REKLAMA

Dezubekizacja, Błaszczak: Ustawa nie dotknie strażaków czy szeregowych MO

 • Autor: GP/PAP
 • 02 grudnia 2016 09:35

• Mariusz Błaszczak będzie uzasadniał w Sejmie projekt dezubekizacyjny, który rząd wprowadził do Sejmu.
• Polityk podkreślał w radiowej rozmowie, że wbrew niektórym informacjom dosięgnie on tylko osoby pracujące w SB, w policji nie będą karani szeregowi funkcjonariusze MO.
• Protesty wobec ustawy w części środowisk policji Błaszczak skwitował: - W związku zawodowym policjantów trwa kampania wyborcza. Myślę, że niektórzy chcą oprzeć swoje szanse na wybór (do władz związku) na byłych funkcjonariuszach SB.

Mariusz Błaszczak doprecyzował opinii publicznej szczegóły ustawy dezubekizacyjnej. Tę Sejm będzie czytał w piątek (2 grudnia) po raz pierwszy.

- Podczas posiedzenia będzie pierwsze czytanie tej ustawy - mówił szef MSWiA, który sam będzie uzasadniał projekt posłom. Odniósł się też do zapowiedzianych protestów pod Sejmem funkcjonariuszy służb, którym projekt się nie podoba. - Słyszałem że będzie demonstracja. Ja uważam, że oni pokrzywdzeni nie są. Ta ustawa odbiera nienależne przywileje i jest aktem sprawiedliwości społecznej.

Polityk PiS podkreślił, że w projekcie udało się oddzielić zwykłych milicjantów czy strażaków od osób tworzących aparat represji PRL. - Tylko funkcjonariusze SB i osoby ze stanowisk w katalogu wypracowanym przez IPN będą pozbawiane przywilejów emerytalnych.

Czytaj: Program modernizacji służb - priorytetem szefa MSWiA

Błaszczak uzasadniał takie posunięcia jasną oceną Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), którą nazwał "krajem totalitarnym", uzależnionym od Moskwy.

Polityk podkreślił w rozmowie, że nie można patrzeć na osoby w które jest wymierzona ustawa jak na niewinnych ludzi, którzy pracowali bez wiedzy o tym co robili. - Dostawali talony na samochody - podkreślił Błaszczak. - Reżim hołubił tych ludzi, byli narzędziem opresji - dodał.

Związek zawodowy policji w środku wyborów

Ponieważ w górnośląskiej policji pojawiły się pierwsze próby nawoływania do oporu wobec nowej ustawy Mariusz Błaszczak odpowiedział krytykom z Katowic.

- W związku zawodowym policjantów trwa kampania wyborcza - powiedział polityk. -  Myślę, że niektórzy chcą oprzeć swoje szanse na wybór (do władz związku) na byłych funkcjonariuszach SB.

Mariusz Błaszczak powiedział także, że nie można mówić o ustawie jak o odbieraniu środków do życia. Polityk uważa tak, bo projekt wyrówna świadczenia emerytalne dla dawnych funkcjonariuszy SB tylko do kwoty przeciętnej emerytury - tj. 2100 zł.

Czytaj: Kamery w policji. To kolejny pomysł w MSWiA

- Ile ludzi w Polsce żyje z emerytur niższych? - pytał.

Doprecyzował także, że w ustawie jest przepis, pozwalający wyjąć funkcjonariusza spod rygoru ustawy, jeśli "bez wiedzy przełożonych współpracował z opozycją". IPN będzie prowadził postępowania w tych sytuacjach.

Dezubekizacja, sprawiedliwość dziejowa czy zemsta?

"PiS bardzo zależy na zmniejszeniu emerytur i rent byłym esbekom. Zmiany będą wprowadzane szybką ścieżką legislacyjną. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji wpłynął do Sejmu w ubiegły czwartek" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W ocenie dziennika w sumie 32 106 osób będzie mieć zmniejszone renty i emerytury. Chodzi o osoby, którym świadczenia wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSW. W ubiegłym roku wyasygnował on łącznie 205,8 tys. zł w ramach wszystkich świadczeń.

Zgodnie z projektem obniżenie dotknęłoby nawet tych, którzy przed 1 sierpnia 1990 r. choćby przez jeden dzień pracowali w jednostkach podległych SB. Na czarnej liście znalazły się też szkoły resortowe. W podobnej sytuacji może się znaleźć grupa pracujących dla służb lekarzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Całkowicie niezrozumiałe jest też obniżenie świadczeń rodzinnych wypłacanych dzieciom, wdowom czy rodzicom zmarłych funkcjonariuszy (łącznie 9269 osób obecnie - red.). Osoby te bezzasadnie karane są za to, że ich mąż, ojciec czy syn wybrał takie, a nie inne miejsce pracy - powiedział dziennikowi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS.

