, więc muszę bronić jej, ponieważ to jest mój honor. Przysięgając na konstytucję - ponieważ jestem osobą wierzącą - dodałam +tak mi dopomóż Bóg+. Tym bardziej jestem zobowiązana, żeby przestrzegać tego najwyższego prawa, które obowiązuje w Rzeczypospolitej Polskiej i które może być zmienione tylko w trybie i na zasadach tej konstytucji" - powiedziała Gersdorf.

Dziękowała zgromadzonym "za obronę sądów powszechnych, Sądu Najwyższego" i podkreśliła, że tym samym bronią oni podstaw konstytucji i trójpodziału władzy.

Na zakończenie manifestacji uczestnicy odśpiewali hymn Polski. Organizatorzy powiedzieli PAP, że kilkadziesiąt osób zostanie przed SN przez całą noc, "by zająć miejsce" na manifestację zapowiedzianą na środę rano.

Do protestujących w Gdańsku przed Sądem Okręgowym przemówił były prezydent Lech Wałęsa. "Chciałbym doprowadzić do tego, żeby w Warszawie zgromadziło się ok. 100 tysięcy ludzi i wtedy mam plan doprowadzenia do uporządkowania polskich spraw. Jeśli jutro będzie w pobliżu tej liczby to zostanę kilka dni w Warszawie i postaram się rozmawiać w celu zgromadzenia tej ilości, bo jestem zniecierpliwiony tymi kosztami, które płacimy za niepoważną władzę, której zdarzyło się wygrać wybory" - powiedział.

Przed krakowskim sądem do demonstrujących przemawiali przedstawiciele środowisk prawniczych, m.in. były rzecznik KRS Waldemar Żurek, była prezes Sądu Okręgowego Beata Morawiec, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Paweł Gieras. Waldemar Żurek wskazywał, iż niezawisłość oznacza m.in., że dany organ wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, nie podlegając żadnej hierarchii służbowej ani nie będąc podporządkowanym komukolwiek. KOD w Krakowie zapowiedział demonstrację także na środę.

W Łodzi protestowano przed siedzibą Sądu Okręgowego. Wśród nich byli m.in. działacze lokalnego KOD, Obywateli RP, politycy Platformy Obywatelskiej, SLD, Nowoczesnej, przedstawiciele świata nauki, studenci. Uczestnicy trzymali w rękach flagi Polski i UE. Wielu z nich miało w dłoniach białe róże. Jedną z osób, która zabrała głos, był lider łódzkiego KOD Mirosław Michalski, który przestrzegał, że Polska może znaleźć się poza Europą, a sędzia Ewa Maciejewska zapowiedziała, że zarówno ona, jak i jej koleżanki i koledzy będą w środę rano towarzyszyć sędziom SN w drodze do pracy.

Demonstrujący na pl. Wolności w centrum Poznania przynieśli flagi Polski i UE, wiele osób trzymało egzemplarze konstytucji. "Pewne reguły, na których łamanie nie wolno się godzić, są po to, aby społeczeństwo nie stało się dziczą. Najgorzej, gdy łamanie reguł zaczyna się od góry. Regułą jest sześć lat kadencji I prezesa SN, wynika to wprost z konstytucji. Ja nie potrafię dać sobie wmówić, że sześć lat to nie sześć lat, tylko do odwołania przez parlament albo prezydenta" - powiedział do zgromadzonych dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu adw. prof. Maciej Gutowski. "Nie jest prawem ustawa uchwalona wbrew konstytucji" - dodał. Rozległy się okrzyki: "obronimy!".

Po przemówieniach zgromadzeni wyposażeni w latarki i włączone smartfony ułożyli na placu litery składające się na sygnał SOS. "My, w Poznaniu, mamy tradycję tworzenia dużych napisów złożonych obywatelsko. W ubiegłym roku trzy razy pisaliśmy: VETO. W tym roku kontynuujemy ten nasz nurt w sztuce ulicy. Chcemy pokazać, że nam, mieszkańcom Poznania nie jest obojętne to, co dzieje się z polskimi sądami i z SN" - powiedział PAP współorganizator zgromadzenia Franciszek Sterczewski.

W Bydgoszczy manifestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami m.in. "wolne sądy" i "walczymy w Europie o Sąd Najwyższy". "Ważne, żebyśmy zrozumieli, że niezawisłe sądy to nie tylko nasza, polska sprawa. Żyjemy w Europie, do której weszliśmy po powszechnych referendum. Przyjęliśmy traktaty, na mocy których wyroki naszych sądów uznawane są w innych krajach europejskich. Podobnie sprawa wygląda z Europejskim Nakazem Aresztowania. Europejskie kraje powinny mieć do nas zaufanie, że i w naszym kraju istnieją niezawisłe sądy" - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski.

Demonstrowano także przed szczecińskim Sądem Rejonowym Prawobrzeże i Zachód w centrum miasta. Manifestację rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Głos zabrał m.in. opozycjonista i minister spraw wewnętrznych w latach 1992-1995 Andrzej Milczanowski. "To jest prosta droga do państwa autorytarnego (...) Na naszych oczach odbierają nam demokrację" - mówił Milczanowski, nagradzany brawami. Demonstrujący skandowali: "PiS się kończy", "Wolne sądy" i "Zwyciężymy". Trzymali transparenty z hasłami m.in. "Partia rządzi, partia sądzi", "My wam pany sądów nie oddamy", czy "Kto obroni nas przed rządem, kiedy Ziobro będzie sądem".

