REKLAMA

Robert Biedroń: pójdziemy tą drogą, żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło

 • Autor: PAP/rs
 • 06 lutego 2019 17:08
Robert Biedroń: pójdziemy tą drogą, żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło Droga, którą wybraliśmy jest jedyną słuszną drogą, żeby nie tylko odsunąć PiS od władzy, ale także żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło - podkreśla Robert Biedroń (Fot. PTWP)

Droga, którą wybraliśmy jest jedyną słuszną drogą, żeby nie tylko odsunąć PiS od władzy, ale także żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło - podkreślił w środę w Poznaniu lider partii Wiosna Robert Biedroń. Wieczorem w Sali Ziemi odbędzie się konwencja regionalna ugrupowania.

 • Według Biedronia wrażliwość społeczna, którą niesie jego ugrupowanie, "solidarność, budowanie wspólnoty, szukanie tych, którzy zostali pozostawieni z tyłu i zaopiekowanie się tymi ludźmi, to jest coś, czego przez ostatnie lata rządów i PO i PiS-u często brakowało".
 • "My jesteśmy potrzebni na scenie politycznej i to pokazuje ten sondaż. Nie tylko żeby odsunąć PiS od władzy, ale także, aby w końcu w Polsce nastała wiosna" - zaznaczył Biedroń.
 • "Sondaż pokazuje i utwierdza nas w przekonaniu, że droga, którą wybraliśmy jest jedyną słuszną drogą, żeby nie tylko odsunąć PiS od władzy, ale także żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło" - powiedział.

Na konferencji prasowej w Poznaniu Biedroń odniósł się do opublikowanego we wtorek sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN, z którego wynika, że jego partia może liczyć na 14 proc. poparcie. Wiosna znalazła się na trzecim miejscu w sondażu; zaraz za koalicją Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski (29 proc.), oraz za Koalicją Obywatelską (20 proc.).

Zobacz sondaż

"Sondaż pokazuje i utwierdza nas w przekonaniu, że droga, którą wybraliśmy jest jedyną słuszną drogą, żeby nie tylko odsunąć PiS od władzy, ale także żeby w końcu w Polsce coś się zmieniło. Żebyśmy mieli wybór (nie tylko) między dwiema dużymi partiami, żeby powstała w końcu trzecia duża partia, która doda odwagi, doda energii, doda wiosny, doda radości, optymizmu i tych wszystkich standardów, które dzisiaj obowiązują w Europie" - podkreślił Biedroń.

"Cieszę się z tego sukcesu, bo tym wszystkim niedowiarkom, którzy wątpili, że po co to Biedroń robi, że rozbija opozycję, że to nic nie da - wczoraj okazało się, że jest 14 proc. dla Wiosny. A to jest dopiero przedwiośnie. Daje jedyną możliwość nie tylko podziękowania PiS-owi, ale także pójścia krok dalej i zbudowania koalicji w przyszłości, która będzie odważną, europejską, nowoczesną koalicją zmieniającą Polskę na lepszą" - dodał polityk.

Według niego wrażliwość społeczna, którą niesie jego ugrupowanie, "solidarność, budowanie wspólnoty, szukanie tych, którzy zostali pozostawieni z tyłu i zaopiekowanie się tymi ludźmi, to jest coś, czego przez ostatnie lata rządów i PO i PiS-u często brakowało". "My jesteśmy potrzebni na scenie politycznej i to pokazuje ten sondaż. Nie tylko żeby odsunąć PiS od władzy, ale także, aby w końcu w Polsce nastała wiosna" - zaznaczył Biedroń.

Podkreślił, że cieszy go wizyta w Poznaniu. Przypomniał, że od wielu lat, a szczególnie od czasu, kiedy sprawował urząd prezydenta Słupska, z Poznaniem łączą go partnerskie stosunki. "Przyjeżdżam do Poznania jak do przyjaciół i dlatego jestem też wzruszony, że tutaj jestem u mojego przyjaciela Jacka Jaśkowiaka. Jestem w Poznaniu, które jest miastem wolności, otwartości i tolerancji. I takim pozostanie, i tego nikt nie zmieni. Z tego jestem bardzo dumny" - powiedział.