"DGP" podkreśla, że próbował się dowiedzieć w MSWiA, ile konkretnie osób będzie mieć obniżone świadczenia. "Jednak nasze pytania pozostały bez odpowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (23 komentarzy)

 • zomo wiec 2017-05-14 09:32:52
  Do (...) na pys k : To co jo mum teras srobić mom 3300 rynty zomoskiej a jach mnie sabierom bude mnioł 1200 ? Jo nic nie umie ino pszesuchiwadź i roskasywać.
 • (...) na pysk 2017-05-13 21:35:35
  Panie Błaszczak co z towarzyszami, zomowcami, sedziami, prokuratorami. Tzw II zarząd MON. Dać im (...) 1200 zł i do łopaty! Co z ich pomiotami którzy [racują na ciepłych posadkach???
 • jurgen 2017-01-05 23:16:03
  Władza ludowa stosowała takie metody gnoiło się ludzi, którzy za sanacji mieli jakiekolwiek stanowisko państwowe. Cóż PIS nie wstydzi się 'sprawdzonych' wzorców swoich mentorów Kremla
 • Romana 2016-12-31 11:23:38
  no a co mogl miec za wplyw milicjant do tzw SB (sluzby Bezpieczenstwa- to tak jak piernik i wiatrak i o ile wiem te piony same pomiedzy soba miały na pienku -gdyz SB tez inwigilowala f-szy MO(prosze sprawdzic donosy ,zapisy notatki) Kazdy jeden milicjant czy komendant malego posterunku na wsi byl przez pion SB pilnowany(inwigilowany) i obserwowany. Kto na milicjantow donosil ??? no kto ? niektorzy donosiciele -ludzie,a ci przekazywali to esbekom a ci dalej=dot. to kontaktow z księżmi,opozycja czy uczestnictwa w mszach piszac o takich glupotach jak noszenie baldachimu przez k-dta posterunku -to pisali w notatkach sluzbowych i juz taki milicjant nie otryzmywal awansu lub nagrody.Tak bylo a teraz by za to spadla na nich druga kara a co zlego oni robili? Ich zadaniem-zadaniem milicji pozniej policji to sciganie p-pcow,zlodzieji,gwałcicieli i sprawcow wykroczeń i za to otrzymywali wynagrodzenie a opozycja to ich wogole i to wogole nie interesowała -poza pryzpadkami zaklocen porzadku czy stos. gróżb karalnych bo i takie sie zdarzaŁY.Nikt nie ma prawa zadnemu milicjantowi czy policjantowi zabierac to czego sie doslużyl i wypracowal.Niech Blaszczyk zabiera tym poslom co przeglosowali takie Ustawy ktore zmuszały f-szy do okreslonych dxzialan (tworzenie ZOMO ) itp.Sam jest ministrem i musi wiedziec co mu grozi za bezprawne dzialania.Widzi jak bywa a wiec dośc bezprawia -bo jak dochodzi sie pryzpadkowo do kuma -to mysli sie ze jest bogiem a to nie tak dziala
 • waldemar 2016-12-30 19:45:27
  Panie Prezydencie.dlaczego nie od 1.stycznia2017r.tylko od pazdziernika,czy dajecie SB-kom.prezent noworoczny.dlaczego ?To nie fer wobec ofiar komunistycznych bandytow,sedziow i prokuratorow,ktorzy aresztowali, katowali,mordowali i skazywali ludzi na wieloletnie wyroki,ktorzy rozlaczli cale rodziny a dzieci zabierano do domow dziecka.Wstyd.
 • Seba 2016-12-28 20:44:48
  Do AdRem: Ty taki zaKODzialy jesteś jak te debile z PONowośmiesznej!!! Po czytaj trochę historii nie pisz takich Idiotyzmów że do 1989 roku służyli w RP!???. Chyba Władzy Ludowej PRL-u na usługach Sowietów!!!
 • Patriota 2016-12-28 03:19:32
  Do Oficer policji i straży : Wzruszyłeś mnie aż się popłakałem!??? A co z tymi milionami Polaków, co uciekło przed Komunistami Rządzącymi Krajem na usługach Sowietów,gdzie panował Dyktat i Terror Władzy Sowieckiej(polecam film 300 mil....)!??? Każdego zmarłego powinieneś mieć na sumieniu !!! Represje i prześladowania przez Władze Ludową doprowadzała ludzi nie mających możliwości ucieczki do samobójstw!!! Czy choć przez chwilę myślałeś o tych co uciekli,co z nimi będzie jak sobie dadzą radę!???Czy pomyślałeś co z rodzinami tych co odebrali sobie życie!??? Otóż dyskryminowani przez ówczesną Władze Ludową do dziś żyją w Nędzy!!! ......A teraz jak wam się nie podoba ,to możecie wrócić nie uciekać do tych którym służyliście, bez obawy że ktoś będzie do was strzelał ,a na wasze miejsce ściągnąłbym wszystkich Prawdziwych Polaków których tamta Władza wywiozła na Sybir !!!!!
