Mariusz Błaszczak uzasadnił duże siły policji i barierki podczas miesięcznicy smoleńskiejGP - 11 lipca 2017 09:31


Mariusz Błaszczak (MSWiA) uzasadnił dużą obecność policji przy miesięcznicy smoleńskiej (10 lipca) groźbami ze strony przeciwników. Zapewnił, że póki groźby przerwania spotkania będą, póty będzie policja.

• - W odróżnieniu od tego co działo się miesiąc temu nie zablokowano religijnej uroczystości - mówił w radiu we wtorek (11 lipca) Mariusz Błaszczak.

• Dużą obecność policji polityk uzasadnił groźbą ze strony oponentów miesięcznicy, że spróbują zablokować spotkanie.

• Do konfrontacji nie doszło. W poniedziałek, jak co miesiąc, do zwolenników przemówił Jarosław Kaczyński.

 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, będąc prominentnym działaczem Prawa i Sprawiedliwości praktycznie nie opuszcza spotkań w Warszawie w 10 dzień każdego miesiąca. 11 lipca, po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, mówił o zajściach na warszawskiej starówce:

- W odróżnieniu od tego co działo się miesiąc temu nie zablokowano religijnej uroczystości - powiedział w Polskim Radiu polityk PiS. - Policja więc nie musiała interweniować, jak miesiąc temu. - Polityk był zadowolony, że wzmocniona obecność funkcjonariuszy pozwoliła uniknąć ewentualnej konfrontacji. Zaznaczył, że doszło do pewnych interwencji, ale nie były one dominujące.

- Zostały zatrzymane 44 osoby, w sprawie których będą skierowane wnioski do sądu - dodawał Mariusz Błaszczak. W przypadku zatrzymanych sądy rozpatrzą wykroczenia i zakłócanie uroczystości religijnej

Czy potrzebne są tak duże zabezpieczenia?

Jak można było zauważyć, także w relacjach medialnych, wczorajsze spotkanie wieczorne zabezpieczała duża liczba funkcjonariuszy policji. Służby dla zachowania porządku zdecydowały się nawet na ogrodzenie terenu przed Pałacem Prezydenckim barierkami.

Czytaj też: Władysław Frasyniuk mówił w czasie miesięcznicy do lidera PiS

Praktycznie przez cały dzień w poniedziałek przygotowywano się na wieczór. Stanisław Gawłowski np. dzielił się ze w mediach społecznościowych zdjęciami przygotowywanych barierek, nie zapomniał też wyliczyć, ile MSWiA kosztuje takie działanie:

- Władza z PiS płotem odgradza się od Polaków. Do tego zabezpieczana przez policję. Ten pokaz buty i arogancji kosztował 3,5 mln zł!

{media;36919;Płotki i barierki, w poniedziałek nim zaczęła się miesięcznica smoleńska, źródło: twitter.com/StGawlowski;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/69/19/036919.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/69/19/036919_r2_940.jpg}

Mariusz Błaszczak odpowiedział na to we wtorek (11 lipca).

- Każde uroczystości są ochraniane przez policję. Policja zabezpieczała miesięcznicę smoleńską już 87 razy. Wcześniej takie zabezpieczenia nie były konieczne. Tym razem były, bo mówiono, że podjęta będzie próba zablokowania manifestacji.

Dla szefa MSWiA obecność policji będzie uzasadniona w każdy 10 dzień miesiąca. - Chcą awantury i rozlewu krwi, wczoraj ponieśli porażkę - skonkludował temat miesięcznicy smoleńskiej Błaszczak.

Kaczyński mówił do ludzi

W poniedziałek wieczorem, wobec sytuacji organizatorzy, kontrmanifestacji zdecydowali się ustąpić i nie blokować przemarszu zwolenników PiS. Jarosław Kaczyński, mimo ustąpienia Obywateli RP (głównej formacji, która stara się sprzeciwiać przemarszom smoleńskim), mówił w poniedziałek:

- Ci którzy, próbują odebrać nam prawa obywatelskie, którzy próbują odebrać prawa katolikom, Kościołowi, pewnie sądzą, że będę się nimi zajmował. Nie proszę państwa, ja im tylko podziękuję, bo dawno takiej frekwencji nie było, i w katedrze i tutaj. Dawno nie było tylu księży koncelebrujących mszę. Także mogę powiedzieć: dziękuję.

Więcej o wystąpieniu prezesa PiS przeczytasz tutaj.