Na zorganizowanej przez KOD pikiecie przed gmachem Sądu Okręgowego w Lublinie protestujący trzymali w rękach konstytucję, zapalone świeczki, białe róże. Wywieszono transparenty z hasłami: "Europo broń Sądu Najwyższego", "Bez praw nie ma wolności", "Sądy w rękach PiS to komuna bis", "Europo ratuj polskie sądy". Z głośników odtworzono preambułę konstytucji. Przemawiający działacze wzywali do solidarności z manifestującymi przed Sądem Najwyższym w Warszawie oraz z sędziami, w obronie niezależnego sądownictwa.

W Toruniu protestowano przed Sądem Okręgowym. Manifestanci skandowali m.in. "konstytucja", "uwaga, uwaga, tu obywatele", "wolność, równość, demokracja", "wolne sądy, wolna Polska". Przemawiający w trakcie protestu podkreślali m.in., że w Polsce łamana jest konstytucja, a oni nie mogą pozwolić na odbieranie obywatelom ich praw oraz wolności.

Wśród pikietujących przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie był m.in. przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej. Organizatorami pikiety byli Obywatele RP, KOD Rzeszów oraz Rebelianty Podkarpackie. Uczestnicy trzymali w rękach flagi UE oraz Polskie, był też transparent z napisem "Europo nie odpuszczaj".

Uczestnicy manifestacji przed Sądem Okręgowym w Białymstoku skandowali "Wolne sądy!". Trzymali flagi unijne i biało-czerwone oraz zapalone znicze. Prezentowano też hasła m.in. "Niezawiśli sędziowie gwarantem sprawiedliwości" i "Wolne sądy".

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie odtworzone zostało wystąpienie pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf, która we wtorek przemawiała na Uniwersytecie Warszawskim podczas zakończenia roku akademickiego na wydziale prawa. Na znak protestu podarte zostały trzy ustawy, w tym ta o Sądzie Najwyższym.

W Kielcach przed Sądem Okręgowym skandowano: "Państwo prawa, nie Jarosława", "Pokonamy dyktaturę" oraz "Wolne sądy, konstytucja". Uczestnicy pikiety trzymali w rękach flagi Polski oraz UE, pojawiły się transparenty z napisami: "Europejskie sądy, to nasze sądy" oraz "Konstytucja". Po drugiej stronie ulicy kilkuosobowa grupa wyrażała sprzeciw wobec protestu trzymając transparent z napisem "Koniec nadzwyczajnej kasty, komunistycznych sądów. Czas usunąć klany, sitwy z samorządów oraz Komitet Obrony Dobrobytu i lewackich pasożytów".

Protesty odbyły się także m.in. w Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Krośnie, Busku-Zdroju, Sandomierzu i Starachowicach.

Sędzia Józef Iwulski, dotychczasowy prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, będzie - decyzją prezydenta Andrzeja Dudy - pełnił obowiązki I Prezesa SN. Zastąpi prof. Małgorzatę Gersdorf.

Zmiana na tym urzędzie wynika z przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia. Stanowi ona, że w dniu następującym po upływie trzech miesięcy terminu wejścia w życie ustawy, w stan spoczynku przechodzą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia i od 4 lipca przestają pełnić swe funkcje. Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

Prof. Gersdorf takiego oświadczenia nie złożyła, w związku z tym wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha poinformował po wtorkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z dotychczasową I Prezes SN, że przechodzi ona w stan spoczynku. Mucha dodał, iż wolą prezydenta było, by od środy funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I Prezesa SN wykonywał najstarszy stażem sędzia Józef Iwulski, który również brał udział we wtorkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

