PARTNERZY PORTALU

Marszałek Sejmu: z decyzją ws. publikacji list poparcia dla kandydatów do KRS poczekam do wyroku TK

Mamy zbieg przepisów, które mówią w tej samej sprawie o czymś zupełnie innym - mówi marszałek Elżbieta Witek (Fot. Youtube)

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę, że z decyzją ws. publikacji list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa poczeka do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

  • Zapytana w środę przez dziennikarzy o kwestię publikacji list poparcia dla kandydatów do KRS marszałek Sejmu oświadczyła, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.
  • Pytana, czy z decyzją poczeka do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Witek odpowiedziała: "w tej chwili nie mam innego wyjścia". "Pozostało tylko czekać na rozstrzygnięcie TK" - dodała.
  • Mam z jednej strony wyrok NSA, który uchyla w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu - to nie jest wyrok nakazujący publikację, tylko uchylający w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Jednocześnie mam aż trzy wnioski prezesa UODO zakazujące mi publikowania tej listy.

Wcześniej, podczas śniadania prasowego z dziennikarzami, Witek przekazała, że ws. list poparcia do KRS "zrobi to, co rozstrzygnie TK".

W późniejszej wypowiedzi dla dziennikarzy marszałek zaznaczała, że "to nie jest proste, mamy zbieg przepisów, które mówią w tej samej sprawie o czymś zupełnie innym".

"Mam z jednej strony wyrok NSA, który uchyla w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu - to nie jest wyrok nakazujący publikację, tylko uchylający w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Jednocześnie mam aż trzy wnioski prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazujące mi publikowania tej listy do czasu rozstrzygnięcia przez niego tej sprawy, dlatego że włączył się dodatkowy podmiot, który zakwestionował upublicznianie jego danych osobowych. Otrzymałam też z Trybunału Konstytucyjnego informację, że Trybunał zajmie się sprawą stwierdzenia zgodności z konstytucją (przepisu) ustawy (o KRS dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady)" - wskazywała marszałek Sejmu.

W sierpniu grupa posłów PiS zaskarżyła do TK przepis ustawy o KRS dotyczący ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Posłowie do skargi dołączyli wniosek o zabezpieczanie "tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

Witek przekazała, że w piątek otrzymała z TK pismo z prośbą o przygotowanie w ciągu 30 dni stanowiska w sprawie skargi posłów PiS. Jak podkreśliła, najprawdopodobniej 29 sierpnia stanowisko trafi do komisji ustawodawczej.

Wybór przez Sejm 15 członków sędziów KRS na czteroletnią kadencję odbył się w marcu ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia 2018 r. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów i co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Wpłynęło 18 kandydatur.

Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

Skargę na odmowę przez Kancelarię Sejmu udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS - zawierających wykaz obywateli i sędziów popierających te zgłoszenia - złożyła posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Kiedy warszawski Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, ta odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!