Kryzys w Inspekcji Weterynaryjnej może uderzyć w eksport polskiej żywnościPAP/KM - 26 kwietnia 2019 15:15


Kryzys kadrowo-finansowy w Inspekcji Weterynaryjnej po raz pierwszy może uderzyć w eksport polskiej żywności - powiedział prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz. Dodał, że w ostatnich 5 latach zasoby kadrowe służby weterynaryjnej skurczyły się o 20 proc.

- Grozi nam załamanie eksportu polskiej żywności. Jest to efekt katastrofalnej sytuacji kadrowo-finansowej Inspekcji Weterynaryjnej, której dramatyczną sytuację potwierdzili unijni audytorzy, którzy kontrolowali system bezpieczeństwa żywności w Polsce - powiedział szef KRLW.

{twitter;https://twitter.com/izba_lek_wet/status/1121736501057019905}

- Komisja Europejska, która opublikowała raport z wynikami przeprowadzonego w lutym audytu nt. przestrzegania przez Polskę unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności w związku z publikacjami dziennikarskimi pokazującymi proceder nielegalnego uboju zwierząt bez nadzoru lekarsko-weterynaryjnego, stwierdziła znaczny niedobór lekarzy weterynarii na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii co wpływało na liczbę kontroli, które czasami nie były wykonywane - zaznaczył Łukaszewicz.

Dodał, że w raporcie zwrócono uwagę na potrzebę poprawy sytuacji kadrowej i podniesienie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wynagrodzeń za czynności urzędowe wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii."

Łukaszewiczowi wtórował prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Wolnej Praktyki "Medicus Veterinarius" Jacek Sośnicki,

- Stany Zjednoczone postawiły polskiemu rządowi ultimatum w sprawie zatrudnienia ok. 50 lekarzy weterynarii do nadzoru zakładów mięsnych eksportujących do USA. Jeżeli się to nie uda, w połowie lipca Amerykanie wprowadzą embargo na polską wieprzowinę. Embargo ze strony USA może przynieść efekt domina i mogą dołączyć się do niego kolejne państwa - dodał.

Ekspert wskazał, że w samym 2018 r. eksport ten wart był 631 mln zł.