PARTNERZY PORTALU

Premier: silne rolnictwo to polski interes narodowy

(Fot. KPRM/Adam Guz)

Silne rolnictwo i silna polska wieś to polski interes narodowy - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Miedźnie (woj. śląskie). Mówił o rządowym „Planie dla wsi”, wymieniając m.in. dopłaty do paliwa rolniczego; informował o przeznaczeniu 450 mln zł na budowę zbiorników retencyjnych.

 • Wiadomo, że w rolnictwie występuje bardzo wiele problemów, chociażby w tym roku, po raz kolejny nawiedziła nas bardzo poważna susza - mówił premier Morawiecki.
 • W zeszłym roku przeznaczyliśmy na rekompensaty skutków z tytułu suszy ponad 2,2 mld zł. Dla porównania - susza podobna w 2015 r. - było to ok. 400 mln zł, a więc ponad pięć razy mniej - wskazał Morawiecki
 • Premier nawiązał też do rządowego "Planu dla wsi", obejmującego m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze. - Zwiększyliśmy tutaj nieruszaną kwotę od dawna - z 86 litrów do 100 litrów - podkreślił.

Szef rządu odwiedził w Miedźnie ok. 100-hektarowe gospodarstwo. Dziękując mieszkańcom za przyjęcie i zaprezentowanie bieżących problemów zaznaczył, że w interesie Polski jest "bardzo silne rolnictwo". "Silne rolnictwo i silna polska wieś to jest polski interes narodowy. Będę robił wszystko - i rząd Rzeczypospolitej, którym mam zaszczyt kierować będzie robił wszystko - aby stworzyć jak najlepsze warunki dla rolników" - zadeklarował.

"Wiadomo, że w rolnictwie występuje bardzo wiele problemów, chociażby w tym roku, po raz kolejny nawiedziła nas bardzo poważna susza. W zeszłym roku przeznaczyliśmy na rekompensaty skutków z tytułu suszy ponad 2,2 mld zł. Dla porównania - susza podobna w 2015 r. - było to ok. 400 mln zł, a więc ponad pięć razy mniej" - wskazał Morawiecki.

"W tym roku również nie chowamy głowy w piasek. Jesteśmy świadomi tego, jakie spustoszenie susza w wielu miejscach Polski spowodowała, chociażby tutaj, na ziemi częstochowskiej. Wiemy doskonale, jakie są szacunki strat - i apeluję z tego miejsca również do wójtów we wszystkich województwach, aby to szacowanie strat odbywało się jak najsprawniej" - powiedział

"Proszę przekazywać szacunki strat, wnioski, do wojewodów" - zwrócił się do wójtów premier. "Wojewodowie przekazują je dalej do budżetu państwa i uruchamiamy środki na rekompensatę z tytułu skutków suszy. Mamy świadomość, że co się stało, to się nie odstanie; musimy temu przynajmniej w jakiś sposób przeciwdziałać poprzez rekompensaty" - wyjaśnił.

Zapewnił, że wiele jego rozmów z kierownictwem resortu rolnictwa dotyczy ograniczania skutków suszy. "Tu jest bardzo dobry program, do którego zachęcam rolników, na który przeznaczyliśmy ponad 450 mln zł - blisko pół miliarda złotych - na retencję, na budowę zbiorników, na kopanie studni. Do tego są bardzo poważne dopłaty - do 100 tys. zł w różnych przypadkach" - wskazał.

Premier nawiązał też do rządowego "Planu dla wsi", obejmującego m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze. "Zwiększyliśmy tutaj nieruszaną kwotę od dawna - z 86 litrów do 100 litrów" - podkreślił. Jak dodał, pojawiły się też nowe dopłaty do paliwa, jak do DJP (dużych jednostek przeliczeniowych), czyli do sztuk dużych zwierząt hodowlanych. "Bo zdajemy sobie sprawę z tego, że trzeba pomagać rolnikom, aby obniżać ich koszty" - zaakcentował.

Kolejnym dużym programem jest "Rolniczy handel detaliczny", który - jak wyjaśnił Morawiecki - ma "skracać drogę od pola do stołu". "Wprowadzamy rolniczy handel detaliczny bez podatku, bez konieczności otrzymywania zgód w gminie; rolnik sam może do restauracji, do jadalni, do stołówek dostarczać znakomite polskie produkty rolne" - zapewnił szef rządu.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • Czołowy 20 2019-08-25 09:19:39
  Co z małymi gospodarstwami do 10ha
 • kornel 2019-08-25 01:49:58
  Cieszy mnie że rząd Morawieckiego mocno wspiera rolników bo ich praca to bardzo ważny element polskiej gospodarki
 • duplo 2019-08-24 21:10:58
  Ma rację pan premier. Nie możemy zostawić rolnikó samych sobie i nie możemy odpuścić tematu rolnictwa. Zbyt ważne jest ono dla nas. Po latach zaniedbań przyszedł czas by to naprawić.
 • giba 2019-08-24 21:09:52
  My Polacy mamy wielkie szczęście, że premierem jest ktoś taki jak Morawiecki. To wyjątkowy człowiek.
 • natka 2019-08-24 21:07:51
  I w punkt panie premierze. Doceniam bardzo, że zawsze ale to zawsze jest pan tam, gdzie ludzie pana potrzebują. I, że dba pan o Polskę tak mocno.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.171.146.16]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!