REKLAMA

Opozycja o konwencji PiS: ma przykryć fakt, że partia buksuje w miejscu

 • Autor: PAP/rs
 • 15 grudnia 2018 15:06
Opozycja o konwencji PiS: ma przykryć fakt, że partia buksuje w miejscu (Fot. pis.org.pl)

Przekaz konwencji PiS był pusty i obły, był to obraz trwania i potykania się ekipy rządzącej o własne nogi; rządzący postanowili przykryć pięknymi dekoracjami i pustosłowiem to, że są jak samochód, który wpadł w błoto i buksuje w miejscu - uważa liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 • Bardzo to było puste, bardzo obłe. Dużo było haseł, że będziemy zarabiać jak obywatele krajów zachodniej Europy, ale to już było, i to wiele razy - skomentowała konwent PiS Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
 • Dla PiS druga kadencja rządów powinna pozostać w sferze marzeń, a sama partia powinna być tylko abstrakcją - podkreślił rzecznik PSL Jakub Stefaniak.
 • Podczas konwencji PiS zabrakło odniesienia do palących problemów społecznych, np. protestów pracowników sądów - ocenił wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Premier Morawiecki mówił podczas sobotniej konwencji, że celem PiS jest zapewnienie Polakom życia na poziomie europejskim. Zapowiedział, że na początku przyszłego roku zaprezentuje nowy program wyborczy, którego postulaty będą koncentrować się wokół trzech punktów: Europy, wyższych płac i modernizacji Polski.

Politycy PiS krytykowali też PO, zarzucając politykom tej partii brak wiarygodności. "Oni nie są wiarygodni, nie dotrzymują słowa, oni przede wszystkim - to trzeba podkreślić - tolerują zło, także zło w tej wielkiej skali" - mówił Kaczyński.

Nowoczesna: diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni

"Bardzo to było puste, bardzo obłe. Dużo było haseł, że będziemy zarabiać jak obywatele krajów zachodniej Europy, ale to już było, i to wiele razy. Było krytykowanie i straszenie Platformą Obywatelską, ale to też stały element przekazu PiS" - podkreśliła w rozmowie z PAP Lubnauer.

Według niej PiS działa zgodnie z zasadą: "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni".

"PiS mówi niby dobrze o UE, ale przeciw Polsce na skutek ich polityki uruchomiono art. 7, a rząd wykonuje wiele działań skierowanych przeciw UE. Zatem +praworządność+ u Prawa i Sprawiedliwości oznacza dokładnie coś odwrotnego. Słowem często poruszanym podczas konwencji była +modernizacja+, podczas gdy inwestycje rekordowo zwolniły w ubiegłym roku. Zardzewiała stępka i słupek na płazy tego nie zmienią. Oni są w tym wszystkim niewiarygodni. Gdybym miała to podsumować, to Morawiecki pokazał, że on naprawdę wierzy, że tak jak w przypadku reklamy z Chuckiem Norrisem, Polacy są tak głupi, że to kupią" - powiedziała Lubnauer.

Oceniła, że konwencja "była działaniem ratunkowym, bo nawet CBOS wskazuje, że społeczeństwo zauważyło sprawę afery KNF". "PiS wiedząc, że ma kryzys postanowiło przykryć go pięknymi dekoracjami i pustosłowiem. Oni nie mają pomysłu, jak wprowadzać reformy dot. służby zdrowia, czy rzeczywistych zmian usprawniających wymiar sprawiedliwości. Oni teraz już tylko trwają" - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

"Konwencja PiS to był obraz trwania i potykania się władzy o własne nogi. Wszyscy spodziewali się, że będzie bardzo konkretny przekaz dotyczący sprawy podwyżki cen prądu. Tymczasem tego nie było, a jedna z ważniejszych instytucji wskazała, że o 60 proc. wrosły w ostatnich trzech latach koszty życia rodzin podczas gdy płace wzrosły tylko o 20 proc. To pokazało, że Polakom żyje się trudniej. Oznacza to, że PIS już buksuje. Ta konwencja była próbą zamaskowania tego, że władza buksuje w miejscu, jak samochód, który wpada w błoto" - oceniła Lubnauer.

PSL: dla PiS druga kadencja powinna pozostać w sferze marzeń

Dla PiS druga kadencja rządów powinna pozostać w sferze marzeń, a sama partia powinna być tylko abstrakcją - podkreślił  rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Słuchając słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stwierdzam, że rodzi nam się taki "PZPR bis" - dodał.

Stefaniak odniósł się do słów Kaczyńskiego, że PiS musi stać się partią marzeń Polaków. "Fajnie by było. Jeśli chcą iść tą drogą, to bardzo się cieszę - być może to jest dobry trop, żeby PiS stało się partią abstrakcyjną" - stwierdził. Dodał, że dla PiS druga kadencja powinna pozostać właśnie w sferze marzeń.

"Jak słyszałem Kaczyńskiego, to stwierdzam, że rodzi nam się taki +PZPR bis+. Te wątki, które raczył poruszyć szanowny pan prezes, cudownie wpisywały się w retorykę Władysława Gomułki - partia, która jest przewodnią siłą narodu, wrogowie polityczni. Po trzecie - jak słyszymy prezesa, który mówi, że z ufnością trzeba patrzeć w przyszłość i iść słuszną drogą - to już jest żywy cytat z Gomułki" - zaznaczył rzecznik PSL.

