REKLAMA

Paweł Kukiz ma propozycje dla Andrzeja Dudy ws. konstytucji

 • Autor: PAP/PSZ
 • 15 czerwca 2018 08:25
Paweł Kukiz ma propozycje dla Andrzeja Dudy ws. konstytucji Paweł Kukiz wiąże nadzieje z referendum ws. konstytucji (fot. Marek Szandurski / Shutterstock.com)

Paweł Kukiz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o umieszczenie w referendum konsultacyjnym ws. konstytucji pięciu pytań ruchu Kukiz’15 dotyczących spraw ustrojowych m.in. bezprogowego referendum czy roli prezydenta w ustroju Polski.

 • Paweł Kukiz przekonuje prezydenta, że ma szansę obalić "antyobywatelski system III RP".
 • Kukiz'15 zaproponował własne pięć pytań do referendum.
 • Prezydent potrzebuje zgody Senatu, alby zarządzić referendum.

W trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju 12 czerwca przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum dotyczącym zmian w konstytucji. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych: "Prezydent Andrzej Duda ma olbrzymią, historyczną wręcz szansę, by zapytać obywateli o to, czy chcą zmiany obecnego systemu. Niestety wstępne pytania zaproponowane przez prezydenta ośmieszają ideę referendum i pomysł zmiany konstytucji". "Panie prezydencie, proszę potraktować obywateli poważnie i zapytać nas o fundamentalne sprawy ustrojowe" - zaapelował. Swój wpis Paweł Kukiz zakończył słowami: "Ma pan, panie prezydencie, wielką i może jedyną szansę, by zapisać się w historii jako ten, który pomógł obalić antyobywatelski system III RP. Odwagi!".

Czytaj także: Polacy nie chcą referendum. PiS wie, jak to zrobić

Kukiz'15 chce, aby Polaków zapytano w referendum konstytucyjnym po pierwsze, czy chcą posłów odpowiedzialnych przed obywatelami, a nie szefami partii. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka wyjaśnił, że chodzi tu o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, które jego zdaniem, pozwalają na większą kontrolę posłów przez obywateli. Dodatkowo przy okazji ewentualnych zmian w ordynacji Kukiz'15 chciałby wprowadzenia możliwość odwołania posła w trakcie kadencji. Działoby się to poprzez instytucję referendum.

W drugim pytaniu Kukiz'15 chce zapytać, czy chcemy systemu prezydenckiego, gdy wybierany w wyborach powszechnych prezydent stoi na czele rządu. Tyszka ocenił, że "Polska ma kuriozalny system na skalę światową. Jak dodał, zagraniczni partnerzy nie wiedzą z kim mają rozmawiać, a obywatele nie wiedzą kto stoi na czele władzy wykonawczej. "Z jednej strony jest prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich, który ma bardzo silną legitymację demokratyczną, a z drugiej strony premier, którego wybiera większość sejmowa. Trzeba się zdecydować albo na system parlamentarno-gabinetowy, kanclerski, albo na system prezydencki" - podkreślił wicemarszałek. Dodał, że Kukiz'15 jest bliżej do systemu prezydenckiego.

Trzecie z pytań brzmi: czy chcemy realnych instrumentów demokracji bezpośredniej - obligatoryjnego dla władzy, bezprogowego referendum. Tyszka zaznaczył, że "prezydent chce wpisania obligatoryjnego ogłoszenia referendum do pytań". "Nam chodzi o to, żeby wynik referendum był obligatoryjny dla władzy, a z drugiej strony próg 50 proc. frekwencji jest zaporowy" - zauważył. Dodał, że Kukiz'15 jest za obniżeniem lub całkowitym zniesieniem progu. (Jedna z propozycji pytań do referendum prezydenckiego to: "Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?").

Czwartym pytaniem Kukiz'15 jest: czy chcemy zrównoważonego budżetu i zakazu zadłużania Polaków. Według Tyszki ma być to przepis, który już obowiązuje w Niemczech i Wielkiej Brytanii, "żeby rządzący nie zadłużali nas, naszych dzieci i wnuków". "Chcemy jakiegoś hamulca dla rozpustnej polityki rządu" - mówił.

