REKLAMA

Różnice w Koalicji Europejskiej pokazują absurd łączenia tak różnych środowisk

 • Autor: PAP/rs
 • 28 lutego 2019 19:25
Różnice w Koalicji Europejskiej pokazują absurd łączenia tak różnych środowisk (Fot. bielan.pl)

Różnice w sferze światopoglądowej czy gospodarczej między ugrupowaniami tworzącymi Koalicję Europejską pokazują absurd łączenia tak różnych środowisk – ocenił wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Według niego, Koalicja Europejska, oprócz hasła odsunięcia PiS od władzy, nie ma programu.

 • Adam Bielan zauważył, że przedstawiciele Koalicji Europejskiej chcą zasiadać w trzech czy w czterech różnych frakcjach w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. To pokazuje absurd łączenia tak różnych środowisk.
 • Leszek Miller nie stał się nagle chadekiem, mówi wprost, że dołączy do frakcji socjalistycznej. Panie i panowie z Nowoczesnej mówią, że dołączą do frakcji liberalnej, a oczywiście politycy Platformy czy PSL będą we frakcji chadeckiej - mówił Adam Bielan.
 • Pytał też o to, co łączy w sferze gospodarczej Katarzynę Lubnauer z Nowoczesnej, "która domaga się likwidacji KRUS" z PSL, "które dotąd nie chciało o tym słyszeć".

Bielan, podczas czwartkowej konferencji prasowej w Płocku zauważył, że przedstawiciele Koalicji Europejskiej chcą zasiadać w trzech czy w czterech różnych frakcjach w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

"To pokazuje absurd łączenia tak różnych środowisk. Leszek Miller nie stał się nagle chadekiem, mówi wprost, że dołączy do frakcji socjalistycznej. Panie i panowie z Nowoczesnej mówią, że dołączą do frakcji liberalnej, a oczywiście politycy Platformy czy PSL będą we frakcji chadeckiej, Europejskiej Partii Ludowej" - stwierdził Bielan. Pytał też o to, co łączy w sferze gospodarczej Katarzynę Lubnauer z Nowoczesnej, "która domaga się likwidacji KRUS" z PSL, "które dotąd nie chciało o tym słyszeć".

"Chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, na program tak zwanej Koalicji Europejskiej. Tego programu w tej chwili nie ma. Politycy Koalicji Europejskiej nie ukrywają: idziemy do wyborów po to, żeby odsunąć PiS od władzy. Nota bene w wyborach europejskich nie wybiera się rządu, wybiera się posłów do Parlamentu Europejskiego" - powiedział wicemarszałek Senatu.

Bielan, który - jak oficjalnie informował ostatnio PiS - będzie otwierał listę Zjednoczonej Prawicy w okręgu mazowieckim w majowych eurowyborach zadeklarował: "My współtworzymy frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i w tej frakcji pozostaniemy". "To jest w tej chwili trzecia frakcja w Parlamencie Europejskim. Jesteśmy przekonani, że będzie jeszcze większa po najbliższych wyborach" - zapewnił.

W kontekście przygotowań do eurowyborów Bielan przyznał, że formalnie ustalone są już pierwsze dwa miejsca na listach kandydatów Zjednoczonej Prawicy we wszystkich 13 okręgach wyborczych, a w okręgu mazowieckim - obejmującym część województwa poza Warszawą z 8 okolicznymi powiatami - nieformalnie gotowa jest prawie cała lista.

"Mamy nieformalnie skompletowaną niemal całą listę na Mazowszu. Ta lista jest w naszym przypadku, bardzo, bardzo mocna. Znajdą się na niej senatorowie, jak wicemarszałek Senatu Maria Koc, posłowie na Sejm, poseł do Parlamentu Europejskiego, ministrowie czy wiceministrowie. Lista jest bardzo, bardzo silna i jestem zaszczycony, że będę mógł ją poprowadzić jako lider" - oświadczył Bielan.

Zapowiedział, że w ramach kampanii przed eurowyborami PiS zorganizuje szereg konwencji programowych, w tym ogólnopolskich i regionalnych. "Jeśli chodzi o samą kampanię, to naszym podstawowym celem jest zachęcenie Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. Mamy olbrzymi problem z niską frekwencją" - ocenił Bielan.

