PARTNERZY PORTALU

Kukiz'15 chce nowelizacji prawa o opiekunach osób niepełnosprawnych. Jakie ma szanse?

W prezentacji projektu ustawy uczestniczył współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (fot.:ruchkukiza.pl)
  • Autor: GP
  • Dodano: 22-09-2016 12:56
  • Aktualizacja: 22-09-2016 12:57

• Posłowie Kukiz'15 zgłosili nowelizację, która ma zmienić pojęcie ubezwłasnowolnienia i ułatwić jego stosowanie opiekunom osób niepełnosprawnych intelektualnie.
• Ku niezadowoleniu formacji, w Sejmie pojawił się wniosek o odrzucenie tego projektu.
• Paweł Kukiz argumentował, że jedynym powodem tego wniosku jest fakt, że to Kukiz'15 zaproponował pomysł.

Klub parlamentarny Kukiz'15 przekonuje, że PiS po raz kolejny próbuje zablokować inicjatywę formacji Pawła Kukiza. W czasie XXVI posiedzenia Sejmu pod głosowanie będzie poddawany projekt ustawy o opiekunach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Tę propozycję zgłosili politycy Kukiz'15.

- Projekt, na który zainteresowani czekali ponad dziesięć lat, został złożony w Sejmie w porozumieniu ze środowiskiem rodziców osób niepełnosprawnych i Stowarzyszeniem „Bardziej kochani”. W prezentacji projektu ustawy uczestniczył współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - referowali działacze Kukiz'15 na swoim blogu poświęconym aktywności klubu parlamentarnego.

Paweł Kukiz w mediach społecznościowych argumentował, że jedynym powodem, dla którego projekt jeszcze nie trafił pod obrady jest fakt że to Kukiz'15  jest jego autorem.

Co więcej głosowanie może zakończyć się odrzuceniem propozycji.

- Ten projekt nie pociąga za sobą żadnych kosztów - pisał na Facebooku Kukiz. - Chodzi o to, żeby nie trzeba było zawsze ubezwłasnowolniać niepełnosprawnych intelektualnie, tylko wprowadzić mniej restrykcyjne rozwiązanie przez opiekuna medycznego albo prawnego. Teraz wielu rodziców by zabrać niepełnosprawne dziecko np. do dentysty musi za każdym razem iść do sądu albo je całkowicie ubezwłasnowolnić. Dlaczego PiS chce odrzucić ten projekt? Bo to nie jest ich projekt!

W Telewizji Republika Agnieszka Scigaj (Kukiz'15), inicjująca nowelizację, przypominała:

- Projekt ten pozwalałby opiekunom, czy też osobom niepełnosprawnym, uniknąć drastycznego ograniczenia ich wolności - mówiła. - To dotyczy prostych życiowych spraw np. wizyty u dentysty.

Poseł zaznaczała, że ubezwłasnowolnienie, które teraz trzeba uzyskać (nawet w tak błahych sprawach) jest bardzo problematyczne dla tych, którzy opiekują się niepełnosprawnymi intelektualnie.

Odrzucenie propozycji Kukiz'15 może być końcem prac nad całym zagadnieniem. - To blokuje prace w komisji nad naszym rozwiązaniem - referowała.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • aka 2016-09-24 09:20:14
    autor wypisuje bzdury, duby smalone. Sad moze na wniosek podopiecznego ustanowic rodzica kurtatorem dajac mu komptencje reprezentowani podopiecznego . Notariusz moze wystawic pelnomocnictwo jak wyzej. NIkt nigdy ubezwlasnowalnia z powodu wizyty u dentysty. Prawdziowym powodem zabiegow o zmiane ubezwlasnowlnienia na wspomaganie jest chec wyrwania niepelnopsprawnych z rodzin . Razem z ich ew majatkami ktore zasila konta panstwowych, koscielnych i prywatnych instytucji opiekunczych.
  • pani_w_okularach 2016-09-22 14:32:27
    OPIEKUNOWIE HARUJA ZA DARMO, JAKOŚ tUSK I RESZTA PAJACÓW NIE UWAŻALI OPIEKUNÓW ZA LUDZI, KTÓZY MAJĄ PRAWA,GDYBY NIE ZLODZIEJSTWO PLATFUSOW, STARCZYLOBY DLA WSZYSTKICH

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.173.57.202]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!