Oto ile kosztowały wybory samorządowe w 2018 rokupap/pt - 09 kwietnia 2019 16:59


Wybory samorządowe w 2018 r. kosztowały 332 mln 596 tys. 60 zł - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Były to najdroższe wybory ze wszystkich dotychczas przeprowadzonych w naszym kraju.

Szefowa KBW poinformowała, że wybory samorządowe w 2018 r. kosztowały 332 mln 596 tys. 60 zł (początkowo zakładano koszt blisko 455 mln zł).

Największą część budżetu - 39,75 proc., czyli ponad 132 mln 191 tys. zł - stanowiły diety członków obwodowych komisji wyborczych. Pietrzak zwracała uwagę, że diety dla członków komisji stanowią największy wydatek przy wszystkich wyborach. Szefowa KBW przypomniała też, że na mocy nowelizacji Kodeksu wyborczego z początku 2018 r. liczba osób uczestniczących w pracach obwodowych komisji wyborczych zwiększyła się w związku z wprowadzeniem dwóch rodzajów komisji obwodowych - ds. przeprowadzania głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania.

Szefowa KBW podkreśliła, że w porównaniu do projektu budżetu diety członków obwodowych komisji wyborczych były jednocześnie źródłem największych oszczędności, w związku z tym, że nie wszędzie powołane zostały maksymalne składy komisji.

Ponadto, jak zwróciła uwagę Pietrzak, w ciągu ostatnich czterech lat wzrósł koszt druku kart, transportu i materiałów na wyposażenie lokali wyborczych. "Wszystko jest droższe, niż cztery lata wcześniej, w związku z tym samorządy dostały dużo wyższe dotacje" - wskazywała.

Zgodnie z informacją Krajowego Biura Wyborczego, druk kart do głosowania w wyborach na wszystkie szczeble samorządu, a także w II turze wyborów wyniósł ponad 10 proc. wszystkich wydatków, czyli ponad 34 mln 270 tys. zł.

Wybory samorządowe w 2014 r. kosztowały blisko 240 mln zł.