Przypomniał, że frekwencja w trakcie ostatnich wyborów europejskich w 2014 r. wyniosła mniej niż 24 proc., a na Mazowszu - bez Warszawy i okolicznych powiatów - była wówczas drugą najniższą w skali kraju, nieco ponad 20 proc. "To jest o tyle istotne, że ordynacja wyborcza jest dość skomplikowana i liczba mandatów dla okręgu wyborczego, niezależnie od opcji politycznych, zależy tak naprawdę od frekwencji wyborczej. Mówiąc krótko, większa frekwencja, tym więcej mandatów z Mazowsza w Brukseli. Naszym celem jest zdobycie drugiego mandatu. W tej chwili mamy jeden" - dodał Bielan.

Jak podkreślił, wyborcy powinni mieć świadomość, że zdecydowana większość prawa, która obowiązuje dzisiaj w Polsce, jest stanowiona w Brukseli i Strasburgu.

Bielan mówił też, że wiele krytycznych opinii, które przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy wyrażają na temat funkcjonowania Unii Europejskiej okazuje się później trafne. "Natomiast absolutnie nie chcemy wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Będziemy walczyć z tym goebbelsowskim kłamstwem. Nasz obóz od zawsze wspierał wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Jarosław Kaczyński był jednym z pierwszych polityków, który o tym mówił. (...) To niektórzy obecni liderzy Koalicji Europejskiej, jak Roman Giertych, aktywnie prowadzili kampanię, żeby Polska do Unii nie weszła" - oświadczył wicemarszałek Senatu.

Bielan zwrócił uwagę, że obecnie bardzo ważną sprawą dla Mazowsza i możliwości korzystania przez ten region - poza Warszawą i okolicznymi powiatami - ze środków unijnych w przyszłej perspektywie jest finalizacja statystycznego wydzielenia Warszawy z województwa. Zaznaczył, że w Polsce podział ten już obowiązuje, ale to nie wystarcza, ponieważ aby był on uwzględniony w unijnym budżecie musi być notyfikowany przez Europejski Urząd Statystyczny.

"Według wstępnych wyliczeń, gra toczy się o mniej więcej 3 mld euro po roku 2021. Jeżeli podzielmy to na trzy subregiony, to dla północnego-zachodniego Mazowsza, płocko-ciechanowskiego, chodzi mniej więcej o kwotę 1 mld euro, czyli 4,5 mld zł, olbrzymie pieniądze" - wyliczył wicemarszałek Senatu. Zauważył jednocześnie, iż w tym roku zapadną w Brukseli ostateczne decyzje w ramach negocjacji nad kolejnym budżetem unijnym.

"Jeżeli te negocjacje zakończą się zanim Eurostat przekaże dane Komisji Europejskiej, to +klamka zapadnie+ i nowy podział statystyczny na Mazowszu nie będzie widziany. Stracimy te 3 mld zł" - ocenił Bielan. Według niego, proces wydzielenia Warszawy z Mazowsza rozpoczął się zbyt późno, a powinien w 2013 r. "To jest absolutnie wina naszych poprzedników" - dodał. Zaapelował o "budowanie presji na wszystkich decydentów", zarówno w Polsce, jak i w Brukseli, żeby sprawę finalizacji podziału statystycznego Mazowsza "doprowadzić do szczęśliwego finału".

Bielan przypomniał nowe propozycje programowe przedstawione ostatnio podczas konwencji PiS, w tym rozszerzenie 500 plus o pierwsze dziecko, które dotyczy także rodzin z jednym dzieckiem, wprowadzenie tzw. "trzynastki" dla emerytów oraz rencistów w wysokości 1100 zł, a także likwidację PIT-37 dla osób poniżej 26 lat, co ma zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy w Polsce i ograniczenia emigracji. Wspomniał jednocześnie o planowanych dopłatach do połączeń autobusowych, które na poziomie lokalnym będą odtwarzane, jak również o obniżeniu kosztów pracy, które odbędzie się poprzez obniżenie stawki PIT dla wszystkich z 18 na 17 proc.

