REKLAMA

Donald Tusk: nie może być tak, że władza na co dzień konstytucję obchodzi

 • Autor: PAP/rs
 • 03 maja 2019 15:30
Donald Tusk: nie może być tak, że władza na co dzień konstytucję obchodzi (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Dzięki wam i waszej determinacji władza wie, gdzie jest większość i dlatego wy naprawdę macie na nią wpływ, nawet jeśli wydaje się ona wam czasami arogancka - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwracając się do osób, które zebrały się przed Uniwersytetem Warszawskim.

 • Konstytucja nie jest świętością ani dogmatem, wszak można każdą konstytucję zmieniać i poprawiać. Jeśli coś jest święte to jest to obowiązek jej przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przez władzę - mówił Donald Tusk.
 • Jeśli coś dzisiaj pamiętamy z zapisów Konstytucji 3 maja, to z całą pewnością właśnie te słowa o tym, że ta ustanowiona konstytucja jest święta i niewzruszona i że obowiązkiem wszystkich jest jej przestrzeganie - podkreślił Tusk.
 • Usłyszałem dzisiaj podczas uroczystości słowa - do niedawana eurosceptyka, dzisiaj euroentuzjasty, z którym nie mogę nawet, powiem szczerze, konkurować w swoim euroentuzjazmie - o potrzebie wpisania naszej obecności w UE do polskiej konstytucji - powiedział Tusk

Po południu Tusk wygłosił wykład na UW; po nim spotkał się z osobami, które zebrały się przed gmachem Uniwersytetu.

"Chciałem wam bardzo podziękować, bo wiem, co znaczy wasza obecność. Wiem, co znaczy wasza wytrwałość, wiem, ile was to kosztuje na co dzień, demonstrowanie. Zakochaliście się w wolności, macie głębokie przekonanie, że nigdy nikomu tego już nie oddacie, nie będzie takiej siły ani tu, ani tam, która zabierze wam waszą wolność i niepodległość. To wiem na pewno" - oświadczył.

"Pamiętam was, gdy broniliście sądów, pamiętam was - szczególnie kobiety i dziewczyny - kiedy broniłyście swoich praw z czarnymi parasolkami. Wiem bardzo dobrze, że jeśli jesteście razem, jesteście naprawdę uparci. Jeśli ci z góry i ci z boku widzą, że jakiejś sprawy nie chcecie oddać i jesteście gotowi się o nią starać, a nawet - nie przesadzam - walczyć, to wtedy ustępują" - powiedział szef Rady Europejskiej.

Zaznaczył, że dzisiaj 3 maja jest takie poczucie, że "w naszej ojczyźnie wszyscy zgadzają się co do joty jeśli chodzi o UE, że to jest drugi cud nad Wisłą". "Dzięki wam i waszej determinacji władza wie, gdzie jest większość i dlatego wy naprawdę macie na nią wpływ, nawet jeśli wydaje się ona wam czasami arogancka" - podkreślił. Dziękował zebranym, że "mimo czasami smutku i takich wzruszeń nie zawsze pełnych entuzjazmu, to jednak utrzymują ten wigor". Jak ocenił to jest "kapitalny fenomen".

Wspomniał b. prezydenta USA Billa Clintona, który powiesił sobie na ścianie hasło "Gospodarka głupcze". "To nie +gospodarka głupcze+ decyduje o tym, czy ludzie są szczęśliwi czy nie, ona ma znaczenie, ale decyduje coś istotniejszego, coś co jest w okolicy serca, duszy" - powiedział Tusk. Dodał, że "kwintesencją Zachodu jest to, że ludzie się lubią, szanują uśmiechają się do siebie".

Tusk nawiązał też do słów prezydenta Andrzeja Dudy o wpisaniu do konstytucji przynależności Polski do UE i NATO. "To, co dzisiaj usłyszeliśmy z ust polskiej władzy na temat konstytucji i UE uważam za ich zobowiązanie. Te słowa nie znikną, te słowa będą przypominane o tym, że konstytucja jest święta, o tym, że UE i nasza w niej obecność powinny mieć nasze gwarancje i dobrą pracę na rzecz tej Unii. Będziemy o tym - i wy mam nadzieję będziecie - codziennie przypominać, szczególnie dzień po wyborach" - mówił szef Rady Europejskiej.

"Niektórzy złośliwie to komentują, że +szmata+ stała się niebieskim, pięknym sztandarem na czas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wiecie kogo cytuję. To od was w dużej mierze zależy, czy to się zmieni znowu po wyborach, czy uda wam się wywrzeć taką presję, żeby z tych słów wynikały jakieś prawdziwe konsekwencję" - dodał Tusk.

Nawiązując do swojego wystąpienia, podkreślił, że to jest metoda na to, by od dziś szukać "tego +i+" przynajmniej w kwestii Europy, konstytucji i przyszłości dzieci. "Bo o tym właściwie chciałem dzisiaj mówić, że w tych trzech sprawach naprawdę Polacy muszą znaleźć wspólny język. Nie dlatego, że to jest moje zdanie i że w ten sposób ja ogram Kaczyńskiego, bo to naprawdę nie o to chodzi" - dodał.