 • w stanie depresji 2016-12-27 22:47:01
  Mój Pech. Urodziłem się za PRL-u. Wykształcenie uzyskałem także za PRL-u. Historii, tej niewłaściwej uczyłem się za długo bo w szkole podstawowej i średniej-liceum. Co gorsze na studiach także miałem przedmiot historia. Dzisiaj nie wiem czy mam się cieszyć czy martwić z faktu bycia nauczanym przez Plenum Titulum Julię Tazbir (wieeelka atenacja). PRL wyjął mi w majestacie prawa 2 lata z życiorysu dzięki powszechnemu zaszczytnemu obowiązkowi obrony tzw. ojczyzny. Za PRL-u służyłem w Państwowej Straży Pożarnej co wiązało się z koniecznością wsiadania do wylakierowanych na czerwono samochodów. Co gorsze nabyłem krajowej produkcji samochód również w kolorze czerwonym. Kontynuowałem edukację także w IV R. P. Z obecnego punktu widzenia nawet studia zaoczne odbyte w IV R. P. są już chyba prawomyślne? No ale pech trwa nadal. Zgodnie ze stanem prawnym w momencie pisania tego tekstu nadal kwalifikuje się do późniejszej emerytury. Może z październikiem przyszłego roku znowu załapię się na 65 lat? 500+ nie dostanę. Nie przewidziałem tego dobrodziejstwa a potomków nawet gdyby się urodzili nie zdążę wychować bo mediana rzeczywistej śmiertelności dla mężczyzny to 67 lat a nie 100 wg Lewiatanów i Smithów zrealizowanej na próbce losowej 1000 przeprowadzonej na rodzinie i znajomych. Teraz z niepokojem czekam na ustawę de-emerytyzacyjną która uzna wszystkich urodzonych przed 1989 r. za niegodnych otrzymania emerytury.
 • emeryt m. 2016-12-20 12:38:29
  Znów sprawiedliwość od d py strony. Jeżeli to ma być sprawiedliwość społeczna to co z TW (np.Bolek), ówczesnymi sędziami, prokuratorami, politykami. Wygląda że znów konsekwencje poniosą ci którzy poszli do służby bo chcieli służyć społeczeństwu. To powinno dać do myślenia rozpoczynającym służbę, czy warto narażać swoje życie i zdrowie. Swoje i swojej rodziny. Okazuje się że to dobro jak mówi konstytucja najważniejsze, teraz jest warte 2053 złotych/m-ąc. A mając na uwadze obecne przepisy emerytalne, obecni funkcjonariusze w większości nie doczekają emerytur. Jeszcze tu dodam, na tym polega geniusz rządzących, nie tylko teraz rządzących ale i wcześniej, bo jak mówią są ekspertami. Jeśli obniży im się uposażenie odejdą, jak przestrzegają, do sektora prywatnego, klękajcie narody, obłuda. Geniusz rządzących: zabrać społeczeństwu, dla siebie, skłócić i niech się żrą. Co obecnie moim zdaniem się dzieje. Ps. Już trzeci raz próbuję wysłać komentarz.
 • emeryt m. 2016-12-20 12:35:37
  Znów sprawiedliwość od d py strony. Jeżeli to ma być sprawiedliwość społeczna to co z TW (np.Bolek), ówczesnymi sędziami, prokuratorami, politykami. Wygląda że znów konsekwencje poniosą ci którzy poszli do służby bo chcieli służyć społeczeństwu. To powinno dać do myślenia rozpoczynającym służbę, czy warto narażać swoje życie i zdrowie. Swoje i swojej rodziny. Okazuje się że to dobro jak mówi konstytucja najważniejsze, teraz jest warte 2053 złotych/m-ąc. A mając na uwadze obecne przepisy emerytalne, obecni funkcjonariusze w większości nie doczekają emerytur. Jeszcze tu dodam, na tym polega geniusz rządzących, nie tylko teraz rządzących ale i wcześniej, bo jak mówią są ekspertami. Jeśli obniży im się uposażenie odejdą, jak przestrzegają, do sektora prywatnego, klękajcie narody, obłuda. Geniusz rządzących: zabrać społeczeństwu, dla siebie, skłócić i niech się żrą. Co obecnie moim zdaniem się dzieje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.