W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest obecnie przygotowanych 1145 łóżek. Według stanu na piątek zajętych było 598 z nich. Na 87 łóżek z respiratorami pacjenci byli tego dnia leczeni na 47 - poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
W piątek w woj. lubuskim potwierdzono 427 nowych zakażeń, zmarło 27 osób, w tym 20 na COVID-19, a siedem miało choroby współistniejące. Najwięcej zakażeń w skali regionu potwierdzono w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. - odpowiednio 77 i 76 - przekazało Ministerstwo Zdrowia.
W szpitalu tymczasowym w nowo wybudowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze leczonych było w piątek 42 pacjentów, w tym 14 na łóżkach respiratorowych. To osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego.
"Województwo lubuskie, podobnie jak i pozostałe przygotowuje się do wdrożenia programu szczepień przeciwko COVID-19. Prace prowadzi regionalny oddział NFZ w Zielonej Górze. Zgodnie z przyjętym przez rząd Narodowym Programem Szczepień, etap przygotowawczy, czyli zapewnienie placówek, w których mają zostać przeprowadzone szczepienia, zakończyć ma się do końca roku" - powiedział PAP Zieleński.
W Lubuskiem decyzjami wojewody do opieki nad pacjentami z COVID-19 zostało wyznaczonych kilka szpitali. Po otwarciu szpitala tymczasowego w Zielonej Górze do końca roku ma zostać w nich zwolnionych około 180 łóżek covidowych.
Jak poinformowała w piątek lubuska policja, w akcję oddawania osocza ozdrowieńców włączyli się policjanci. W gorzowskiej jednostce oddało je dotąd kilkunastu funkcjonariuszy. To policjanci, którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i chcą pomóc osobom, które potrzebują przeciwciał w walce z chorobą.
"Wśród kilkunastu policjantów są tacy, którzy oddali osocze już dwa razy i nie zamierzają na tym poprzestać. Kolejni policjanci czekają na to, by podzielić się cząstką siebie jeszcze przed świętami" - napisano w komunikacie.
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie one są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
By oddać osocze należy być wieku od 18 do 65 lat, ważyć co najmniej 50 kg. Można to zrobić co najmniej po 14 dniach od zakończenia izolacji.