Tusk zwrócił się też do obecnych na miejscu młodych ludzi. Podkreślał, że ma już długie doświadczenie i wynika z niego, że "rzeczy niemożliwe stają się możliwe, jeśli włoży się w to trochę wiary, energii i znajdzie się trochę ludzi, którzy podobnie myślą i nie trzeba używać przemocy do tego, by pokonać zło". Nawiązał też do dziedzictwa Solidarności, mówił, że nie był to tylko ruch, ale i filozofia.

"Myśmy siebie, ale i cały świat przekonali, że można zmienić system, dominację, hegemonię wydawałoby się takiego monstrum, które jest nie do pokonania i nie do obalenia. Ale było 10 mln ludzi, którzy zorganizowali się w kilka tygodni, a później władza wyprowadziła na nich czołgi, a w ich stronę nie padł nigdy ani jeden strzał. Wysłano plutony wojska i policji; zabito wiele osób, ta rewolucja trwała 8 lat. Zwyciężyli ci, którzy nikomu nie uczynili najmniejszej krzywdy" - zauważył Tusk.

Wskazał też na przykłady Nelsona Mandeli i Mahatmy Gandhiego; przekonywał, że oni - podobnie jak Lech Wałęsa - potrafili przekonać miliony ludzi do tego, że można robić dobre rzeczy przeciwko panoszącemu się złu, bez przemocy i bez kłamstwa. Jak dodał, choć widać, że internet jest dziś nadużywany przez osoby złe, a fikcja zaczyna przykrywać rzeczywistość, to od ludzi zależy, czy w sieci będzie rządzić kłamstwo czy prawda.

"Jeśli nie oddamy tej przestrzeni, to ona będzie tak przyzwoita , jak wy jesteście przyzwoici" - mówił Tusk. Zaznaczał, że nie można ulegać ponurym przepowiedniom i prognozom, że świat idzie nieuchronnie w złym kierunku. "On tam pójdzie, jeśli będziemy bezradni, albo pasywni, jeśli opuścimy ręce. Nie ma do tego żadnego powodu, uwierzcie mi, byliśmy w dużo gorszych opresjach niż dzisiaj. Mamy jakiś kłopot, ale sobie z nim przecież wspólnie poradzimy. Ludzie, nie z takimi bohaterami sobie radziliśmy" - oświadczył.

Dodał, że jeszcze jedna rzecz "mu leży na sercu" i dotyczy ona ekologii. Jak mówił, ma pewne wyrzuty sumienia z tym związane. Zapewnił, że gdy był premierem, to starał się w tym zakresie "nie robić rzeczy złych, ale trochę determinacji i wyobraźni mu zabrakło". Podkreślił, że zastanawiał się wówczas nad odnawialnymi źródłami i węglem; podkreślał, że jego obawy budził los górników.

Tusk wspominał też, że jednym z tematów był wówczas węgiel z Rosji. "Dzisiaj tak sobie uświadomiłem, że to jest niezwykle dziwna forma patriotyzmu: sprowadzać rosyjski węgiel z Donbasu, finansować imperialne pomysły prezydenta Putina, które zagrażają naszemu bezpośredniemu sąsiadowi i przyjacielowi - Ukrainie - i dawać mu 3,5 mld zł rocznie za ten węgiel z okupowanej części Ukrainy, i truć tym rosyjskim węglem polskie dzieci" - powiedział szef Rady Europejskiej.

Nawiązał także do stawianych mu - w czasie gdy kierował rządem - zarzutów, iż dąży do prywatyzacji Lasów Państwowych. Określił je mianem "jednego z pierwszych klasycznych fake news w polskiej polityce". Jak dodał, "nie miało ono nic wspólnego z faktami".

"Ja dopiero jakiś czas temu zrozumiałem, że oni się bardzo bali, że być może ktoś sprywatyzuje Lasy, bo od początku myśleli, żeby je wyciąć. To jest koszmar dopiero: straszyć Polaków, że ktoś Lasy sprywatyzuje, wziąć władzę, a następnie zabrać się za wycinanie lasów - i z taką pasją, z takim jakimś dość patologicznym zaangażowaniem. Nie umiem sobie tego, szczerze powiedziawszy, wyjaśnić, co te drzewa zrobiły niektórym politykom" - powiedział Tusk.

Przewodniczącemu Rady Europejskiemu odpowiadały okrzyki z tłumu: "Zostań z nami", "kochamy cię"; skandowano też: +Donald Tusk!"; wcześniej przed wejściem na UW jeden z uczestników wiecu krzyczał: "nie będzie pan nigdy prezydentem".

