Referendum konstytucyjne, Andrzej Duda: Polacy wskażą, jak powinna wyglądać nowa konstytucjaPAP/AT - 08 czerwca 2017 12:58


Chciałbym, żeby w referendum konstytucyjnym Polacy wskazali ekspertom i politykom te kierunki, w których chcieliby, żeby podążała nowa ustawa - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Chciałbym, żeby w tym referendum moi rodacy określili, wskazali ekspertom i politykom te kierunki, w których chcieliby, żeby był reformowany ustrój RP, te kierunki, w których chcieliby, żeby podążała nowa ustawa zasadnicza" - mówił prezydent.

"To będą pytania na podstawie których czy dokładnie na podstawie odpowiedzi, na które byłby przygotowywany projekt nowej konstytucji" - dodał prezydent, który w czwartek wygłosił oświadczenie przed zaplanowanym na popołudnie spotkaniem z marszałkami Sejmu i Senatu.

Czytaj też: Według prezydenta nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską

Według prezydenta nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską. "W tym znaczeniu, że to właśnie Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą" - powiedział.

"Co nie stoi w żadnej sprzeczności czy absolutnie nie blokuje przyszłego referendum konstytucyjnego, już kiedy cały projekt nowej ustawy zasadniczej będzie gotowy, żeby Polacy wypowiedzieli się także co do całości nowej przygotowanej konstytucji" - podkreślił.

Prezydent podkreślił również, że konsultacje w sprawie konstytucji są dla niego bardzo ważne. "Sama kwestia tego referendum, które ja nazywam referendum konsultacyjnym, kierunkowym, jest dla mnie niezwykle istotna" - podkreślił.

"Chciałbym, żeby Polacy w tym referendum wypowiedzieli się co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczypospolitej na następne dziesięciolecia. Obecna konstytucja ma 20 lat, prawie 30 lata minęło od przemian ustrojowych 1989 roku i początku lat 90-tych, myślę że najwyższy czas na to, abyśmy dokonali pewnego podsumowania i zapytali polskie społeczeństwo, czy jest zadowolone z tych wszystkich kierunków, które obecnie polska konstytucja nakreśla" - powiedział prezydent.