Ostatnie proponowane pytanie to: czy chcemy kontroli nad władzą sądowniczą przez wprowadzenie wybieralnych sędziów pokoju. Zdaniem wicemarszałka, obecnie nie ma kontroli obywateli nad wymiarem sprawiedliwości. Jego zdaniem potrzebna jest oddolna reforma. Dzięki wyborowi przez obywateli sędziów pokoju, którzy zajmowaliby się drobnymi sprawami.

Zdaniem Tyszki, "to są pytania fundamentalne, które powinny znaleźć się w referendum, a nie takie pytania, które zaproponował pan prezydent".

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum. Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • walet 2018-06-17 21:18:30
  Komentarze w sprawie referendum są ocenzurowane, umieszcza się tylko te komentarze, które pasują decydentom.
 • Chyba z tobą coś nie tak 2018-06-16 16:14:58
  Do Laura Miletich: Głupia Babo, jakbyś nie wiedziała też kibicuję prawicy, ale szlak mnie trafia jak ostatnimi czasy przemysł technologiczny, media i marketing poczynają sobie z Polakami. Wdrażają jakieś innowacje nawet nie pytając o zdanie ludzi, żyjemy w czasach, gdzie narzuca się nam cyfrowo-technologiczną dyktaturę, tak jak w innych krajach, technologie oparte na podglądaniu, podsłuchiwaniu, śledzeniu i zbieraniu danych, nawet tych najbardziej wrażliwych, by marketing miał pożywkę. Media takie jak TVN, jak Facebook, Instagram sieją podziały wśród naszego Polskiego społeczeństwa, manipulują nami, odzierają z prywatności. Jak kibicuję PIS-owi i innym prawicowym ugrupowaniom, ale chcę także aby technologiczne prostytutki, które wdrażają systemy oparte na śledzeniu, podsłuchiwaniu, podglądaniu i manipulowaniu opinią publiczną dostały porządnego prztyczka. Ja chcę w przeciwieństwie do ciebie ochronić Polaków przed reżimem technologiczno- cyfrowym, żeby Polska pod tym względem nie małpowała innych krajów, żebyśmy nie obudzili się z ręką w nocniku. Postępem technologicznym nie można nazywać rzeczy wykorzystujących do swojego funkcjonowania śledzenie, podsłuchiwanie, podglądanie i zbieranie danych w nadmiernych ilościach. To nie postęp a jawne zniewalanie.
 • Laura Miletich 2018-06-16 05:12:30
  Do To dla naszego dobra: No to juz za duzo -zaslaniacie sie DOBREM POLSKI-I kogo chcecie nabierac?Marza ci sie czasy Rzadow Po I PSL-nie dostrzegasz postepowych reform Rzadu Zjednoczonej Prawicy I PIS?- to co piszesz -to perfidna prowokacja-szkoda twoich wysilkow -nikogo juz te wypociny nie interesuja I nikomu nimi nie zaimponujesz.Na twoje nieszczescie zyje w kraju wielu uczciwych kochajacych Ojczyzne prawdziwych polskich patriotow-oni tez sa zneczeni waszymi burdami,zdradami I donosicielstwem-udowodnimy wam to przy wyborach-udlaw sie swoja nienawiscia schizopheniku
 • cywil 2018-06-16 00:49:58
  Idiotyzmy, brednie, szkoda słów.
 • To dla naszego dobra 2018-06-15 20:08:02
  Do Laura Miletich: Nie byłbym tego taki pewien, jakoś większość ludzi oceniłoby dekadę 2000-2009 za lepszą niż 2010-2019 dlaczego? Z prostego powodu chyba żaden normalny człowiek nie lubi jak wywraca się mu porządek do góry nogami, nikt nie lubi być podglądany, podsłuchiwany, śledzony i aby jego dane krążyły nie wiadomo gdzie i w jakiej ilości? Tamtą dekadę właśnie cechował technologiczny umiar, wszystko co pomocnego i dobrego jako ludzkość osiągnęliśmy to mamy i nie potrzeba tej nadmiernej fetyszyzacji technologii, jakiś chorych wizji internetu rzeczy, społeczeństwa informacyjnego( informacyjnie zniewolonego). Polacy pragną normalności, spokoju a nie jakiś