PARTNERZY PORTALU

Prezydent, Sejm i Senat. Jest najnowszy sondaż

fot. Shutterstock

61 proc. ankietowanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy, źle - 30 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. O działalności Sejmu pozytywnie mówi 37 proc., źle - 46 proc.; pracę Senatu dobrze ocenia 34 proc. ankietowanych, źle - 40 proc.

 • Działalność prezydenta dobrze oceniło 61 proc. - o 3 punkty proc. więcej niż w sondażu z lipca. Natomiast źle działania Andrzeja Dudy oceniło 30 proc. - o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio.
 • CBOS zauważa, że pozytywnie o o działalności głowy państwa wypowiadają się zwolennicy PiS, osoby o poglądach prawicowych i najbardziej zaangażowane w praktyki religijne. Natomiast negatywne opinie o działalności głowy państwa przeważają w elektoracie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, wśród ankietowanych o poglądach lewicowych, nieuczestniczących w praktykach religijnych, mieszkańców największych miast oraz najlepiej wykształconych.
 • CBOS zauważa, że notowania parlamentu w sierpniu są lepsze, niż w lipcu, a w przypadku Sejmu są najlepsze od lutego 2008r. Pozytywnie pracę posłów oceniło w sierpniu 37 proc. - w porównaniu z ubiegłym miesiącem to wzrost o 5 punktów proc. Natomiast niezadowoleni z pracy Sejmu stanowią 46 proc. (spadek o 3 punkty proc.).

CBOS wskazuje, że pozytywne opinie o pracy posłów przeważają nad negatywnymi przede wszystkim wśród respondentów zamierzających w najbliższych wyborach głosować na PiS, a także osób o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne, zwłaszcza wśród uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu, wśród badanych w wieku 55-64 lata, mieszkańców wsi, respondentów deklarujących wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujących niskie dochody.

Z kolei głosy krytyki są zauważalnie częstsze niż przeciętnie wśród wyborców pozostałych uwzględnionych w analizie komitetów, szczególnie SLD i KO. Wyróżniają się pod tym względem ponadto ankietowani o lewicowych i - w mniejszym stopniu - centrowych poglądach politycznych, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, uzyskujący wysokie dochody, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz mający od 25 do 34 lat.

Według sondażu, działalność Senatu dobrze ocenia 34 proc. respondentów - to o 2 punkty proc. więcej niż w lipcu, a krytykuje ją 40 proc. - mniej o 2 punkty proc. niż w poprzednim sondażu.

CBOS poprosił też o ocenę działalności Kościoła rzymskokatolickiego. Jak podkreślił od lipca zwiększył się odsetek badanych, którzy pozytywnie oceniają jego działalność i w sierpniu wynosi on 52 proc. (wzrost o 4 punkty proc.). Natomiast skala niezadowolenia z funkcjonowania tej instytucji pozostała w zasadzie niezmieniona i wynosi 37 proc.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 22-29 sierpnia metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

×

SŁOWA KLUCZOWE

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • pinokio 2019-09-05 15:54:52
  CBOS kontynuuje swoje metody pracy. W PRL po ich sondażach mówiono - dziś pytanie, jutro wezwanie.
 • :-) 2019-09-05 12:30:10
  Głównym narzędziem pracy CBOS jest wazelina.
 • ob. 2019-09-05 11:22:32
  I znowu J.K. winny?! Obywatele, którzy doznali straszliwych krzywd myślą, od dawna, że sprawiedliwości musi stać się zadość! Reparacje się należą!
 • GIENEK 1356 2019-09-04 18:32:56
  Bzdury klamstwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [18.205.109.82]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!