PARTNERZY PORTALU

Minister Jurgiel powołał grupę monitorującą suszę rolniczą

Największa susza występuje w uprawach zbóż jarych, odnotowano ją w 76. gminach na terenie sześciu województw (fot. minrol.gov.pl)
  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • Dodano: 15-06-2016 10:16
  • Aktualizacja: 15-06-2016 11:02

• Polska boryka się z problemem suszy.
• Największa susza występuje w uprawach zbóż jarych, odnotowano ją w 76. gminach na terenie sześciu województw.
• Minister Krzysztof Jurgiel powołał Grupę Zadaniową ds. monitoringu suszy rolniczej pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, największa susza występuje w uprawach zbóż jarych. Odnotowano ją w 76. gminach na terenie sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja na glebach lekkich niż na ciężkich.

W 56. gminach tych samych województw odnotowano również suszę rolniczą w uprawach krzewów owocowych. W 15. gminach trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego susza występuje także w uprawach truskawek.

W związku z tą sytuacją minister Krzysztof Jurgiel powołał Grupę Zadaniową ds. monitoringu suszy rolniczej pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Głównym jej zadaniem będzie analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem suszy rolniczej na terytorium Polski oraz przygotowywanie propozycji rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków występowania suszy dla producentów rolnych, w tym mechanizmów pomocowych.

We wtorek (14 czerwca) w resorcie rolnictwa odbyło się także posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz też: PiS idzie jak burza. Ale to, co udało się Kukiz15 '15, to niespodzianka

Minister podkreślił, że na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzony jest System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce. System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych. Za szkody uważa się obniżenie wielkości plonów o 20 proc. z powodu suszy na obszarze gminy w danym roku, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

W spotkaniu, poza stałymi członkami zespołu, uczestniczyli również eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [100.26.182.28]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!