"To są nasze zapowiedzi na ten rok. To nie jest jeszcze program wyborczy, bo wszystkie te części naszego programu zrealizujemy jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu polskiego" - oświadczył Bielan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Koalicja XD 2019-03-01 15:36:39
  Do :-): Żeby powstrzymać PiS to potrzebowaliby programu i trochę wiarygodności. Kto wierzy Schetynie, nikt? PSL już się zaczął łamać. Jak przyjdzie czas obsadzania stołków to dopiero zaczną się wyłomy. Koalicja nie ma programu, główni politycy liczy na stołki i konfitury i kneblują usta działaczom niższych szczebli. Może byłaby jakaś szansa, gdyby wybory parlamentarne były przed eurowyborami. Szkoda tylko, że Petru jeszcze nie wszedł do tej koalicji, bo takich bzdur jak on i Schetyna to nie potrafi tworzyć nikt. To już są ostatnie podrygi władców Polski z lat 90-tych i nie wygląda to za pięknie.
 • :-) 2019-03-01 09:25:16
  Do Koalicja XD: Może to i prawda ale PIS trzeba powstrzymać bo szkodzi swojemu krajoi jak każda partial populistyczno - dyktatorska.
 • Koalicja XD 2019-03-01 08:47:42
  Do Tylko: Koalicja ze względu na rozwodnienie poglądów i skupienie się na fanatyzmie antypisowskim bez żadnego sensownego programu straci 2-3 miliony wyborców. Prawodpodbnie na jesień nie będą w stanie utrzymać poparcia, które obecnie ma sama PO.
 • Kramarzówka afera gazowa 2019-03-01 06:40:08
  Kto czerpie korzyści w związku z aferą gruntową, oczywiście przestępczy Rząd PiS, afera gazowa Kramarzówka Gmina Pruchnik w Podkarpackim, wiecie dlaczego afera gruntowa jest Rządową, dlaczego nagminnie łamane są prawa człowieka w Polsce, patologiczna Ustawa w obiegu prawnym PiS podpisana przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku, z dnia 10 lipca 2015roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) budynki i nieruchomości tracą z każdym dniem na wartości, rynek nieruchomości boryka się z zapaścią większą jak przed II wojną światową, PiS przypieczętował przestępstwa na masową skalę ustawą o obrocie ziemi z 14 kwietnia 2016 r która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku (Dz. U z 2016 r., poz. 585)oby nikt więcej z olbrzymim kapitałem zagranicznym w gaz w obszarze ziem Polskich nie zainwestował, obyście nic nie mieli, pracowali na Polskę Ludową, przestępstwa miliardowe na rzecz PiS w aferze gruntowej zaowocowały gazową Rządową, patrioci idioci zobaczymy czy chociaż pogrzeby będziecie miękli z honorami. Nowela ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych od 2013roku poz 503,gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta, z dnia 27lutego 2012roku podsunięta przez PiS zgłoszona przez PSL wiecie teraz bezmózgowcy w jakim celu miała służyć.
 • Tylko 2019-02-28 22:08:57
  A ja myślę, ze ten ogromny kwik ze strony PiS po sformowaniu Koalicji Europejskiej, zwłaszcza po dołączeniu do niej PSL, o czymś świadczy. Albo o strachu, albo przynajmniej o pewnym stopniu otrzeźwienia, które nakazuje docenić siłę przeciwnika. Koalicja Europejska do wyborów europejskich pójdzie z PiS jak równy z równym i to stanowi ból czterech liter dla Zjednoczonej Prawicy. W 2016 i 17 PiS nie miało sobie równych, ale dziś ta sytuacja zmieniła się mocno. Jedno jest wiadome: W wyborach europejskich, a zwłaszcza parlamentarnych, będzie ciasno jak nigdy. Mocno prawdopodobne jest, że czeka nas kilka miesięcy zawieszenia po wyborach, zanim dojdzie do sformowania rządu. Może też być tak, że w niedługim czasie będą wybory przyspieszone. Sam jestem ciekawe jak to się rozegra. Tak czy inaczej, ja, moja rodzina i moi znajomy, głosujemy w znakomitej większości na Koalicję Europejską, a niektórzy na Wiosnę. #TaśmyKaczyńskiego #AferaNBP #Tusk2020REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.