Prof. Gersdorf oświadczyła we wtorek wieczorem w Sejmie, że jej status I Prezesa SN nie zmienił się po rozmowie z prezydentem. Przypomniała, że - zgodnie z konstytucją - kadencja I Prezesa SN trwa 6 lat. "Natomiast desygnowałam pana prezesa Izby Pracy Józef Iwulskiego do wykonywania obowiązków w czasie mojej nieobecności, ponieważ zamierzam iść na urlop który, chyba państwo rozumiecie, mi się należy" - powiedziała prof. Gersdorf.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • PO dobroci 2018-07-04 23:28:13
  Do Do złodzieja co krzyczy: nic nie rozumiesz nieszczęśniku, tu nie chodzi o jakieś PIS czy PEŁO, która nota bene jest już tylko coraz mniej liczącą się partyjką, będącą obecnie na równi pochyłej, by w niedalekiej przyszłości zniknąć w otchłani nicości. To jest właśnie wasze komusze myślenie, by mieć jakieś polityczne zaplecze, do którego można się przyspawać i ciągnąć frukta przez lata... KONIEC Z TYM!!! PIS to tylko narzędzie które ma tu w kraju przywrócić porządek. Ale jak będą się tak coraz bardziej wszystkich bać i cofać się przed każdym, jak w przypadku tej nowelizacji o IPN, to są w kraju jeszcze inne opcje, które do tej pory siedziały cicho... a wtedy może nie być już tak miło. Więc, oddajcie "stołki" pod dobroci, bo potem nie będzie tłumaczenia...
 • scorpionus 2018-07-04 15:02:14
  Do :-(: Ojcem Kwaśniewskiego był był morderca z NKWD niejaki żyd Stolcman, a komentarz podpisany ginek1356 jest zgodny z prawdą historyczną.
 • :-( 2018-07-04 14:51:27
  Do ginek1356: Nie wiem jak czyimi potomkami są demonstrujący. Natomiast dziadkiem Kaczyńskich był ruski żołnierz. Ty sam też chyba jesteś ruski bo nie umiesz pisać po polsku i nie masz naszych znaków.
 • ginek1356 2018-07-04 14:08:06
  Widac wyraznie kto demonstruje i gdzie sa te wystapienia Wszyscy ci ludzie to rodziny dzieci wnuki ruskich wyslanych e 1946 r do Polski przez stalina wsru dyslanych bylo ponad 200 tys ruskich zydow z rodzinami zasiedlili ich w fuzych miastach i na ziemich odzyskamych Najwoecej w Warszawie Gdansku Wroclaeiu Ponadto wyskano ponad 100 tys rusjan z rodzinami Po 1949 r kiedy stwozono panstwo izrael a gluwnym organizatorem byla roska a nie sngia czy usa do rosii wczasie woiny ucieklo miliony zydow z europy Stalin bojac sie opanowania rosii przez zydow po wojnie wyslal tysiace zyxow do twozpnego panstwa izraela Ale do izraela dotarlo 10% ZYDOW RESZTA UCIEKLA NA ZACHUD ALE WIEKSZOSC ZOSTALA W Polsce Nrak ludzi w Twozeniu panstw zydowsliego spowodowal dzialania zydow na zecz ich scugniecia a wiec w 1959 r wywolali sztucznie zamiesxki w Polsce aby zydzi uciekali do ozraela Taka prawfa Obecno w Polsce mieszka ok 3 mil lidzi o rusko zydowskom pochodzeniu oni to zadzolo Polakami od 1945 r do 2018 r trraz widza ze konczy sie ich rzadzenie bo Polacy zmadrzeli i ida do hlosowania a Polakow jest wiecej niz ruskich i zydow i dlatego teraz oni opluwaja Polske i patriotyzm polakow To niesa Polacy
 • Do złodzieja co krzyczy 2018-07-04 13:25:34
  Do NIE PRÓBUJ DONOSIĆ UBEKU: Masz rację, precz z UBekami a najgorszy jest ten Stanisław Piotrowicz co to mimo iż był prokuratorem stanu wojennego, teraz jest szefem komisji z ramienia PIS. Co śmieszne - komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Dla mnie to jakby pedofilowi powierzyć przedszkole.
 • scorpionus 2018-07-04 13:08:44
  Po ch..j Gieras polazł protestować pod sąd razem z Żurkiem. Niech Gieras zajmie się etyką zawodu adwokata jako szef ORA w Krakowie. Następny dureń i klakier esbecki. Wredna papuga taka, sama jak ten od tej "blondynki" ze sądu okreg, jej nadworny adwokat. Bezczelna hołota.
 • NIE PRÓBUJ DONOSIĆ UBEKU 2018-07-04 12:22:33
  Same stare rury tam protestują, co pamiętają jeszcze gomułkowskie czasy. Sądy, szpitale, uczelnie i wiele innych instytucji jest przeżarta postkomuchami i ich wychowankami z młodszego pokolenia. Albo PIS zrobi z tym porządek, albo my zrobimy porządek z PISEM!!!!!!!! A TA CAŁA RESZTA PATAŁACHÓW CO DEMONSTRUJE Z BOLKIEM WAŁKIEM NA CZELE, TO JEST JUŻ TYLKO ŻAŁOSNY KWIK ZDYCHAJĄCEJ ŚWINI!!!! PRECZ Z KOMUNĄ!!!!!
 • Komuna u władzy 2018-07-04 12:04:52
  Do 100%PRL: A jakie PIS przeprowadił reformy? Podporządkowanie sądownictwa samemu sobie? Korumpowanie wyborców? Niszczenie sojuszy? Odstraszanie inwestorów? Skok na kasę? PIS nie zrobił nic dla narodu, wszystko robi dla siebie i swoich!
 • 100%PL 2018-07-04 11:57:03
  Do Komuna u władzy: A to dobre. "patrioci" wywodzący się z prl nomenklatury zakochani w nakazach unijnych, zawsze chętnie uprzejmie donoszący nadrzędnej obcej władzy, beton przeciwny jakimkolwiek reformom bo dobrze było jak było. Nie bądźcie śmieszni
 • Moher 2018-07-04 11:17:11
  "Daremne żale, próżny trud i na nic złorzeczenia" -to se ne wrati drodzy "postepowcy"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.