Po zakończeniu spotkania Tusk rozmawiał z Ewą Kopacz, Hanną Gronkiewicz-Waltz i Janem Krzysztofem Bieleckim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
Ze względu na ciszę wyborczą komentowanie zostało wyłączone.

Komentarze (16 komentarzy)

 • Lemingi XD 2019-05-06 15:43:55
  Do Gregorio: Zniewolony to masz chyba umysł. To forum grupuje chyba wszystkich wariatów, którzy snują tu swoje teorie, ale nie potrafią ich w żaden sposób potwierdzić.
 • Gregorio 2019-05-06 10:32:23
  jedyny polityk to Tusk ktorego boja sie pisiury , Kaczynski dazy do zniewolenia spoleczenstwa ,ci co nie beda przeszkadzac ,beda nosic broszki ,co roku dostana jakis ochlap do zmylki ,buduje wlasna elite spoleczenstwa , albo my albo oni musisz sie okreslic ,praca dla narodu ,bzdury ktore lubia powtarzac ,zwlaszcza gdy maja podwojne premie ,Szydlo juz czuje zapach truskawek ktore bedzie sprzedawac wPE.
 • Gość 2019-05-05 15:01:46
  Niech ten Tusk się nie kompromituje.
 • 123456 2019-05-05 11:03:38
  Do Tylko KOALICJA!: Przeeestań kolego, ty chyba męża stanu nie widziałeś. Tusk mężem stanu może być, ale w Niemczech, bo dla nich robi ogromną robotę. Masz przeprany mózg, ogarnij się
 • Mordo 2019-05-04 14:39:51
  Ten złodziej, kanalia i niemiecki agent bredzi coś o naszej Konstytucji???? Panie, dla pana kryminał do końca życia to byłby akt łaski!!!!
 • Sasza 2019-05-04 12:51:58
  Do bkb2: Dokładnie. Dlatego Żydzi 40 lat bładzili po pustyni aby skażeni duchem poddaństwa wymarli. Czas zbudować nową silną Polskę i odebrać nasze ziemie na wschodzie.
 • Bnjj 2019-05-04 11:28:36
  Opier.... polakow na 250mld zl i mamle cos o konstytucji
 • bkb2 2019-05-04 10:46:09
  PO nie wróci już do władzy !!! Polacy zaczynają odkrywać swoją prawdziwą tożsamość i historię z okresu Zaborów, odzyskania Niepodległości i II Rzeczpospolitej. Co roku umiera w Polsce 400 000 najbardziej zdegenerowanych komunizmem i sowietyzmem. Ludzi którzy urodzili się tuż przed w czasie i zaraz po II Wojnie Światowej ...W czasie 4 letniej kadencji Sejmu jest to 1,6 mln a 8 letniej 3,2 mln czyli prawie 10 % społeczeństwa. Postkomun rzuciła już wszystko na jedną a szalę organizując strajki, sprowadzając Tuska i kogo tylko się da do pomocy, łącząc się w koalicję gdzie jest kompletne "mydło i powidło"... Na obchodach Konstytucji 3 Maja tuż obok władz PIS i Prezydenta pojawił się Pawlak... To znak że PSL się rozpada... Pójcie z koalicją i poglądami lewackimi LGBT jest wyrokiem śmierci dla tej ostatniej komunistycznej formacji politycznej... PIS nie wygra tylko II kadencji ale wygra także III kadencję w 2023 roku....Polska ma gigantyczne zadania na wschodzie. Przyszedł czas na jednoznaczne zneutralizowanie Rosji... Coraz bardziej jestem przekonany że Zachód pozwolił Rosji zagarnąć Krym i Donbas, aby teraz przez długi czas wywierać presję na Rosję i doprowadzić ją do kompletnego rozkładu. Już 20 mln Rosjan żyje poniżej progu ubóstwa, już w co trzeciej rodzinie rosyjskiej ludziom brakuje pieniędzy na zakup butów.... Łukaszenka choć jest dyktatorem odciąga jak może integrację z Rosją z każdym rokiem coraz więcej Białorusinów wyjeżdża do pracy i na studia do Polski i innych krajów
 • Tylko KOALICJA! 2019-05-04 01:57:03
  PAN Premier Donald TUSK to prawdziwy Mąż Stanu - przyjechał i POZAMIATAŁ prawactwo w kilku zdaniach. Stąd taki straszny ból czterech liter w komentarzach. Nie mają nikogo, kto mógłby się jemu równać. MA MÓJ GŁOS! #Tusk2020
 • Adria Poznań 2019-05-03 23:17:15
  Pan Tusk nie rządził tylko 8 lat ! Obalił rząd Olszewskiego ... "Panowie policzmy głosy" . Sponsorowany przez CDU !? Został tak samo wykreowany jak Macron. Wzór cnót dla młodych ..... ?? Wolne media za jego rządów i akcja ABW w Wprost ! LOT skończmy z tradycją .... klientów przejmie Lufthansa i biedny Polak będzie latał po zachodnich cenachREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.