Miniony rok był wymagający dla 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – ocenił rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura. Dodał, że żołnierze zaangażowani byli nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale pomagali również osobom, które poszkodowane zostały w powodzi.
- Rzecznik przypomniał, że w połowie marca 2020 r. WOT zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Ruszyła wtedy operacja "Odporna wiosna", której celem było łagodzenie skutków kryzysu.
- Prowadzone działania skupione zostały na wsparciu m.in. administracji rządowej, samorządowej, placówek medycznych i sanitarnych - dodał.
- Żołnierze zaangażowali się również w bezpośrednie niesienie pomocy kombatantom i osobom z podziemia niepodległościowego, ludziom starszym oraz różnym instytucjom pozarządowym.
Kpt. Sura zaznaczył, że pomimo wymagającej sytuacji związanej z pandemią, pododdziały brygady odbyły po 6 szkoleń rotacyjnych. "Nasi żołnierze brali też udział w szkoleniu ANAKONDA-20" - powiedział.
W czerwcu 2020 r. podkarpaccy terytorialsi jako pierwsi spośród żołnierzy brygad WOT w Polsce wykonali strzelanie z najnowocześniejszego moździerza piechoty LMP-2017. Strzelanie wykonano na terenie poligonu w Nowej Dębie.
Rzecznik podał, że w ub.r. do brygady wcielonych zostało ponad 500 żołnierzy. Obecnie w podkarpackiej brygadzie OT służy blisko 3600 terytorialsów.
Miniony rok był dobry dla brygady pod względem sprzętowym. Wszystkie pododdziały zostały doposażone w karabinki GROT. Natomiast część pododdziałów otrzymała pierwszą transzę pistoletów VIS-100 produkowanych przez Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu.
"W czwartym kwartale 2020 r. do 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie trafiło blisko 400 najnowszych hełmów typu HP-05. Pod koniec ubiegłego roku otrzymaliśmy także 10 Fordów Rangerów XLT" - wyliczył kpt. Sura.
Czytaj też: Wielka pomoc w czasie epidemii: wojsko uruchomiło aplikację dla samorządów
W związku z pandemią żołnierze podkarpackiej brygady byli również kierowani na specjalistyczne szkolenia, przede wszystkim medyczne. Dodatkowe umiejętności związane m.in. z udzielaniem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zdobyło 120 podkarpackich terytorialsów. W sumie w brygadzie służy już blisko 400 żołnierzy z uprawnieniami medycznymi.
Kpt. Sura podkreślił, że w czasie pandemii żołnierze WOT regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii. "W tym okresie zorganizowaliśmy trzykrotnie pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. W czasie pandemii żołnierze oddali w sumie 798 litrów krwi" - podał.
W czerwcu 2020 r. żołnierze z podkarpackiej brygady razem ze strażakami pomagali mieszkańcom podtopionych domostw w miejscowości m.in. Bircza, Sufczyna, Lipa i Malawa. "W kolejnych dniach nasze działania przeciwpowodziowe rozszerzyły się na powiaty przeworski, rzeszowski, łańcucki i jasielski. Każdej doby zaangażowanych było blisko 500 terytorialsów" - podał kpt. Sura.
Żołnierze pomagali powodzianom w usuwaniu skutków podtopień w gospodarstwach domowych, udrażnianiu gminnych i powiatowych dróg dojazdowych oraz rzek.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.