Biedroń podziękował prezydentowi Jaśkowiakowi, za to, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z aktami zgonu wystawionymi prezydentom miast. "Chciałem podziękować Jackowi za tę odważną decyzję. Mam nadzieję, że prokuratura już nie będzie miała pobłażania dla takich sytuacji. Mam nadzieje, że wszystkie partie nauczą się, że nie można tolerować nienawiści" - powiedział polityk.

Biedroń przypomniał projekt, który złożył w Sejmie, dotyczący mowy nienawiści. Jak dodał projekt został pozytywnie zaopiniowany przez wiele organizacji, ale jednocześnie "storpedowały go wszystkie partie polityczne obecne wtedy w Sejmie". "To był wielki błąd, ponieważ to dało przyzwolenie na to, żeby ta hydra, która podnosiła głowę przez ostatnie lata, mogła robić to, co robiła. Pora to przeciąć, pora z tym skończyć" - podkreślił lider Wiosny.

Zapowiedział, że gdy będzie w Sejmie zrobi wszystko, aby prawo w Polsce było skuteczne. "Skoro prawo jest skuteczne wobec kierowców, którzy przekraczają prędkość, wobec tych, którzy kradną wafelka, prawo musi być skuteczne szczególnie w Polsce, w kraju tak silnie doświadczonym nacjonalizmem, faszyzmem, ksenofobią, wobec tych, którzy popełniają przestępstwa z nienawiści. Dziękuję ci Jacku za tę decyzję, fajnie jest mieć takich przyjaciół, jak ty" - dodał Biedroń.

Biedroń pytany o kwestie finansowania swojej partii mówił, że Wiosna utrzymuje się jedynie z wpłat od obywateli, od darczyńców. Odnosząc się do rozdziału państwa od Kościoła powiedział, że zamiast lekcji religii, państwo mogłoby finansować lekcje języka angielskiego. "Wstydem jest, że dzisiaj musimy chodzić na dodatkowe korepetycje z angielskiego, nie nauczy tego szkoła, bo w szkole dzieci tracą czas na naukę religii. Niepotrzebnie kompletnie, bo mogłyby robić to w salkach katechetycznych za pieniądze Kościoła. Państwo 2 mld zł co roku przekazuje na nauczenie lekcji religii zamiast angielskiego. Ja doprowadzę do tego, że każde dziecko kończące szkołę będzie mówiło po angielsku równie sprawnie jak mówi po polsku" - zapowiedział.

Pytany, do którego z ugrupowań dołączy Wiosna, jeśli wejdzie do Parlamentu Europejskiego, odparł, że "na pewno będzie to frakcja postępowa, która będzie dbała o środowisko, która będzie walczyła z wykluczeniem, która będzie wrażliwa społecznie". "Na pewno nie będzie to frakcja, w której jest PO, czyli EPP. Ponieważ w EPP jest przypominam - Viktor Orban z Węgier. Nam daleko jest do polityki węgierskiej, daleko jest do Obrana. Dziwię się, że PO ma swoich przyjaciół wśród jego polityków Orbana" - powiedział.

Wiceprezeska partii Gabriela Morawska-Stanecka podkreśliła, że cieszy ją obecność w stolicy Wielkopolski ponieważ "Poznań jest pierwszym miastem, w którym o prawach kobiet zaczęto myśleć skutecznie".

Jak dodała, w Poznaniu w ub. roku uruchomiono gabinet profilaktyki intymnej, w którym całodobowo dyżurują lekarze, którzy udzielają porad nie stosując klauzuli sumienia, która jest "zmorą kobiet, jest przekleństwem kobiet". "Ale tylko Poznań ma prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a my chcielibyśmy, żeby takie gabinety funkcjonowały w całym Polsce. Chcielibyśmy, żeby to nie pieniądze samorządowe były przeznaczane na takie inicjatywy, ponieważ to państwo ma zapewnić kobietom dostęp do opieki ginekologicznej. To państwo ma zapewnić kobietom prawo do środków koncepcyjnych, do bezpiecznej aborcji" - mówiła.

