W woj. lubuskim dla chorych na COVID-19 jest przygotowanych 1 150 łóżek w szpitalach. W poniedziałek zajęte były 483 z nich. Na 82 łóżka wyposażone w respiratory pacjenci byli tego dnia leczeni na 60 – poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w województwie potwierdzono w poniedziałek 96 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2; był też jeden zgon osoby chorej na COVID-19, która miała choroby współistniejące.
Zieleński przekazał PAP, że w Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze leczonych jest obecnie 32 pacjentów, w tym 17 na łóżkach respiratorowych. To osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego.
Pacjenci z COVID-19 przebywają również z kilku innych lecznicach w regionie wyznaczonych przez wojewodę do walki z pandemią tej choroby. To lecznice w Gorzowie, Drezdenku, Sulechowie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i w Skwierzynie.
W Lubuskiem pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały 27 grudnia zeszłego roku szpitale w Gorzowie i w Zielonej Górze. Łącznie z nimi, w całym regonie w program szczepień zaangażowanych jest obecnie 19 tzw. szpitali węzłowych, do których łącznie dowieziono dotychczas ponad 4 tys. dawek szczepionki.
"Łańcuch dostaw medykamentu do województwa z Agencji Rezerw Materiałowych biegnie przez hurtownie farmaceutyczne, które posiadają odpowiednie urządzenia chłodnicze i przygotowany do dystrybucji szczepionek personel. Placówki szczepiące pacjentów składają zamówienia w każdy czwartek, natomiast dostawa realizowana jest co poniedziałek" - powiedział Zieleński.
Dodał, że dotychczas nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości związanych z realizacją dostaw szczepionek do szpitali i ich wykorzystywaniem.
Zgodnie z informacjami rządu, w poniedziałek do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki firm Pfizer-BioNTech. W 6 027 punktach szczepieniami zajmuje się 7 517 zespołów. Do niedzieli wieczorem zaszczepiono prawie 50,5 tys. osób.
Grupa zero, szczepiona w pierwszej kolejności, liczy ok. miliona osób (pracownicy medyczni, aptek, DPS-ów), a grupa pierwsza - ok. 10 mln (seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele). Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.