udziwnień i prób ''ulepszania'' ich życia na siłę. Większość z nas woli podstawowy kontakt oparty na spotkaniach rodzinnych, towarzyskich, bez nadmiernej ingerencji w to technologii( w tym tej szpiegowskiej). Ludzie poprzez ten rozbrykany marketing i przemysł technologiczny czują się nieszczęśliwi, bo wymusza się na nich nieustanny postęp, chaos, dostosuj się albo przegrasz. Niestety taka prawda, pewne czynniki za bardzo pozwalają sobie na ingerencje w zdrowe tkanki prospołeczne. Powinniśmy nieco wzorować się właśnie na dekadzie 2000-2009 i przywrócić niektóre rozwiązania, które były z niej dobre w miejsce tych, które zaczynają szkodzić i wymykają się spod kontroli. Wszystko w imię bezpieczeństwa społecznego, zdrowotnego( zarówno od strony psychicznej jak i fizycznej). Obalimy reżim cyfrowo-technologiczny, będzie wolność
 • Laura Miletich 2018-06-15 19:48:52
  Do Ja też mam propozycję: Panskie propozycje moze beda dobre na MARSIE.w tej chwili sa nierealne-ale prosze je zachowac moga byc przydatne na innej planecie.
 • Laura Miletich 2018-06-15 19:38:44
  Ten Kukiz15 nie jest taki zly -tylko czesto mu odbija I jego wnioski nie zawsze sa najmadrzejsze, ale jedno poslowie Kukiz15 nie donosza na Polske ani jej nie zdradzaja.To mlode stowarzyszenie I z czasem sie dotra
 • Ja też mam propozycję 2018-06-15 19:34:03
  Ja w konstytucji chciałbym widzieć zapis o innowacjach technologicznych z następującymi punktami: 1. Zabrania się stosowania innowacji technologicznych wykorzystujących śledzenie, inwigilowanie, podsłuchiwanie, podglądanie obywatela Polskiego, a także technologii zbierających jego dane osobowe w stopniu wyższym niż dostatecznym. 2. O wprowadzeniu innowacji technologicznej, w tym o szybkości i zakresie wprowadzania zmian współdecydują obywatele. 3. Wdrażając innowacje technologiczne nie można stawiać obywateli przed faktem dokonanym - należy stosować zasadę jawności wprowadzania zmian. 4. Nie można narzucić lub nawet zarządzić wprowadzania innowacji technologicznych bez wiedzy i zgody obywateli, w tym bez przeprowadzenia konsultacji społecznych. 5. Zakazuje się stosowania socjotechniki i zaawansowanej psychologii w innowacjach technologicznych celem rozpowszechniania propagandy, wszczynania konfliktów i podziałów społecznych. W brzmieniu tych przepisów przedmioty nie spełniające tych wymogów(np. smartfony, internet rzeczy) a także podmioty nie spełniające tych wymogów( media społecznościowe - np. Facebook, Instagram) byłyby zakazane i wycofane ze sprzedaży na terytorium RP. Po spełnieniu zaś wyżej wymienionych wymogów fakultatywnie można częściowo przywrócić ich funkcjonowanie. Zmiany zapisane powyżej nie obejmują: Internetu samego w sobie, zwykłych telefonów komórkowych, zwykłego sprzętu RTV i AGD, komputerów stacjonarnych, laptopów.
 • Laura Miletich 2018-06-15 19:17:03
  Zagwarantowanie czlonkowstwa w UE lub NATO-takie postulaty nie powinny sie znalezc w Polskiej Konstytucji-Panu Kukisowi wszystko sie pomieszalo.Referendum powinno byc odroczone-po wyborach I uroczystosciach zwiazanych z obchodami 100-letniej rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGLOSCI. Po 15 propozycjach Pana Prezydenta Totalna Opozycja juz rozbiera na drobne.Chcecie jeszcze wiecej burd?
 • scorpionus 2018-06-15 14:22:55
  Może Kukiz ma propozycje dla Dudy w sprawie konstytucji, ale Duda ma gdzieś Kukiza bo on się nie wpisuje w plany Dudy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.