Morawska-Stanecka wskazała, że kwestią niezwykle istotną dla partii Wiosna jest też sprawa mediów publicznych. "My znamy sytuację, która miała miejsce również w Poznaniu, zawłaszczania mediów publicznych przez partię rządzącą. Uważamy, że jest to skandaliczne, ponieważ media publiczne są dalej utrzymywane z naszych pieniędzy, z naszych podatków - to są nasze media i my mamy prawo do tego, żeby one były wolne od nacisków politycznych" - podkreśliła. Dodała, że partia Wiosna będzie postulowała skuteczne "odpolitycznienie mediów publicznych".

Podczas konferencji prasowej przedstawiona została koordynatorka struktur regionalnych w Poznaniu: Katarzyna Ueberhan.

W minioną niedzielę w Warszawie Biedroń zainaugurował działalność swojej partii o nazwie Wiosna. Zapowiedział m.in. powołanie komisji sprawiedliwości i pojednania do rozliczenia tych, którzy łamali konstytucję, odpartyjnienie spółek skarbu państwa, likwidację Rady Mediów Narodowych, przygotowanie ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznych oraz wprowadzenie prawa do aborcji na żądanie do 12. tygodnia, wprowadzenie związków partnerskich, a także ustawową równość małżeńską, likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół, renegocjację konkordatu, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r.

W poniedziałek Biedroń rozpoczął objazd po Polsce od konwencji w Łodzi. We wtorek odwiedził Zieloną Górę, a w środę wieczorem spotka się z mieszkańcami Poznania w Sali Ziemi na terenie MTP. Kolejne spotkanie zaplanowano w niedzielę w Białymstoku. Lider Wiosny zapowiedział wizyty w kilkunastu polskich miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • rozala 2019-02-07 10:40:45
  nie dam sobie wmówić, że w Polsce nie ma zmian, dlatego temu panu nie wierzę
 • nanader 2019-02-06 22:00:28
  Poznań to miasto obciachu, wysokiego ego i małej innowacyjności. Poznań nikomu z niczym się nie kojarzy, bo właśnie jest taki nijaki. To bezduszne skupisko banków, sex shopów i centrów handlowych. Miasto nie ma prawie nic ciekawego do zaoferowania przez co też się wyludnia. Jaśkowiak jednak nadal woli żyć swoimi lewackimi fantazjami o postępie, i za do Biedroń go podziwia. Widać są do siebie podobni. Piszę to jako Wielkopolanin.
 • prognozuję 2019-02-06 19:40:40
  Zagrożeniem to on może jest ale tylko dla opozycji, dla centrystów i dla liberałów. SLD i partia Razem na współpracy z Biedroniem mogą zyskać, jeśli przyłączą się do niego, co pewnie zresztą zrobią, bo ich los jest niepewny. Czyżby czekał nas nieoczekiwany zwrot akcji, w którym to partie Koalicja obywatelska ora PSL będą na sondażowych pariasach? Niewykluczone. Tak to widzę w sondażach: nr.1. Zjednoczona Prawica( PIS, Porozumienie, Solidarna Polska), nr. 2. Zjednoczona Lewica( SLD, Biedroń, Zieloni, Razem), nr. 3. Federacja dla Rzeczypospolitej( Kukiz '15, Wolność, Ruch Narodowy) i lucky loser nr. 4. Centro-liberalni( PO, PSL, Nowoczesna, Teraz!). Wiele partii musi nawiązywać sojusze, żeby mieć silną pozycję i godzić się na pewne ustępstwa programowe. Sytuacja polityczna tego wymaga, ten kto idzie w pojedynkę tylko straci i dużo ryzykuje. Na pewno w sejmie będą trzy partie/bloki, ale jakie dokładnie trzy, tego nie wiadomo, miejsce poza podium czyli czwarte jest nie pewne, bo nie wiadomo czy wejdzie czy zabraknie 1-2% poparcia. Partia z najwyższym poparcie osiągnie wynik 36-47% poparcia, druga po niej może osiągnąć 20-28%, trzecia 10-18%, a czwarta na aby aby 5-9% maksymalnie. Takie przyjąłem na chwilę obecną szacunki, być może mogę się mylić w wielu kwestiach ale to jest tylko prognoza, pewne przypuszczenie, sugestia. z każdym miesiącem do jesieni dynamika wydarzeń na pewno będzie duża, 2019 rok z pewnością będzie emocjonujący i bardzo ważny dla Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.