MEN pomoże uczniom poszkodowanym w nawałnicachPortalSamorzadowy.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT - 29 sierpnia 2017 11:00


Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratoria od pierwszych dni włączyły się w pomoc dzieciom i młodzieży poszkodowanym przez nawałnice.

• W nawałnicach uszkodzeniu uległo ok. 200 placówek oświatowych. Najwięcej w Wielkopolsce, Pomorzu i na Warmii i Mazurach.

• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna, wsparcie materialne i rzeczowe, to niektóre z działań podjęte przez minister edukacji Annę Zalewską oraz kuratorów oświaty na rzecz dzieci i uczniów po przejściu sierpniowych nawałnic.

• MEN przeznaczył 5 mln na zasiłki, wyjazdy i zajęcia terapeutyczne dla poszkodowanych dzieci.

Jak wynika z informacji przekazanych MEN przez kuratorów oświaty, w wyniku nawałnic, jakie 11 i 12 sierpnia br. przeszły nad Polską, uszkodzonych zostało prawie 200 placówek oświatowych. W czterech szkołach rozpoczęcie zajęć przełożono przynajmniej o tydzień.

PortalSamorządowy dowiedział się, że już w sobotę, 12 sierpnia od wczesnych godzin porannych, kuratorzy, na prośbę Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej podjęli działania wobec dzieci i młodzieży szkolnej, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic. W pierwszej kolejności zapewniono im opiekę psychologiczno-pedagogiczną. W szczególności pomoc taką uzyskali uczestnicy tragicznego obozu harcerskiego w Suszku, jak również ich rodziny. Minister wraz z Grzegorzem Wierzchowskim, łódzkim kuratorem oświaty uczestniczyli w sobotnim posiedzeniu sztabu kryzysowego w Łodzi, zapoznając się ze skutkami nawałnic.

Czytaj tez: Jaka pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice?

W tym czasie Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty była obecna na terenie obozu w Suszku, a także w Nowej Cerkwi, miejscowości, do której ewakuowano dzieci. Kurator z Gdańska z kolei odwiedziła szpital w Chojnicach i Kościerzynie, do którego trafiła największa liczba poszkodowanych podczas nocnej wichury.

Kurator zorganizowała dodatkową pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i wychowawców poszkodowanych w wyniku nawałnicy na terenie województwa. Dzięki informacjom przekazywanym do kuratorium przez samorządowców, znano dokładne potrzeby uczniów z terenu województwa. Pozwoliło to na zorganizowanie skuteczniejszej pomocy. Podobnie współdziałały z samorządami kuratorzy oświaty w województwach, w których pojawiły się zniszczenia po wichurach.

Cały artykuł czytaj tutaj.