Jak zauważył, rząd Morawieckiego jest oceniany najgorzej od 2015 r. Przywołał również najnowszy sondaż CBOS, według którego rząd odnotował w ciągu ostatniego miesiąca spadek poparcia o 8 pkt. proc. (obecnie 34 proc.) i poparcie to jest najmniejsze, odkąd premierem został Morawiecki. "Skoro w rządowym CBOS-ie spada poparcie, to widać, że w partii musi być duża panika" - podkreślił.

Według Stefaniaka Morawiecki mówił podczas sobotniej konwencji dokładnie to samo, co w Sejmie podczas dyskusji nad wotum zaufania oraz wotum nieufności. "Zaczyna się powtarzać, widać, że nie ma zupełnie pomysłu na to, jak przemawiać do ludzi" - ocenił rzecznik PSL. Odnosząc się do słów Morawieckiego, że w Polsce bije serce Europy, powiedział: "Bije, ale nie pełną piersią, tylko smogiem".

Pytany, co myśli o twierdzeniu premiera, że Polska jest przykładem dla Europy, Stefaniak ocenił, że jeśli już, to "przykładem tego, czego nie robić". "Jak w soczewce skupiamy wszystkie złe rzeczy, które kraj, członek UE może robić. To jest być może jakaś zasługa Morawieckiego, ale myślę, że niekoniecznie o to Polakom chodzi, żeby skupiać negatywne cechy" - dodał.

Kukiz'15: zabrakło odniesienia do palących problemów społecznych

Podczas konwencji PiS zabrakło odniesienia do palących problemów społecznych, np. protestów pracowników sądów - ocenił wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Przyznał, że o zmianach w Kpc, które zapowiadał minister sprawiedliwości, "słyszymy od dłuższego czasu".

Rzymkowski ocenił, że "podczas konwencji zabrakło odniesienia się do palących problemów społecznych, braku podwyżek w budżetówce". W tym kontekście wymienił trwające od poniedziałku protesty pracowników sądów, którzy domagają się wyższych płac. "Za chwilę będą kolejne grupy szły na L4" - stwierdził wiceszef klubu Kukiz'15.

Odniósł się również do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd po raz kolejny wyciąga rękę do konkurentów politycznych, zaprasza do współpracy dla dobra Polski; "możemy się różnić, ale niech to będzie spór na programy" - mówił szef rządu.

"Przy każdym projekcie, który ja składam, występuję z prośbą o współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Na 10 tego typu projektów, które złożyłem, w dwóch przypadkach rzeczywiście była współpraca" - powiedział Rzymkowski. Dodał, że w piątek udało się uchwalić ustawę - Prawo o notariacie, którą zgłosił. "Pełna otwartość, ale żeby to było szczere" - dodał.

Rzymkowski ocenił również zapowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który mówił, że MS ma projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego, zmierzające do tego, by przyspieszyć bieg postępowań sądowych.

"Zapewnienie o zmianach w Kpc słyszymy od dłuższego czasu. Nawet projekty ustaw, które zapewniały Kodeks postępowania cywilnego - mojego autorstwa - były mrożone od roku, tylko i wyłącznie po to, żeby się znalazły w dużej nowelizacji Kpc" - powiedział. "Trzy lata zajęło rządowi przygotowanie nowelizacji, która rzeczywiście może być reformą wymiaru sprawiedliwości, ale jak Tomasz - jak nie dotknę, nie uwierzę; muszę zobaczyć ten projekt" - powiedział poseł Kukiz'15.

Oceniając informację Ziobry, że w tym roku prokuraturze udało się zabezpieczyć mienie należące do przestępców w wysokości ponad 2 mld zł, Rzymkowski powiedział: "to jest bardzo oddziałujące na świadomość zwykłego Polaka - dana statystyczna, ale absolutnie nie mówiąca o sprawności polskiego wymiaru sprawiedliwości". "Gdyby minister sprawiedliwości przedstawił, ile spraw wpływa, a ile wypływa z polskich sądów i przedstawił statystykę za 2017 r. i np. za 2015 r., to nie miałby tęgiej miny" - powiedział.

Rzymkowski odniósł się również do słów premiera, który mówił o dbałości o politykę zagraniczną Polski. Zarzucił, że nie odniósł się on do faktu, że w obwodzie lwowskim 2019 r. będzie rokiem Stepana Bandery - przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej oraz rokiem samej OUN. "To też gigantyczny sukces dyplomacji polskiej, Himalaje" - ironizował poseł Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • PiS aferzyści, gazownicy! 2018-12-16 14:11:38
  Do AferaGazowa PiS Podkarpa : Tak tylko samorząd musi doliczyć VAT, budżety miast tego obciążenia nie wytrzymają (należy przyjąć uchwalę uwzględniając powyższy podatek) , nie będziemy łamać prawa jak chce tego PiS, jesteśmy pełnoprawnymi członkami UE Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT .UE (TUSE)z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 powyższe działania marketingowe wykroczyły poza zwykłe formy sprzedaży skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów jest podatnikiem podatku VAT.
 • kolejorz 2018-12-16 12:54:41
  Jeżeli PiS boksuje w miejscu to znaczy, że w każdej chwili może na kręcących się kołach ostro ruszyć do przodu zwłaszcza gdy opozycja podsypuje coraz więcej piasku pod te boksujące koła.
 • AferaGazowa PiS Podkarpa 2018-12-16 12:08:19
  Kolejna afera przekształceń gruntów autorstwa PiS z dzierżaw wieczystych w prawo własności, teraz samorządy są zobligowane do zmniejszenia bonifikaty i podjęcia uchwały w związku z przekształceniem praw wieczystych w prawo własności, ponieważ nie chcemy kolejnej afery VAT, powyższy podatek od obrotu gruntów muszą zapłacić, przestępstwa VAT przedawniają się po 25latach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.