PARTNERZY PORTALU

Premier: Nowy program to zasadnicza zmiana paradygmatu wsparcia państwa dla niepełnosprawnych

Mateusz Morawiecki (fot.twitter.com/PremierRP)

Niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu społecznego - "500 plus" dla niepełnosprawnych - który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 • Od początku kadencji rząd stara się usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej. Do takich grup należą rodziny wielodzietne, seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami - zaznaczył premier.
 • Zdaniem szefa rządu, program 500 plus dla niepełnosprawnych jest dowodem na sprawność i sprawczość całego państwa.
 • "500 plus" dla niepełnosprawnych to rodzaj wsparcia społecznego i działań politycznych, który powinien być wyjęty poza nawias sporu politycznego. Proszę aby ten projekt był wsparty przez cały Sejm - zaapelował.

Szef rządu zapowiedział, że rząd PiS będzie starał się w kolejnych latach ponadproporcjonalną pulę środków na wydatki społeczne przeznaczać na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami.

Sejm na środowym (17 lipca) posiedzeniu zajmuje się rządowym projektem ustawy dot. "500 plus" dla niepełnosprawnych. Dodatek w wysokości 500 zł ma być przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Morawiecki podkreślił, że od początku kadencji rząd stara się "usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej". Do takich grup - jak mówił premier - należą rodziny wielodzietne, seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami.

Czytaj też: 500 plus dla niepełnosprawnych: Jak złożyć wniosek i kiedy będą wypłaty?

Premier zaznaczył, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia. "Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu (...) społecznego, który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami" - mówił Morawiecki.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (10)

 • pominięty 2019-07-26 13:00:05
  Ale włazi..upstwo. A gdzie wypowiedzi większości tych pominiętych/ z orzeczeniami z zespołów powiatowych. Co to gorszy sort - przecież to tez państwowe orzecznictwo było. Znowu prawo zadziałało wstecz i pominęło prawa raz nabyte. Serial ...jak dać żeby nie dać trwa nadal. Już ZUS połowę OzN uzdrowi a państwu problem z głowy zdejmie. Dobrze powiedział niepełnosprawny poseł w sejmie. Te 500+ jest dla zdrowych aby "zobaczyli " jak PIS się OzN przejmuje , nam to na pewno w niczym nie pomoże. Taką zastosowali selekcję. Będzie jak z pampersami i rehabilitacją w zeszłym roku. Granice cynizmu i podłości dawno przekroczone - błogosławieni, co nie widzieli a uwierzyli. Opublikujecie ten post???
 • Altruista 2019-07-18 07:48:54
  Przeciwnicy tego programu, głównie fani PO wnioskując po ich wypowiedziach, to chyba wyznają eugenikę w stylu nazistowskim. Słabszy, niepełnosprawny do kosza, a tylko silni, bogaci, wykształcenie $$$ mają mieć przywileje. Dramat. Ja natomiast wspieram rząd Morawieckiego jak tylko mogę.
 • kornel 2019-07-17 23:55:33
  Następny świetny projekt którego twarzą jest Morawiecki. Nie ma co się dziwić że ma tak wysokie poparcie społeczeństwa w sondażach skoro kojarzy się z takimi rzeczami.
 • hubertus 2019-07-17 21:23:31
  W Polsce nareszcie mamy szereg dobrych zmian, na których korzystają wszystkie grupy społeczne. Rząd naprawdę się stara i widać to na każdym kroku.
 • leszek 2019-07-17 21:22:25
  Budujące jest kiedy rząd myśli o najsłabszych i działa na ich rzecz. Takiego państwa chcieliśmy i z takiego jesteśmy dumni.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.206.194.83]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!