Powołanie w Sejmie stałej komisji ds. klimatu, która będzie partnerem dla Ministerstwa Klimatu - to jeden z postulatów posłów Koalicji Obywatelskiej, przedstawionych na konferencji prasowej w Sejmie 21 listopada.
Posłowie KO poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że złożyli do marszałka Sejmu projekt uchwały o kryzysie klimatycznym. - Proponujemy w niej trzy główne postulaty - po pierwsze - aby Sejm przyjął stanowisko, że Polska znajduje się w stanie kryzysu klimatycznego; po drugie - aby przyjąć bardzo szybko pakiet działań, by wyjść z tego kryzysu; po trzecie - aby przyjąć datę dojścia do neutralności klimatycznej - mówiła posłanka Urszula Zielińska (KO). Dodała, że oni proponują tę datę jako 2050 rok, ale - jak zastrzegła - są "otwarci na dyskusję".
Współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz (KO) powiedziała, że potrzebujemy ambicji oraz odwagi, aby wprost powiedzieć, że Polska jest w stanie kryzysu klimatycznego. - Potrzebujemy odwagi, aby odejść od paliw kopalnych i stworzyć nowe, zielone, stabilne miejsca pracy, oparte o rozwój energii ze źródeł odnawialnych - mówiła.
- Ta uchwała o stanie kryzysu klimatycznego będzie jasnym kierunkiem, wyznaczonym przez Sejm, że w Polsce mamy kryzys klimatyczny, że on nas dotyka - oświadczyła Tracz.
Podkreśliła też, że posłowie KO chcą powołania w Sejmie stałej komisji ds. klimatu, która będzie partnerem dla Ministerstwa Klimatu. Proponują też powołanie rady klimatycznej, złożonej z niezależnych ekspertów, którzy ustalą kroki, jakie należy podjąć w celu przeprowadzenia transformacji klimatycznej.
- Z wielką radością przyjęliśmy powołanie Ministerstwa Klimatu, a jeśli jest takie ministerstwo, to znaczy, że z klimatem jest problem - powiedział poseł Bartłomiej Sienkiewicz (KO). - Liczymy na dobrą współpracę z rządem ponad podziałami - dodał. Posłowie KO liczą, że PiS poprze ich uchwałę.